הכרמלית בחיפה

26/12/2015
 
 
הכרמלית בחיפה

הכרמלית בחיפה הוקמה בסוף שנות החמישים והיא עדיין הרכבת התחתית היחידה בישראל. התנאים הטופוגרפיים קשים אך יש מה לעשות לטובת חלק ממוגבלי הניידות.

 
בתחנות של הכרמלית יש מדרגות רבות ואין נגישות לכיסאות גלגלים. הנושא טופל בהרחבה בתוכנית "יהיה בסדר" בגל"צ (אוגוסט 2010). מנכ"ל ה"כרמלית" גילה רצון  להנגיש והוא משתף פעולה עם סטודנטים שחוקרים את אפשרויות ההנגשה. מצד שני, לא ניתנו בראיון הבטחות חד-משמעיות (שלא לדבר על לו"ז).
 
יש ב"כרמלית" בעיית נגישות לא רק לאנשים עם מוגבלויות - אין חניונים טובים (אם בכלל) ליד התחנות של הכרמלית וגם הקישור לאוטובוסים לא מלהיב. יש בעיה לרוכבי אופניים ולמשתמשים בעגלות תינוק. ראו תלונה ממרץ 2011:
"באופן אירוני הסלוגן של הכרמלית הוא: "8 דקות - ואתה מגיע רענן". בפורים האחרון נסעו בכרמלית מאות הורים לילדים שביקשו להגיע לשכונת הדר מבלי לחפש בה חניה, לאירוע פורים "ארכיפרחיטורה". כל ההורים עם העגלות נדרשו לשאת על כפיים את העגלות של ילדיהם לאורכן של מדרגות -מעלה ומטה - בלתי נגמרות. אין שם גישה לעגלות, לנכים, למבוגרים שמתקשים ללכת. יש שם קטע אחד קטן עם דרגנוע שמהווה כשמינית מכל השטח המדורג".
המתלוננת טרחה לפנות ישירות לרכזת הנגישות בעירייה וקיבלה תשובה פסימית...
 
ביוני 2011 הגיעה תלונה על היעדר בתי אחיזה (מעקה) לאורך המדרגות בתחנות של ה"כרמלית". בתי-אחיזה כאלה חשובים במיוחד למתקשים בהליכה וללקויי ראייה ויכולים להגביר את הבטיחות גם לאחרים. הוספת בתי-אחיזה איננה פרויקט של מיליוני שקלים ואנחנו נבקש להוסיף אותם (לפי התקן) בהקדם האפשרי. כפי שניתן לראות ב"ויקיפדיה", לפחות בחלק מהתחנות יש כבר בתי אחיזה. בסוף יולי 2011 קיבלנו את התשובה המהירה והמעודדת הבאה ממנכ"ל ה"כרמלית":
"הכרמלית תבצע סקר בשטח התחנות באמצעות איש מקצוע ותוסיף בתי אחיזה במקומות המתחייבים".
במקביל הגיעה תשובה דומה מעיריית חיפה:
"במענה לפנייתך הנושא נבדק עם כרמלית חיפה בע"מ ועלה כי קיימים בתי אחיזה ברציפי היציאה מהרכבת (בחלק מהתחנות) וכן בגרמי המדרגות הרגילים המקבילים למדרגות הנעות. הכרמלית תבצע סקר למיפוי המקומות בהם חסרים בתי אחיזה ותפעל להשלמת בתי אחיזה במקומות הנדרשים...".
 
באתר עיריית חיפה אפשר למצוא פרוטוקולים עם דיונים סוערים על הכרמלית, אך טרם מצאנו התייחסות לנגישות לאנשים עם מוגבלויות.
 

בפברואר 2012 אנחנו מתבשרים על "קול קורא" להנגשת ה"כרמלית" והתחנות שלה!

ב- 2015 אנחנו מגלים שהקישור נעלם ויש הפניה לדף הבית של ה"כרמלית".
 
אנחנו ממשיכים לעקוב.
 

מידע נוסף וקישורים

 
 


 

דרג את הכתבהדירוג כתבה הכרמלית בחיפה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד