נגישות אל בית קסלר בקרית חיים

21/08/2017
 
 
הגדל

תקציר

 

בית קסלר הוא מעון לאנשים בוגרים עם נכות קשה (צמוד למרכז הספורט של איל"ן). המבנה עצמו נגיש ויפה, אך הדרך ממנו אל הכביש הראשי ולמרכז המסחרי הסמוך מאד לא נגישה לכיסאות גלגלים. יש סכנות בטיחותיות וצריך לקוות שלא מחכים לתאונה כדי לפתור את הבעיות...

 

תיאור הבעיה ופירוט כרונולוגי

 

חלק גדול מהדיירים משתמשים בכיסא גלגלים ממונע שמאפשר להם להגיע ללא רכב למרכז המסחרי "ביג" בצומת קרית אתא. הדרך מבית קסלר ל"ביג" רצופה מכשולי נגישות שמאלצים את המשתמשים בכיסא גלגלים לנוע על הכביש. יש גם צורך לחצות את כביש חיפה-עכו (כביש 4, "ההסתדרות"). זה מסובך במיוחד בעת כתיבת שורות אלה, כאשר מתבצעות העבודות על מערכת הסעת ההמונים ("מטרונית") ושיפוצים סביב משטרת זבולון.

נעמה, מתנדבת של "נגישות ישראל צפון", הכינה ב- 2010 הצעה להנגשת הדרך וצילמה תמונות להמחשת הבעיה. חלק מהתמונות להלן הן מהמצלמה שלה.

בתמונה להלן (שצולמה ב- 2010) אפשר לראות את הכניסה למגרש החניה של בית קסלר. אין הנמכות מדרכה ומעברים נוחים, מי שלא רוצה לעשות את כל הדרך במגרש חניה ועל כביש צריך לבצע עיקוף גדול.

בית קסלר

בהמשך נראה את תחילת המסלול מהיציאה ממגרש החניה של בית קסלר. המשתמש בכיסא גלגלים ממונע שמופיע בתמונה משתחל בין רכב חונה (בניגוד לחוק, וכמעט תמיד חונים כך בשעות הפעילות) לבין רכב הסעה (בתנועה משמאל). יש מדרכה בצד ימין בלבד, אך לא ניתן לעלות עליה עם כיסא גלגלים בקטע הזה.

בית קסלר

בתמונה הבאה נראה את המשך המדרכה המוזנחת והצרה, עם מדרגה מסוכנת למגרש מימין (בעיקר בהמשך) ולכביש משמאל.

בית קסלר

התמונה הבאה מציגה קטע מהמשך המדרכה, צמוד לגדר של משטרת זבולון. בלילה יש תאורה סבירה על הכביש, אך לא על המדרכה.

 בית קסלר

במפגש עם רחוב בן-צבי יש הנמכת מדרכה, אך ברור שהיא לא תקנית כי סללו אותה לטובת עגלות אשפה... בהמשך רואים עמוד חשמל שמשאיר מעבר צר מאד לכיסאות גלגלים ממונעים ולקלנועיות.

בית קסלר

ועוד דוגמא להנמכות מדרכה לא תקניות:

בית קסלר

סביב משטרת זבולון (בן-צבי פינת ההסתדרות) התבצעו שיפוצים וביקשנו לוודא שיהיה מעבר בטוח גם במהלך השיפוץ וגם בסופו.  

 


ב- 15.6.2010 התקיימה פגישה (כולל סיור) בבית קסלר בהשתתפות הנהלת בית קסלר ובעלי תפקידים בעירייה וב"נגישות ישראל". בעקבות הפגישה יצא סיכום מטעם אדריכלית הנוף של העירייה שמאשר את טענותינו ומבטיח מספר תיקונים ושיפורים. עיקרי הסיכום מובאים להלן:

בית קסלר והמטרונית

ב- 15.7.2010 כיבדה ועדת גיל"ן (גישה לנכים בעיריית חיפה) את בית קסלר בקיום הישיבה בתחומו בפעם הראשונה (כל הישיבות התקיימו עד אז בבניין העירייה). בישיבה דווח שחוות דעת של מהנדסי העירייה שביקרו במקום תועבר למינהל התפעול כולל המלצה לטפל בנושא בעדיפות גבוהה.

ב- 26.12.2010 נשלח מכתב מ"פניות הציבור" בעיריית חיפה למנהלת "נגישות ישראל" בצפון, לפיו "הוכנה תוכנית מפורטת להנגשת המדרכות באזור בית קסלר והוגשה בקשה לתקציב לפרוייקט זה, אשר תיבדק במסגרת תוכנית העבודה לשנת 2011... בכפוף לסדרי עדיפות עירוניים... התאורה תוקנה". אנחנו מקווים שלא ממתינים לתאונה (ח"ו) כדי לקדם את הפרויקט בסדר העדיפויות של העירייה.

 

ביולי 2011 המתנדבת שלנו מדווחת:

"בצד הדרומי של רח' בן צבי בצמוד לכניסה לתחנת זבולון נסללה מדרכה חדשה בצורה לא תקינה; למדרכה יש שיפוע לכיוון הכביש שיכול לגרום לכך שמשתמשים בכיסא גלגלים יפלו לכביש.

כבר ב-15.6.10 הובטח לנו שהדבר יתוקן ומעל לשנה לאחר מכן הדבר עוד לא קרה".
 
בספטמבר 2011 מגיע דיווח מהשטח על התחלת סלילה של קיצור-דרך מבית-קסלר דרך מגרש ריק לרחוב בן-צבי (בתמונה אין עדיין ציפוי של השביל). זה פתרון טוב למי שרוצה להגיע מבית קסלר למרכז המסחרי הקטן ברחוב בן-צבי, אך לא ל"ביג" ולצומת קרית אתא באופן כללי. השביל הושלם בתחילת 2012, אך יש עוד מה לשפר בדרכי הגישה.
 
בתחילת 2017 נפערו בורות מסוכנים בכביש המוליך אל בית קסלר, בית מרים ומרכז הספורט של איל"ן.
אחרי מספר פניות העירייה התרצתה וסתמה את הבורות, אך התיקון היה גרוע עד כדי גרימת נפילה ליושבת בכיסא גלגלים. פנינו מספר פעמים בערוצים שונים לעירייה בבקשה לסלול מחדש את כביש הגישה ה"עתיק". הנושא מפורט בכתבה ב"ידיעות המפרץ" (24.3.2017). תגובת העירייה מוכיחה (במקרה הטוב) חוסר היכרות עם המקום למרות שנערך שם סיור:
"עיריית  חיפה סללה שביל גישה ייעודי ונגיש לבית קסלר, שמאפשר לבעלי מוגבלויות להגיע ישירות אל המקום, ללא נסיעה בכביש. הכביש האמור מיועד, מטעמי בטיחות, לרכבים בלבד. בנוסף, בשל מפגעי הגשמים, תיקנה העירייה גם את המפגעים שנוצרו בכביש".
כדי להגיע מבית קסלר לשביל הנ"ל צריך לנוע בכביש או בדרך ארוכה על חלקי מדרכות תוך חציית הכביש. כאמור, השביל הנ"ל לא מהווה את הדרך הקצרה למרכז "ביג" ולכן הדיירים ממשיכים לנוע על הכביש.
 
בתחילת יולי 2017 הגיעו לסיור נציגי עיריית חיפה - מנהל התפעול בעירייה וסגנו. כמו כן נכחו בסיור מנהל בית קסלר ומנהלת "נגישות ישראל צפון" (נ.י.צ.).
ההחלטות:
- יציקת אספלט לתיקון ה"טלאים" בכביש גורדוניה הפנימי ליד מגרשי החנייה הצמודים למרכז הספורט;
- מיתון השיפועים בעלייה לשביל הנגיש ותיקון הכביש בסביבת מעבר החצייה;
- סימון מעבר חצייה במקום;
- בקצה השביל הנגיש לכיוון רחוב בן צבי - תיקון השיפוע התלול והזזת עמודון שחוסם את המדרכה.

ביצוע ההחלטה החל באמצע אוגוסט 2017.


 

מידע נוסף וקישורים

 
דרג את הכתבהדירוג כתבה נגישות אל בית קסלר בקרית חיים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד