יש דבר כזה אמא מושלמת?
4/02/2006
 
 

טור אישי מאת חופית כהן-סיגאווי

אז זהו. ניצן כאן, ועכשיו חיינו חגים סביב צרכיו. זו בדיוק השעה בה כל ההתלבטויות והשאלות שצצו לפני ההיריון והלידה הופכות להיות מוחשיות וממשיות.
אני חושבת שהשאלה שהטרידה אותי לא מעט הייתה: אם לי קשה כל כך בתפקוד היום יומי, האם אני יכולה לספק את צרכיו של עוד אדם שתלוי בי? 
מסתבר שהתשובה לכך לא פשוטה. כן, צרכיו של תינוק גדולים ומגוונים וצריך הרבה מאוד עזרה. בלי העזרה של בעלי ואימי המצב היה יוצא משליטה מהר מאוד. חשוב מאוד ללא להתבייש לומר: קשה לי, אני לא יודעת מה לעשות, אני עייפה, אני מתוסכלת ועוד. כך, יוכלו אחרים לעזור בצורה טובה יותר. הניסיון להיות "סופר אמא", ינחל כאן כשלון כיון, שאי אפשר לעשות הכול ולהישאר בסוף היום או הלילה ב"חתיכה" אחת. אז, נוצרה אצלנו מעיין דינמיקה בה, בעלי קם בלילה מביא לי את ניצן, אני מאכילה אותו והוא מחזיר אותו למיטה. בבקרים אמא שלי הייתה באה לסייע לי ואני משלימה שעות שינה. גם מקומה של חמתי לא נפקד וכמובן מספר לא מבוטל של מטפלות שבאו והלכו זו אחרי זו.
כל אחת, מעצבת את האימהות שלה כראות עיניה. תחילה חשבתי, שלא אוכל לעשות דברים רבים עם ילדי אבל טעיתי. בכל מקום, אפשר למצוא אנשים נחמדים ששמחים לעזור. אני בחרתי לעשות קורס התפתחות תינוקות וכן קורס שחיית תינוקות עם ניצן. הפעילות המשותפת במים מהנה מאוד ותורמת להתפתחות המוטורית של הילד. הפעילות מחזקת את הביטחון העצמי גם של ההורה וגם של הילד ויוצרת חיבור מיוחד ביניהם.
הסתבר לי, שחלק מההתלבטויות שאני חווה עוברות גם על אימהות רבות: האם הפעם כשהוא בכה ולא יכולתי להרים אותו תיזכר לי לדיראון עולם? אולי הוא בכלל יכעס עלי שיש לו אמא שלא רצה ולא קופצת? אבל, במהלך הזמן למדתי שני דברים: הראשון, אף אחד אינו מושלם ולכל אדם מגבלה כזו או אחרת. ישנם אנשים "בריאים", העסוקים בקריירה ואינם מתפנים לתת חום ואהבה לילדיהם. לעומתם, ישנם אנשים "מוגבלים" שיקדישו כל רגע מחייהם לטובת ילדיהם. הדבר השני שלמדתי הוא כי, הילד לומד לקבל אותך כמו שאתה. הילד נולד למציאות מסוימת וכך הוא מקבל אותה. אין זה משנה אם אתה עשיר, עני, ישר דרך או פושע רב מעללים. אהבת ילד להוריו אינה תלויה בדבר. קריאות השמחה של ניצן, כל פעם כשהוא רואה אותנו, אומרות הכול. 
בעיניו, אין הורים "מושלמים" מאיתנו.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד