אמהות ונכות - האתגר האולטימטיבי
22/01/2006
 
 

שלום, נעים מאוד. שמי חופית אני בת 33, נשואה לאורן ואמא של ניצן בן תשעה חודשים. זה הטור האישי שלי ובו אני אספר על האתגר הגדול בחיי שהוא האמהות. אשמח אם תשתפו אותי בחוויה האישית שלכן ושלכם גם כאמהות וגם כאבות, גם בהווה וגם לעתיד. 

מיום שנולדתי אני סובלת ממחלה תורשתית בשם CMT (שרקו-מרי-טוס). מחלת ניוון שרירים נדירה למדי. המחלה פוגעת במאלין העוטף את העצב וכך נמנע העברת המסר החשמלי מהמוח אל השריר. בעקבות כך, נגרם ניוון לשרירי הרגליים והידיים. המחלה היא פרוגרסיבית, אך קצב התקדמותה איטי למדי. כיום אני נעזרת בקב כדי ללכת.
בימים ההם, אי שם בתחילת שנות ה-70, עדיין לא ידעו הרבה על המחלה שלי. כיום, בזכות התקדמות המחקר הגנטי, הצליחו לבודד את הגן הגורם למחלתי. בזכות בית החולים הדסה עין כרם ילדתי בסופו של דבר ילד בריא שאינו סובל מהמחלה שלי.
אבל בל נקדים את המאוחר. בתחילת ההיריון הייתי חייבת לבצע בדיקת סיסי שליה. בדיקה זו עורכים בשבוע ה-11 להריון. בבדיקה זו, לוקחים דגימה של נוזל השליה ובודקים האם לעובר יש את הגן הגורם למחלה. הסיכוי להעברת המחלה ממני לתינוק הוא 50%. לשמחתי, "נפלנו" על ה-50% "הטובים". העובר שברחמי בריא.
כאשר החשש הזה התפוגג החלו חששות חדשים להציף את ראשי. איך אצליח לשאת את משקל ההיריון עם נכות כל כך לא פשוטה? מאוד חששתי שאהיה חייבת לשכב רב הזמן במיטה והדבר ישפיע על מצבי הגופני. החלטתי להתחיל לעשות יוגה לנשים בהריון וכן פעילות גופנית במים. אני מודה, היו ימים שהיה לי קשה מאוד לקום מהמיטה, להתלבש ולצאת אל הקור החורפי אבל התעקשתי.
כמובן, חששתי כיצד אצליח לטפל בתינוק כל כך זעיר וחסר ישע. ידעתי, שלא אוכל להרים אותו בכוחות עצמי ובודאי לא לרחוץ אותו?
החודשים עברו, משקלו של העובר עלה ועלה ואני לא הפכתי להיות חזקה יותר. לקראת סוף ההיריון נאלצתי לשבת בכסא גלגלים כדי לנוע ממקום למקום למען בטיחותי ובטיחות תינוקי.
היום הגדול הגיע, יום הלידה. הרופא המטפל בי החליט כי רצוי שאלד בניתוח קיסרי. הסיבה לכך הייתה החשש כיצד זריקת אפידורל תשפיע על מצבי הנוירולגי? הניתוח עבר יפה אך לא היה קל להתאושש ממנו. כמובן, כשהתעוררתי מההרדמה וראיתי את ניצן לראשונה דמעות של אושר הציפו אותי.
ידעתי, שמכאן האתגר הגדול בחיי ובחיי בעלי מתחיל.


בפעם הבאה: "יש דבר כזה אימא מושלמת?"

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד