רוכבים בשניים / דדי כוחן
4/12/2005
 
 
הגדל

שניים זה תמיד ביחד...

עשר שנים הם רוכבים בשניים. עשר שנים הם יוצאים לטבע, למרחבים ולחופש. יוצאים מחוץ למסגרת, פורצים ומנפצים תדמיות. רוכבים וחוצים גבולות, ערים וגבעות, קיץ, חורף, גשם וברד.
עשר שנים הם רוכבים מלפנים ומאחור, מלפנים מובילים ומאחור מובלים, רואים את הטבע בדרך אחרת, את העולם באור אחר, את הרוח הנושבת על הפנים, מביטים על הריגושים ונושמים ביחד. עשר שנים של מסעות וטיולים, חוויות והנאות, התרגשויות ושיאים קטנים כגדולים.

מדי שבוע (ואף יותר) הם נפגשים, חבורה של צעירים, בגילם או ברוחם. לפעילות ספורטיבית ייחודית ומרגשת במיוחד. יוצאים לרכיבה משותפת על אופניים לשניים.

חברי אתגרים בתורכיה

"עוד שהייתי ילד קטן אהבתי לרכוב על אופניים לבד והייתי נתקל תמיד באנשים ועצים, עם אופני הטנדם אני מרגיש יותר חופשי ובטוח" – מספר שחר, בן 31  מת"א, עיוור מלידה. יחד עם שחר נוטלים חלק עשרות חברי "אתגרים", עיוורים ולקויי ראיה יחד עם בעלי מוגבלויות פיזיות ואחרות. אופני הטנדם הם כאמור אופניים לשני רוכבים, כאשר הרוכב המוביל הוא מתנדב ומאחור רוכב אדם בעל מוגבלות חושית, פיזית (פוליו, שיתוק מוחין, טרשת נפוצה ועוד) שאינם יכולים לרכוב לבדם, בעיקר בשל בעיית שיווי משקל ו/או נכויות אחרות.

עמותת "אתגרים" פועלת מזה עשור לשילוב ושיקום של אנשים עם מוגבלויות שונות בחברה באמצעות ספורט אתגרי. חוג אופני הטנדם של העמותה נפתח לראשונה עם היווסדה בשנת 1995. בחוג השתתפו שבעה חברים עיוורים והוא הופעל בירושלים בלבד. כיום משתתפים בחוג עשרות רוכבים, חברים ומתנדבים, בארבעה מועדונים: ירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע.

על גדות הירקון רכובים על הטנדםהרכיבה על אופני הטנדם מעניקה בראש ובראשונה הנאה מספורט הרכיבה, אך עם זאת, במהלך השנים הפכה ההשתתפות בחוג לבעלת אופי חברתי מובהק. החברים כמו גם המתנדבים מחכים מדי שבוע לרכוב יחדיו. האווירה הייחודית של החוג יצרה עם הזמן חברויות מחוץ לשעות הפעילות ומעת לעת נערכות פעילויות חברתיות להנאת כל המשתתפים. מכאן שהפעילות בחוג מיישמת הלכה למעשה את אחד מעקרונות היסוד וחזונה הבסיסי של עמותת אתגרים – שילובם של אנשים עם מוגבלויות בחברה, בשאיפה להוציא את ציבור הנכים מהמסגרות הקיימות, לרבות "להוציאם מהבית" ולשלבם באופן מלא בכל תחומי החיים!

אחת לחודשים, בממוצע, יוצא החוג לטיולי אופניים ארוכים בכל רחבי הארץ וכן משתתף באירועי אופניים גדולים  כשהגדול מביניהם הוא מסע האופניים "גלגלים של תקווה". במסע זה משתתפים אלפים רבים של רוכבים  מקצועיים וחובבים, משפחות וקבוצות מאורגנות, נכים ושאינם נכים, כולם יחדיו זה לצד זה בהפנינג אדיר של רכיבה בנופי עמק יזרעאל המרהיבים.
מלבד חוג הטנדם לבוגרים, מופעל בת"א "חוג משפחות" בו משתתפים ילדים נכים על קשת האוטיזם, הבאים לרכוב יחד עם הוריהם. לאחרונה נפתח חוג לילדים עם תסמונות זהות מכפר עופרים.

בסוף חודש ספטמבר יצאה קבוצת בת 24 מחברי ומתנדבי מועדון אופני הטנדם למסע אתגרי ראשון מסוגו ברכס הרי הטאורוס השוכנים בצפון מזרח תורכיה. המסע נערך בשיתוף והדרכה של חב' "מדרפט" שהתאימה את אופי המסלולים לצורכי ודרישות הקבוצה. הרכבת הקבוצה, שמנתה בסופו של דבר 8 זוגות מת"א, 2 זוגות מירושלים ואחת מבאר שבע, לא הייתה קלה כלל. פגישה מקדימה ראשונה של כל חברי החוג, חצי שנה לפני, בה הוצגה תוכנית הטיול ע"י נעם מחב' "מדרפט", חיפוש אינסופי אחר תורמים פוטנציאליים, פגישה נוספת של הקבוצה עצמה, עשרות טלפונים ודוא"ל עד שהפרוייקט יצא לפועל. חלום של רבים הפך למציאות! האופטימיות והרוח שהקרינה איילת כהן, רכזת החוג התל אביבי, הם שהניעו את התהליך לדרך.  
אריזת אופני טנדם אינה עניין של מה בכך. עשרות קרטוני אופניים נאספו מחנויות אופניים רבות, כמויות אדירות של מסקנטייפ וניילון נצמד מיוחד שנתרמו ע"י מתנדב יחד עם צוות מתנדבים שנרתם למלאכת האריזה.
זוג קרטונים לכל זוג אופניים. שעתיים וחצי של עבודה מאומצת ומעוררת הערכה ו-11 זוגות טנדם מוכנות לטיסה.
אחרי נסיעה מעייפת משדה התעופה של אנטליה, הגענו בשעת ערב מאוחרת ל"לודג" של חוסני, בקתות עץ על גדות נהר הקופרלו. למחרת השכם בבוקר, יום הראשון לרכיבה, השכימו ה"אתגרים" לקום להרכיב חיש מהר את כל 11 זוגות הטנדמים. טיפסנו ועלינו בין כפרים עד לגובה של 900 מ'. נופים מרהיבים, עמק הקופרלו המרהיב מול הים התיכון ממול, מסלולי שטח וכביש מאתגרים, עליות מפרכות ומתישות, ירידות של יותר מ-1,000 מ', אתרים עתיקים, מפגשים מרגשים עם כפריים מקומיים יחד עם מאכלים תורכיים אותנטיים ומשובחים חיכו לנו גם בימים הבאים.
ברפטינג מהנה בנהר הקופרלו קינחנו את הטיול בהרי הטאורוס ביום האחרון לטיול. 
האווירה הנעימה ומיוחדת, תחושת ה"ביחד" הכל כך מאפיינת את משתתפי החוג, האנרגיות החיוביות והאהבה שכולם הרעיפו לכל עבר, אחד למען כולם, כולם בשביל כולם – הם שהפכו את הטיול לחוויה בלתי נשכחת!

על רקע נופי הטאורוס

נעם תדהר, מנהל מח' האופניים בחב' "מדרפט" ומדריך הקבוצה, מספר שהטיל ספק רב שהעמותה תוכל לגייס מספר מינימלי של חברים נכים ומתנדבים לטיול ייחודי שכזה כמו גם לעמוד בכל המשימות המורכבות של הכנה וארגון טיול עם קבוצה כזו, להגיע לכל נקודה ואתר, עפ"י המטרות והיעדים שנקבעו מראש.

מטפסים בשניים"כשהגיעה איילת מאתגרים למשרדי החברה לפני שנה עם הרעיון להוציא קבוצה כזו לטיול כזה, לא האמנתי שהפרוייקט יצא לפועל"  – מספר נעם מ"מדרפט". "אחרי היום השני לטיול לאחר עליות מטורפות וירידות תלולות של הרי הטאורוס, הבנתי כי הכל מציאותי ואפשרי!" – הוא מוסיף.
לפדל ולטפס, להתאמץ ולהזיע, מתפלל לסוף העלייה, השרירים כואבים והגוף עייף, מרגיש את הרגליים צועקות לי להפסיק ואני לא נרתע ולא חדל לפדל, הדופק מואץ והנשימות כבדות, השמש טופחת והזיעה ניגרת, עוד טיפוס קטן, עוד מאמץ אחרון, "קדימה! ח-ז-ק!" – צועק לעברי הרוכב הקדמי, והנה זה קרב! חש את הרוח מכה מגבהים, שומע את צעקות הראשונים שהקדימו, מריעים, מחייכים ומחבקים. חיוך רחב מתפשט על פני והרגשת הקלה עוברת בכל גופי, ניצחון אדיר, תחושת כיבוש מטרה ויעד נוסף, סיפוק ורווחה גדולה! כן, הכל אפשרי!
גלי, בת 27 מת"א, נכת שיתוק מוחין, כבר חולמת על הטיול הבא לחו"ל. גלי, מהותיקות בחוג, מקפידה להגיע לכל פעילות, ספורטיבית וחברתית כאחד. ניכר בה בהחלט שהיא נהנית מכל רגע.
"אני חושב שאני צריך לסייע לאנשים הזקוקים לסיוע משום שכל אחדיזדקק לעזרה באיזה שלב בחייו ורק אם נדע לתת נוכל לצפות לקבל עזרה כשאנחנונזדקק לה – אומר אלון, בן 39 מת"א, מותיקי המתנדבים בחוג ומוסיף: ההנאה בהחלט משותפת,של החברים שלנו ושלנו המתנדבים, חבורה מקסימה ומגובשת".

רוכבים בפעולה

אחרי שבע עשרה שנה של לקות ראייה, חזרתי לרכוב שוב על אופניים, ממש כמו כולם! בזכות "אתגרים" מימשתי פנטזיה פרטית, פרועה משהו עד אז עבורי. לחזור שוב אל אותם הימים, לחוות שוב את אותם הרגעים ולחשוב שכלום לא השתנה... להרגיש שוב את הרוח נושבת במהירות על הפנים, להריח את הטבע, לחייך אל העולם וליהנות מספורט הרכיבה שהפך בשנים האחרונות ליותר מסתם ספורט עממי. 
זכיתי להגיע למועדון של חברים עם צרכים מיוחדים ושאיפות ללא גבולות, חברים שלא נרתעים מקשיים ואתגרים, מזג אויר ואיתנים אחרים יחד עם מתנדבים שנותנים את ליבם ונשמתם למען כולם, למען הנאות משותפות וחוויות הדדיות. מועדון של גיבורים, שבהנאה גדולה יחד עם תחושת שליחות אמיתית, אני גאה לייצג ולרכז חברתית ולהיות חלק ממשפחת אתגרים! 

הדפסהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. עורבי מתוקה (4/08/2021 10:03:45)
עבור לתוכן העמוד