אתגרים חגגה עשור!
15/12/2005
 
 

יום הולדת עשירי זו בהחלט סיבה למסיבה!
במוצאי יום שני ה-12/12 נאספנו והתקבצנו חברי, מתנדבי ועובדי עמותת אתגרים יחד עם מאות רבות של מוזמנים ששילמו כסף רב כדי להיות שותפים לחוויה מרגשת וחזקה במיוחד, להיות חלק ממשפחה גדולה ומיוחדת כל כך – משפחת אתגרים. ערב שכולו הזדהות והצדעה למפעל חברתי שבעשר שנים הצליח לשקם ולשלב אלפי ילדים ובוגרים בחברה באמצעות ספורט אתגרי. מהפיכה חברתית של ממש! נפגעי פעולות טרור, תאונות דרכים, מחלות ומצוקות אחרות זכו במשך השנים לחיבוק חם, אוהב ותומך של משפחה אמיתית חמה ואוהבת, מתנדבים שמקדישים את כישוריהם, ניסיונם, זמנם ובעיקר ליבם למען החברה, למען האחר, מי שידו אינה משגת ואינה צלחה בדרך הרגילה.
מאז הקמתה יצרה אתגרים מפנה משמעותי בהתייחסות ובגישה של הציבור כלפי אנשים עם מוגבלויות – להוציא אותם מהבית אל הטבע ועל ידי כך החזירה להם את האמון, הכבוד והביטחון העצמי ביכולתם לחיות כאחד האדם.
במסגרת פרוייקט "ילדי אתגרים", מאמצת העמותה ילדים נפגעי פעולות איבה ותאונות דרכים ומשקמת אותם בחברה באמצעות ספורט אתגרי. בזכות אתגרים, הילדים כובשים שיאים ומגיעים להישגים מרשימים ומרגשים. פרוייקט "אמץ כיתה" הוא יוזמה חברתית המאפשרת לבעלי עסקים וחברות לאמץ כיתות של "ילדי אתגרים" בכל רחבי הארץ תחת הכותרת: "ילדי אתגרים – האתגר שלך". התרומה הכספית לפרוייקט זה ממנפת את פעילויות הספורט השונות ומעצימה את הישגי הספורטאים הצעירים. מיחידות צבא שונות ועד חברות היי-טק נוטלות חלק בפרוייקט "אמץ כיתה".
 
אחרי לחיצות הידיים, הרמות הכוסיות לחיים, לחיי השותפים לעשייה ולהצלחה, התמלא אט אט היכל התרבות בתל-אביב.  קבוצה מ"ילדי אתגרים" החלה לטפס לכיוון הבמה, עם מוגבלות פיזיות ואחרות, צעירים יותר ופחות, הסתדרו להם בשורות ופתחו את הערב בהמנון אתגרים שנכתב במיוחד לערב חגיגי זה. "אפשר לחלום, ללכת אל האור, לרחף, ולעוף כמו ציפור, לטפס על פסגות ההרים הגבוהים, כשיש בליבך אתגרים!" – שרו הילדים לתשואות הקהל . 
"בחרנו הערב להציג בפניכם ארבעה סיפורים של ארבעה אנשים שונים, אך כל אחד מחברי אתגרים שווה סיפור! אתם אתגרים!" – קרא יען ורד מנכ"ל אתגרים לחברי העמותה שישבו נרגשים באולם.
חשכה באולם. סרטון מוקרן: לפני כשנתיים חדר מחבל לבית משפחת שאבו בישוב איתמר, רצח ופצע אנושות את מרבית בני המשפחה. אשאל, בן ה-10  שרגלו נקטעה בעקבות הפציעה, עולה לבמה עם סיום הסרטון ופותח בדברי הוקרה וחשיפה מרגשים בהם שיתף את הקהל בסיפור הישרדות, התמודדות ושיקומו באמצעות ענף השייט של אתגרים.
דיוויד ברוזה עלה מייד אחריו ופתח את מצעד ההזדהות של מיטב אמני ישראל שתרמו באהבה את ההופעה: ריקי גל, הפרוייקט של עידן רייכל, רמי ורד ושלום חנוך עם משה לוי כשעל כולם ניצח ירון לונדון שהנחה את הערב.  סיפורי שיקום והצלחה שתועדו בסרטונים קצרים שולבו בין הופעות האומנים. לאחר כל סרטון הזמין לונדון את גיבור הסרט לשיחה קצרצרה.
אורן אלמוג, בן ה-13, איבד גם הוא את מרבית בני משפחתו יחד עם מאור עיניו בפיגוע במסעדת "מקסים" בחיפה בשנת 2003.  מועדון השייט של אתגרים אימץ את אורן. בחודש יולי השנה השתתף אורן עם נבחרת השייט באליפות העולם הראשונה מסוגה לעיוורים שנערכה באיטליה. אות הוקרה מיוחד על היותו השייט הצעיר ביותר שהשתתף בתחרות הוענק לאורן. "בפעם הראשונה הבנתי כי האתגר האמיתי שלי בחיים הוא השייט ולא העיוורון – מספר אורן – רק מדליית זהב באולימפיידת בייג'ין 2008 היא היעד היחידי הבא" – הוא ממהר להוסיף. מקור השראתו של אורן הוא דרור כהן שזכה למדליית זהב באולימפיידת הנכים באתונה אשתקד. דרור שירת כטייס קרב כאשר במהלך שירותו הצבאי, בשנת ,1992 נפצע קשה בתאונת דרכים ונותר מרותק לכסא גלגלים. "המעז מנצח - מוביל אותי כל חיי למקומות שמחים יותר שגורמים לי להצליח ולמצוא את היכולת!" – הוא מציין בנחישות.
אוראל גלולה היא הקצינה הראשונה והיחידה בצה"ל על כסא גלגלים. בגיל 12, בעקבות מחלת ניוון השרירים, נותרה אוראל על כסא הגלגלים. הסרטון מתעד את הלבטים שלפני הגיוס לצה"ל ולקורס הקצינים. " לא קל היה להיות בין צוערים וצוערות שכולם הולכים על שתיים ולא כולם מפרגנים, להוכיח כל הזמן שאני שווה לא פחות – היא מספרת – לא הסכמתי לקבל ויתורים והנחות, ידעתי שאני מסוגלת לעשות הכל כמו כולם!" – נאה אמרה ונאה ביותר עשתה. "כאשר בני נוער רבים בוחרים שלא לשרת מסיבות כאלו או אחרות, למה את עם הקשיים שלך  צריכה את כל זה על עצמך?" – הקשה עליה לונדון ואוראל משיבה – "כל חיי חונכתי בבית על ערך של נתינה למדינה שכל החיים נותנת לך ושאני מסוגלת להיות ממש כמו כולם!" כשצפינו כולנו באוראל קופצת מגבהים מטורפים בפעילויות חבלים, גם הבריאים והאמיצים ביותר הצטמררו.
בזה נבבה נולד עיוור באתיופיה לפני 22 שנה. בלימודי התיכון בירושלים נחשף לראשונה לפעילות עמותת אתגרים. בזה החל לרכוב על אופני הטנדם לשני רוכבים, שם הכיר את מיכל, מתנדבת בחוג האופניים וספורטאית בענף הטריאטלון. מיכל הציעה לבזה לרוץ יחד איתה למרחקים ארוכים וכך החל בזה את אורח חייו החדש. מאמן ריצה מקצועי, אימונים אינטנסיביים ושני הצעירים החלו לרוץ, קשורים, למרחקים ארוכים. מאוחר יותר הצטרף עופר, גם הוא אצן למרחקים ארוכים, כבן זוג לבזה.
"עוד בילדותי אהבתי ספורט, שהגעתי לאתגרים הבנתי עד כמה אני אוהב. בזכות אתגרים הכרתי את מיכל ואת הריצה" – מספר בזה שחולם כמו רבים מהחברים על מדלייה אולימפית בבייג'ין.
 
במהלך מלחמת יום הכיפורים נפצע קשה בגבו קצין בסיירת חרוב ושמו יואל שרון. מרותק לכסא הגלגלים החל לחלום את חלום אתגרים. יואל הקים חברת הפקות סרטים קטנה, ביים סרט עלילתי באורח מלא ("הלם קרב"), אך לא הפסיק לחלום לרגע את החלום האמיתי.  יחד עם חבר לנשק ומספר אנשי שיקום הקים את אימפריה ששמה אתגרים.
 
במהלך חמש השנים האחרונות זכתה אתגרים לשלל אותות פרסים שהחשובים בהם, לפני שנה "יזם השנה" ולאחרונה פרס "מוביל החדשנות החברתית בישראל" מטעם עיתון "גלובס" בשיתוף עם קרן שוואב. הפרס היוקרתי הוענק ליואל שרון, נשיא ומייסד אתגרים, במהלך הועידה הבינלאומית לעסקים.
 
"האדם חייב לנסות את הבלתי אפשרי בכדי ליצור את האפשרי" – כתב בשעתו הרמן הסה ובאתגרים מוכיחים כל העת את ניצחון הרוח על הגוף וכי השמיים הם הגבול!
 
בחיוכים, נפעמים ונרגשים, יצאו האורחים הרבים מהיכל התרבות, מנסים להתחבר לכל חברי אתגרים ולחלום יחדיו את חלום אתגרים!

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד