תכנית "תיקון עולם" לתלמידי כיתות ט' יצאה לדרך

20/06/2017
 
 

18 שכבות ט' מבתי ספר ברחבי הארץ השתתפו השנה בפיילוט לתכנית "תיקון עולם", תכנית שמטרתה להביא לשינוי עמדות של בני נוער כלפי אנשים עם מוגבלות ועידוד תרומה לקהילה בתחום הנגישות ואנשים עם מוגבלות


תכנית תיקון עולם הינה שיתוף פעולה בין עמותת עלה, עמותת נגישות ישראל, משרד החינוך ו
JNF והיא כוללת עשרה שלבים:


בשלב הראשון התקיים יום הכשרת רכזים, אליו הגיעו נציגים מכל בתי הספר שהשתתפו בתכנית, במטרה להעמיק את הידע בנושא נגישות ואנשים עם מוגבלות ולהכיר את שלבי התכנית השונים ואופן הנעת המהלך בבית הספר.


בשלב השני התקיימו מפגשים עם צוותי ההוראה בבתי הספר כחלק מההכנה לתכנית, במפגשים אלו נחשפו שלבי התכנית השונים, נבחנה הנגישות בבית הספר והועלו אתגרים והצלחות בשילוב תלמידים עם מוגבלות באם משולבים בבית הספר.


בשלב השלישי התקיימה הדרכת חדר מורים שכללה הרצאה בנושא נגישות ושילוב תלמידים עם מוגבלות במערכת החינוך וארוחת חושים חווייתית שבמהלכה חווה הצוות החינוכי של בית הספר 'מהי המשמעות להיות עם מוגבלות' ארוחה חווייתית, כשבכל מנה נלקח מהם חוש אחר (ראייה, שמיעה ומוטוריקה עדינה). את הארוחה ואת הצוות הובילו מדריכים עם מוגבלויות שונות ותוך כדי ההתנסות חשפו בפני הצוות את סיפורם האישי כתלמידים עם מוגבלות במערכת החינוך.

   

         - ארוחות חושים למורים בבתי הספר השונים: מורים סועדים עם כיסוי על העיניים, עם אוזניות אוטמות קול ועם כפפות קשיחות על הידיים -בשלב הרביעי קבלו המחנכים מערך שיעור שהועבר במסגרת שעת מחנך בנושא נגישות ואנשים עם מוגבלות. שיעור זה מהווה פתיח לתכנית החווייתית שיעברו תלמידי כיתה ט' בית הספר.


בשלב החמישי התקיים יום שיא לתלמידי שכבות ט', שכלל הרצאה בנושא נגישות ואנשים עם מוגבלות בדגש על נגישות חברתית וכיצד אנחנו יכולים לייצרה בסביבתנו האישית. לאחר מכן עברו התלמידים הפנינג תחנות התנסות חווייתיות שבו פגשו במדריכים עם מוגבלויות שונות והתנסו בצורה חווייתית במוגבלויות אלה. לדוגמא: בתחנת מוגבלות בראיה פגשו התלמידים מדריך עיוור והתנסו בהליכה עיוורת והתמצאות בסביבה כאשר על עיניהם, כיסויי עיניים. בתחנת שמיעה קיבלו אוזניות המגבילות את השמיעה והתנסו במשחקי תקשורת ללא היכולת לשמוע ודרך כך למדו על אופנים שונות ליצירת תקשורת עם אדם עם מוגבלות בשמיעה. בתחנת ניידות התנסו במעבר בין מכשולים על כסאות גלגלים ועוד.

   
      - יום השיא: תלמידים עוברים מסלול מכשולים בכיסא גלגלים, חווים מוגבלות בשמיעה עם אוזניות אוטמות קול ומתנסים בהליכה עיוורת -


בשלב השישי והשביעי מתקיימת הרצאת אורח, שבמסגרתה מגיעה לבית הספר דמות משמעותית בחברה הישראלית להרצאה על ההתמודדות עם המוגבלות, וכן צפייה בהצגה בנושא אנשים עם מוגבלות.


בשלב השמיני יצאה השכבה לסיור במעונות עלה (מוריה גדרה, עלה ירושלים, עלה בני ברק או עלה נגב), שם התלמידים נחשפו למציאות המורכבת של אנשים עם מוגבלות שכלית בתפקוד נמוך ונחשפו לעולמם הפנימי המיוחד ולאתגרים איתם הם מתמודדים.


תלמידים מחו"ל בסיור בעלה נגב במסגרת תכנית 'תיקון עולם'


בשלב התשיעי יצאו השכבות לפרויקטים למען הקהילה - התנדבות באחד ממעונות עלה והקמת סיירת נגישות שמטרתה לבדוק את הנגישות בעירם ולדווח על ליקויים לרשות המקומית.

בשנה הבאה התכנית תפתח מרכזי התנדבות נוספים בהתאם למרכזים הקיימים ביישוב בו מתבצעת הפעילות.

   

                               - תלמידי ישיבת בית יהודה בכפר מימון בודקים את הנגישות ביישוב: מודדים חניות נכים ועליות למדרכה -


בשלב האחרון התקיים אירוע סיום בגדרה במסגרת "צעדת ערן" לזכרו של ערן אלמוג ז"ל, בנו של דורון אלמוג - מקים עלה נגב.  לאירוע המרגש הגיעו בין היתר התלמידים מבתי הספר שהשתתפו בפרויקט, אשר שיתפו בחוויה שלהם מהתכנית, ויצאו לצעדה משותפת לצד דיירי מעון מוריה של עלה גדרה. בתום הצעדה, התכנסו המשתתפים להופעה של האחים צנחני, שנפתחה בביצוע השיר "שווים" של עילי בוטנר ורן דנקר, ולצדם תלמידים מבתי הספר אשר ביצעו את השיר בשפת הסימנים על הבמה.

 

   
                                                - אירוע הסיום: צועדים בצעדת ערן לצד תזמורת ודיירי מעון מוריה -


בשנת הלימודים הבאה צפויים להשתתף כ-50 בתי ספר מרחבי הארץ.


מדברי תלמידים שעברו את התכנית:

"התוכנית נתנה לי הרבה יותר ביטחון וכבוד לאנשים עם מוגבלות. כי בתכל'ס אנחנו יכולים להגיד שקשה לנו בחיים אבל יש אנשים שהם חווים יותר קשיים והם עדיין יותר שמחים מאיתנו, ומעריכים את החיים." (נופר, תיכון אזורי גדרה)

"לפני התכנית הרגשתי שאנשים עם מוגבלות יוצרים אצלי וגם באופן כללי איזושהי רתיעה. ובמקרה יום אחרי שהיתה הפעילות ישבתי בעיר עם חברות לאכול גלידה ופתאום ראינו את הילדים ממעון מוריה והרגשתי איך הכל השתנה אצלי. נתנו חיבוקים, אמרנו שלום. הרגשתי יותר קרבה ופחות רתיעה ולחץ. אני חושבת שהתכנית הזו מאוד חשובה. כי היא מפתחת צורת חשיבה שונה. מעבר." (אופיר, תיכון אזורי גדרה)

"הלכנו כל כיתה לסניף אחר של עלה והתנדבנו שם כל היום עם ילדים ששוהים שם. כמובן שברגע הראשון הייתה תחושת רתיעה אך.לאחר מכן התעשתנו וניגשנו לילדים. אין לתאר את המילים של הילדים שהיו איתנו. את הצחוק, השמחה, התרגשות הלא מובנת. זכינו לראות שלא משנה מה הבעיה תמיד צריך להיות שמח בחלקך. שמח שהישיבה נתנה לי הזכות להיות חלק ממשהו כזה." (תלמיד מישיבת לפיד מודיעין)


בתי הספר שהשתתפו בתכנית בשנת הלימודים תשע"ז:

 1. אולפנית אמי"ת, באר שבע
 2. ישיבת אמית, באר שבע
 3. המר נתיבות
 4. מקיף דתי ק. מלאכי
 5. גינסבורג האלון, יבנה
 6. חטיבת ביניים מדעים, רחובות
 7. תיכון דרכא רמון, גדרה
 8. תיכון אזורי בגין, גדרה
 9. חטיבת שז"ר, קריית אונו
 10. ברנקו ווייס, בת ים
 11. עירוני ה', מודיעין
 12. בית ספר רעות, ירושלים
 13. תיכון מרחבים
 14. ישיבת בית יהודה, כפר מיימון
 15. ריגלר, נתניה
 16. ישיבת לפיד, מודיעין
 17. מקיף יא אשדוד
 18. הרב תחומי אופקים

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד