ארוחת חושים ונגישות לעובדי עיריית חיפה

נגישות ישראל צפון-נ.י.צ. ערכה ב-12.10 ארוחת חושים למנהלים ועובדים בעיריית חיפה בשיתוף עם אגף פניות הציבור
13/10/2015
 
 
ארוחת חושים למנהלים ועובדים בעיריית חיפה

מאז הקמתה, מקיימת נגישות ישראל צפון-נ.י.צ. (השלוחה הצפונית של עמותת נגישות ישראל) קשר פורה עם סגנית ומ"מ ראש העיר חיפה הגב' חדוה אלמוג. מנהלי נ.י.צ. ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי וגיורא לב נפגשו עמה מספר פעמים ואחד המיזמים עליו הוחלט קרם עור וגידים - קיום ארוחת חושים (ארוחת נגישות, Access Meal) לקבוצת מנהלים ועובדים ממרכז השירות של העיריה בשיתוף עם אגף פניות הציבור.

 

בתחילת הארוחה, שנערכה ב-12.10 בבית קסלר בקריית חיים, הוכנסו המשתתפים לאולם כשעיניהם מכוסות בליווי מתנדבי נ.י.צ.

את המנה הראשונה, חומוס, פיתה וחמוצים, אכלו בחשיכה עם כיסוי עיניים ולאחר מכן השלימה את החוויה מתנדבת נ.י.צ. ליאת מנספלד, שסיפרה את סיפור חייה המרגש והתמודדותה עם עיוורון מלידה למימוש עצמי כאישה וכמרצה במכללת אורנים. 

הארוחה המשיכה תוך שילוב בין התנסות חווייתית לסיפורי החיים. לקראת המנה העיקרית, עוף, סלט ותוספות, המשתתפים עטו כפפות קשיחות על ידיהם, במטרה להתנסות בפעילות יומיומית תחת מגבלה פיזית. בצמוד למנה זו סיפרו גיורא ורויטל את סיפור חייהם המרתק: את התמודדותם עם מוגבלות פיזית, התניידות בכיסא גלגלים בעולם שאינו מותאם ברובו, את סיפורה של עמותת נגישות ישראל ופעילותם הענפה במסגרת נ.י.צ.

את מנת הקינוח נאלצו הסועדים לבחור עם אוזניים אטומות באוזניות, כשברקע מתנגנת מוסיקה חזקה, מצב אשר המחיש את קשיי התקשורת וההבנה החווה אדם עם לקות שמיעה במצבים יומיומיים. את חווית הקינוח השלימה סמדר הרוש, מתנדבת נ.י.צ., כאשר סיפרה על התהליך בו "יצאה מהארון" והפנימה את לקות השמיעה עימה נולדה. סמדר ריתקה את המנהלים בתיאור דרך התמודדותה עם הקושי לתקשר בכל מעגלי החיים והנגשת לקותה.

החוויה האישית ובנוסף לה ארבעת סיפורי החיים המרגשים של אנשים המתמודדים באומץ עם נכותם ולא מוותרים על זכותם לחיות חיים שלמים ומלאים למרות הקשיים, ריגשו מאוד את השומעים.

להלן מילות התודה המרגשות של חדוה אלמוג בתום ארוחת החושים:

" נהניתי והתרגשתי: במסגרת תפקידי כיו"ר ועדת גיל"ן העוסקת בנגישות לאנשים עם צרכים מיוחדים, החלטנו לקיים ארוחת חושים לקבוצת עובדים ממרכז השירות של העיריה בשיתוף עם אגף פניות הציבור, ונגישות ישראל צפון בראשות ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי וגיורא לב.
מפגש מרתק עם הסברים וארוחת חושים שמשמעותה להבין את המשמעויות....
האירוח התקיים בבית קסלר בקריית חיים המשמש כהוסטל לאנשים עם צרכים מיוחדים. הנותן שירות נהדר ויחס נוגע ללב. והכל על ידי אנשים נהדרים המשקיעים הכל ,על מנת לאפשר לתושבי הבית לקיים חיים טובים יותר
.
באירוע פגשנו את מתנדבי נגישות ישראל צפון. אין לי אלא להצדיע למתנדבים על עשייתם
.!!!
מקווה שכולנו יצאנו מהביקור וההתנסות עם תובנות עמוקות לצרכי האדם המוגבל פיזית. ולהבנה על דרכי הסיוע שלנו בעת הצורך.
בריאות
!!!"

 

מכתב תודה מרווית ישעיהו, מנהלת המחלקה לפניות ציבור

רויטל וגיורא יקרים,
אנו מודים לכם שבחרתם בנו להיות חלק ממיזם כה חשוב.
ארוחה זו הציבה בפנינו את הקשיים היומיומיים איתם מתמודדים אנשים עם מוגבלויות, גרמה לנו לסערת רגשות וטלטול חושים.
פעולות אשר נראו לנו טריוויאליות הפכו לקשות להתמודדות והעמידו אותנו גם אם לרגעים בודדים כשווים אל מול אנשים שזאת שגרת יומם.
ההרצאות וההסברים שנתתם לנו במהלך המפגש רק חיזקו בנו את התחושה שבסופו של דבר כולנו בני אדם הנשענים זה על זה הן בהיבטים הפיזיים והן בהיבטים הנפשיים. .
הרצון לעזור ולתמוך באנשים עם מוגבלויות ימשיך לעמוד בראש סדר העדיפות שלנו כנותני שרות וללא ספק גם כאנשים בודדים בשגרת חיינו.
אנו מוקירים את פועלכם , מצדיעים ומחזקים אתכם .
בברכה,
רווית ישעיהו, מנהלת המחלקה לפניות ציבור

 

תודה חמה למתנדבי נ.י.צ. ששוב הביאו מיזם מוצלח למימוש מושלם ולהגברת המודעות לנושאי הנגישות וקבלת השונה.

צילום: מתנדב נ.י.צ. ישראל שפירא.

 

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד