מתנדבי נגישות ישראל צפון (נ.י.צ.) קיימו ארוחת חושים באוניברסיטת חיפה

23/04/2013
 
 
התנסות במוגבלות בידיים

מזה מספר חודשים מלווים מתנדבי נגישות ישראל צפון (נ.י.צ.) את ההכשרה המעשית (פרקטיקום) של שלושה סטודנטים לחינוך מיוחד מאוניברסיטת חיפה – יפית, ג'ימי וליליאן, כחלק מהכשרתם לנושאי הנגישות וקבלת השונה, על מנת שיחוו ויכירו את סוגי המוגבלויות השונות.

התנסות מסוג זה מלווה במפגשים עם נציגי נ.י.צ. ובלמידה ממקור ראשון מהם צרכי הנגישות עבור מגבלותיהם השונות וכיצד הם מתמודדים עימה בחיי יום יום, תוך כדי מאבקם להשתלב בחברה ולתרום לה.

לאחר תקופת הליווי, הוחלט לקיים במשותף לסטודנטים ולמנחי החוג ד"ר איימן אגברייה והגב' רויטל כץ-פדה  ארוחת חושים   (Access Meal) בקמפוס עצמו.

 האירוע המרגש, לראשונה באוניברסיטה בצפון, התקיים בצמד חדרים נעים ומאובזרים לקראת הארוחה הייחודית. ב'ארוחת החושים' בהנחייתו המדוקדקת של גיורא לב, חוו המשתתפים מוגבלויות שונות, תוך כדי אכילת המנות שהוגשו להם במהלך הארוחה.

לאחר הרצאה שנשאו במשותף מנהלי נ.י.צ. גיורא לב ורויטל שורץ-סבירסקי, אודות סיפורם האישי והיכרות עם מושגי יסוד של עולם המוגבלויות והנגישות, הסטודנטים הוכנסו לחדר שסודר מראש לארוחה כשעיניהם מכוסות, והובלו למקומותיהם בטור על ידי מתנדבות נ.י.צ. עטויות בחולצות ובסינרים עליהם מודפסות המילים "נגישות = רגישות".

את המנה הראשונה, חומוס, חמוצים ופיתה, אכלו בעיניים מכוסות ורק מיעוטם זיהה את טיב המזון שהוגש להם. מתנדבת נ.י.צ. רותי יהב (עיוורת) ריגשה בסיפור חייה.

המנה העיקרית, פשטידה, סלט ואורז, הוגשה למשתתפים כאשר על ידיהם עטו כפפות בישול קשיחות ללא אפשרות לכופף את האצבעות ולהפעיל מוטוריקה עדינה, הכוללת את חיתוך המזון והכנסת כל פיסה לפה. באופן זה חוו המשתתפים לקות פיזית מהי. במנה זו סיפרה רויטל על עמותת נגישות ישראל ועל החיים עם מוגבלות פיזית. 

לקראת מנת הקינוח, כיסו המשתתפים את אוזניהם בעזרת אטמים ואוזניות. תוך היותם מתנסים במוגבלות שמיעה קשה, עם רעש רקע שהושמע בחדר, הוצעה לסועדים על-ידי "מלצריות" העמותה הבחירה בין שני סוגי עוגות. הקושי הרב להבין את המשימה הפשוטה כל כך, המחיש את החיים עם לקות זו. לאחר אכילת אותה מנה, חוו המשתתפים היכרות מרתקת עם סמדר הרוש, מתנדבת נ.י.צ., שחלקה את לקות השמיעה שלה ואת סיפור חייה עם הסטודנטים.

פני המשתתפים והמילים החמות שאמרו, העידו על החוויה המיוחדת שעברו ועל התובנות החדשות שרכשו. 

מילים מרגשות שנשא ד"ר אגברייה:

 "אני נרגש ונפעם. לכבוד הוא לנו שאתם איתנו, עם היכולות שלכם ורוחב הלב שלכם – תודה!

פתחתם לנו עולם חדש, יציאה למקום של עוצמה, בו אדם לוקח את חייו בידיו ומממש את עצמו."

 

ובנימה אישית – דברי התודה של רויטל למתנדבי נ.י.צ.:

 "יקרים שלי,

אני ממהרת לכתוב כל עוד הכול טרי בלב ובנשמה, כאשר אסירות התודה שלי כלפיכם מתעצמת כל רגע נתון. הייתה ארוחת חושים נפלאה, מתוזמנת ומרגשת - לראשונה באוניברסיטת חיפה.

- תודה לגיורא על הרצאה נפלאה ותיזמון מורכב ומאתגר של כל שלב ושלב;

- תודה לרחל על הארגון, השינוע והביצוע - לעילא ולעילא, כתמיד ואף יותר;

- תודה למתנדבות נ.י.צ. גילה, חנה, סמדר ורותי על העשייה הנפלאה וההסברה המשכנעת;

- תודה לרויטל כץ-פדה ולסטודנטים שלנו יפית, ג'ימי וליליאן - על הדלת שפתחתם לנו במוסד אקדמי מוביל בצפון.

- תודה לד"ר איימן אגברייה על מילותיו מחממות הלב, שנסכו בנו כוחות להמשיך ולהגביר את עשייתנו.

- תודה לגב' אליס לוי על הכנת האוכל לארוחת החושים.

גאה כל כך בכולכם!!!"

 

      

 

    

 

    

 

    

                             גיורא לב מרצה בפני המשתתפים

 

 

    

                     ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי מרצה בפני המשתתפים

הדפס
עבור לתוכן העמוד