הפנינג נגישות בבית הספר היסודי אגרון בירושלים

25/07/2021
 
 

עמותת נגישות ישראל קיימה ב-22.7.21 הפנינג בית ספרי "להרגיש נגישות" בבית הספר היסודי אגרון שבקרית יובל בירושלים. הפעילות התקיימה במסגרת בית הספר של החופש הגדול, וסובסדה הודות לתרומת קרן קסירר.

ההפנינג הועבר לשתי קבוצות גן, וכיתות א' ב', במטרה לשבור מחסומים וליצור מפגש עם האחר. לילדים ניתנה הזדמנות לשאול שאלות, להתנסות ולשמוע ממקור ראשון על החוויות של אדם עם מוגבלות.

הילדים פגשו במדריכי העמותה, כאשר בכל תחנה הילדים למדו והכירו מוגבלות אחרת, שמעו את סיפורו האישי של המדריך ואף התנסו בפעילות חווייתית באותה מוגבלות.


במוגבלות פיזית, הילדים התנסו להתנייד בכיסא גלגלים בתוך המרחב הכיתתי. חוו בעמם קושי לכתוב על הלוח, לצאת מהכיתה ולהגיע למקום שלך כאשר יש הרבה מכשולים ברחבי הכיתה. בנוסף, עדה מדריכה שמתניידת על כיסא גלגלים נתנה לילדים טיפים כיצד לגשת ולשתף חברה או חבר עם מוגבלות פיזית בחצר המשחקים בזמן בית הספר ולאחריו.

הילדים התנסו בהתניידות בכיסא גלגלים
הילדים התנסו בהתניידות בכיסא גלגלים


במוגבלות בראייה, התקיימה פעילות טעימה עיוורת של גלידה. על הילדים היה להשתמש בחושים האחרים על מנת לזהות איזה טעם גלידה הם קיבלו. בדרך זו, חוו הילדים לרגע קצר כיצד אדם עיוור מרגיש בחיי היום יום, באיזה חושים אחרים כן משתמשים מלבד הראייה בפעולה של אכילת מזון. בנוסף המדריך הסביר כיצד יש לפנות לאדם עיוור וכיצד ניתן לעזור לו בעת הצורך.


בנוסף, הילדים פגשו במדריכה עיוורת נוספת, כאשר התחנה שלה התמקדה בעיוורון ומוזיקה. על הילדים היה לנגן בקלידים כאשר עיניהם מכוסות, לחוות את התחושות של חוסר התמצאות ומישוש הקלידים שמולם על מנת לנגן. בדרך זו הילדים הבינו שניתן לנגן, לשיר וללמוד תווי נגינה גם בלי מאור עיניים. ושלאדם עם מוגבלות יכול להיות מוזיקאי גם כן.


במוגבלות בשמיעה, הילדים למדו לשיר את השיר שווים בשפת הסימנים, פגשו במדריך חירש ובליווי מתורגמנית הילדים שרו בעזרת סימון עם ידיהם את השיר. חוו את דרך התקשורת של שפת הסימנים ולמדו מילים בסיסיות.

הילדים התנסו בטעימה עיוורת של גלידה
הילדים התנסו בטעימה עיוורת של גלידה


תגובות מהצוות שליווה את הפעילות:

"כמדי שנה, תמיד מרגש, תמיד משמעותי וערכי!"

"נושא מאוד חשוב שהעבירו אותו בצורה מתאימה לגיל"

"סיפורים מעוררי השראה, נותן פרופורציות לחיים"

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד