הפנינג נגישות בבי"ס יסודי חיים חפר נתניה

2/06/2021
 
 

ביום שני 31.5.21 קיימה עמותת נגישות ישראל הפנינג נגישות בבית ספר יסודי חיים חפר בנתניה. מטרת הפעילות היא הסרת מחסומים והעלאת מודעות בנושא חינוך לנגישות. התכנית סובסדה הודות לתרומת קרן קסירר.

הפעילות הועברה לשכבת ג', שבמהלך שנת הלימודים הנוכחית למדו תכנים בנושאי נגישות, היוו כסיירת נגישות בעיר ואף שלחו מכתב לראשת העיר על ליקויים סביבתיים בנושא נגישות.

בנוסף, לפני יום ההפנינג התלמידים עברו מערך שיעור קצר בנושא א' ב' של נגישות, שמטרתו שבירת הסטיגמות המוכרות ויצירת מודעות והבנה לערך ה"שוויון".

ביום ההפנינג התלמידים פגשו בארבעה מדריכות שחשפו את סיפורן האישי בפני התלמידים והתנסו בעצמם באותה מוגבלות.

עדה, מדריכה למוגבלות פיזית שיתפה את הילדים בסיפור שלה, איך זה להיות אמא המתניידת על כיסא גלגלים ואיך היא מגיעה לפעילויות שמתקיימות בבית הספר. כמו כן, סיפרה לילדים מה הם האתגרים שהיא מתמודדת איתם בפעולות החיים. הילדים התנסו וחוו בעצמם בהתניידות בכיסא גלגלים ברחבי הכיתה, חוו קושי בפעולות פשוטות כמו יציאה מהכיתה, כתיבה על הלוח ואף מזיגת מים לכוס.

הילדים התנסו בהתניידות בכיסא גלגלים
הילדים התנסו בהתניידות בכיסא גלגלים


שירלי, מדריכה למוגבלות ראייה הסבירה לילדים מה המשמעות של אדם שאינו רואה. לאחר מכן הילדים קשרו מטפחות לעיניהם והתנסו בטעימה עיוורת של גלידות. הילדים התבקשו לנחש מה טעם הגלידה שקיבלו לפי החושים האחרים (חוש הריח). לאחר מכן שירלי הסבירה לילדים כיצד אדם עיוור מתנייד עם מקל הליכה ואף ניסו לחוש חפצים כאשר עיניהם מכוסות.

חן, מדריכה למוגבלות בשמיעה, הסבירה לילדים מה הוא אדם חירש, על החוויות כילדה חירשת בבית הספר, דרך התקשורת שלה עם העולם שזו שפת הסימנים. הילדים שיחקו "טלפון שבור" וניסו להעביר מילים ללא שימוש בקול אלא רק על ידי קריאת שפתיים.

הילדים התנסו בהליכה עיוורת עם כיסוי עיניים ומקל נחייה
הילדים התנסו בהליכה עיוורת עם כיסוי עיניים ומקל נחייה


הדר, מדריכה עם מוגבלות בידיים, סיפרה לילדים איך זה לעשות פעולות יום יומיות כאשר ישנה מוגבלות בידיים. לאחר מכן הילדים התנסו במשחקי גרפיטי נגיש. בעזרת כפפות המדמות מוגבלות בידיים הילדים ניסו לכתוב את שמם, לשרוך שרוכים וחוו בעצמם את הקושי שדברים הפשוטים.

תגובת המורה המארגנת את הפעילות:

כיף גדול שהשיתוף פעולה יצא לפועל. המדריכים הציגו לילדים את התמונה שניסינו להעביר להם במהלך השנה ביחידת הלימוד שלנו". תודה לכם על יום חוויתי ומלמד".

הילדים ביצעו פעולות שונות עם כפפות המדמות מוגבלות בידיים
הילדים ביצעו פעולות שונות עם כפפות המדמות מוגבלות בידיים

הדפס
עבור לתוכן העמוד