הפנינג נגישות חוויתי בביה"ס מיתרים ברעננה

26/05/2021
 
 

ביום רביעי 26.5.21, קיימה עמותת נגישות ישראל הפנינג חוויתי לשכבת כיתות ז' בחטיבת הביניים ותיכון מיתרים ברעננה בנושא חינוך לנגישות. התכנית סובסדה הודות לתרומת כלל ביטוח.

התלמידים פגשו בארבעה מדריכים עם מוגבלות, אשר סיפרו את סיפורם האישי וכיצד הם מתמודדים, חווים ומתגברים כל האתגרים שליוו ומלווים אותם בחיי היום יום כאדם עם מוגבלות.

מטרת המפגשים הוא שינוי הדעות הקדומות, הסטיגמות והיחס כלפי אנשים עם מוגבלות.

עדה, מדריכה למוגבלות פיזית שיתפה את הילדים באתגרים ובחוויה כאימא לילד בבית ספר שמתניידת על כיסא גלגלים. לאחר מכן, הילדים התנסו בעצמם בהתניידות על כיסא גלגלים מול מסלול מכשולים המדמה מכשולים שנמצאים ברחוב ומהווים קושי למעבר. בנוסף, הילדים התנסו בשימוש בכפפות המדמות מוגבלות בידיים וניסו להכניס קוביות למשחק או להוציא מדבקה.

התלמידים עברו מסלול מכשולים על כיסא גלגלים
התלמידים עברו מסלול מכשולים על כיסא גלגלים


יעקב, מדריך למוגבלות ראייה שיתף את הילדים במשמעות של אדם עיוור וכיצד מתנהלים ועושים פעולות פשוטות עם העיוורון. יעקב הגיע עם כלבת הנחייה שלו שעוררה עניין רב בקרב הילדים. לאחר מכן הילדים קשרו מטפחות לעיניהם והתנסו בשיטוט במרחב, התנסו עם מקל נחיה ושיתפו בתחושות שחוו במהלך ההתנסות. בנוסף הילדים מיששו חפצים והיה עליהם לנחש מה מונח לפניהם.

חן, מדריכה למוגבלות בשמיעה, סיפרה לילדים על ילדותה כילדה חירשת, כיצד למדה את שפת הסימנים והסבירה על דרך התקשורת הזו בקרב החירשים. הילדים התנסו במשחקי קריאת שפתיים ופנטומימה. בנוסף, הילדים שמו אוזניות אוטמות וחוו את התחושה של אדם חירש בסביבה.

התלמידים פגשו מדריך עיוור שהגיע עם כלבת הנחייה שלו
התלמידים פגשו מדריך עיוור שהגיע עם כלבת הנחייה שלו


אורי, מדריך למוגבלות תקשורתית, חשף בפני הילדים מה זה אומר להיות אוטיסט. כיצד אבחנו אותו, מה השוני שהוא חווה כילד, כנער וכבוגר כיום. אורי שיתף בתחושות כילד בתקופה שהמודעות לא הייתה גבוהה. מה הקשיים שעבור עליו וכיצד התגבר עליהם והתמקד בתחום התקשורת בו הוא פורח ברשתות החברתיות ומראיין מפורסמים מהארץ ומהעולם. הילדים התעניינו, הגיבו ברגישות וביקשו לעקוב אחר ערוץ היוטיוב של אורי.


תגובות המורות ומארגני האירוע:

פעילות שחושפת לסיפורים מרגשים ומלמדים".
"כמה חשוב לשמוע את הצד של אותו ילד עם מוגבלות ולהבין איך אפשר לשלב אותו בצורה נכונה. תודה לכם".
"פעילות מוצלחת, מהנה לילדים ומדברת על הנושאים הכואבים בחברה שלנו בצורה אמיתית ומרגשת".

הילדים התנסו במשחקי קריאת שפתיים ופנטומימה
הילדים התנסו במשחקי קריאת שפתיים ופנטומימה עם מדריכה חירשת

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד