הפנינג נגישות חוויתי לילדי מושב פרי גן

6/04/2021
 
 

לאחר חופשת הפסח, ביום שני בתאריך 5.4 קיימה עמותת נגישות ישראל הפנינג חוויתי לילדי מושב פרי גן הנמצא מועצה אזורית אשכול שבדרום הארץ, בנושא חינוך לנגישות. התכנית סובסדה הודות לתרומת חברת כלל ביטוח.

הפעילות הועברה לשלוש קבוצות גיל, א-ג, ד-ו, ז-ט בחינוך בלתי פורמלי על ידי המרכז הקהילתי של המושב. הילדים עברו בין תחנות ופגשו באנשים עם מוגבלות.

התלמידים פגשו במדריכים עם מוגבלות בשמיעה וראייה, ששיתפו את סיפור חייהם, כיצד הם מתמודדים עם שגרת החיים והמוגבלות. מטרת המפגש הייתה לעודד שילוב באופן שוויוני בחברה וכיצד ניתן לעזור לאדם המתמודד עם מוגבלות מסוימת.

הילדים הלכו במסלול עם מקל נחייה
הילדים הלכו במסלול עם מקל נחייה


 

שירלי, מדריכה עיוורת, הגיעה עם כלבת הנחייה שלה מוקה ושיתפה את הילדים בסיפורה האישי, בחוויותיה כילדה עיוורת וכיצד היא התמודדה עם האתגרים שניצבו בפניה. בנוסף היא שיתפה את הילדים איך מוקה כלבת הנחייה עוזרת לה להתמצא במרחב. לאחר מכן, הילדים התנסו בעצמם בשיטוט במרחב כאשר עינהם עצומות, התנסו במסלול עם מקל נחייה וניסו לנחש איזה חפץ הם מחזיקים כאשר עיניהם עצומות ועליהם לסמוך רק על חוש המישוש שלהם.


מוטי, מדריך כבד שמיעה,שיתף את הילדים בסיפור חייו, כיצד גילו שהוא אינו שומע טוב ומה זה אומר להיות אדם כבד שמיעה ולא חירש לגמרי. מוטי חשף בפני הילדים את מכשירי השמיעה שלו ואף נתן לילדים לחוות את התחושה עם מכשיר השמיעה. בנוסף הוא סיפר על התמודדות שלו עם המגבלה לאורך החיים ונתן טיפים כיצד אפשר לעזור ולשלב אדם עם מוגבלות בשמיעה בחברה.

הילדים אף התנסו במשחק "טלפון שבור" כאשר יש להם אוזניות המעמעמות את השמע מהסביבה ועליהם להעביר מסר רק על ידי השפתיים לאדם שעומד לפניהם, כך הם חוו כיצד אדם כבד שמיעה מתקשר בתוך סביבה שומעת כאשר הוא נעזר בקריאת השפתיים של האחרים סביבו.

הילדים התנסו במשחק "טלפון שבור" עם אוזניות המעמעמות את השמיעה
הילדים התנסו במשחק "טלפון שבור" עם אוזניות המעמעמות את השמיעה


מתגובות המדריכות שליוו וארגנו את האירוע:

"מאוד מתרגשים שהשיתוף פעולה יצא לפועל. המושב שלנו מאוד קטן וסגור והיה חשוב להעלות מודעות בקרב נושא של מוגבלות ונגישות".

"סיפור החיים של שירלי נתן לי הרבה פרופורציות לחיים, אני אדם שמוותר בקלות. לשמוע שאישה עיוורת ממשיכה לפעול ולעשות ולא מוותרת הכניס בי הרבה תובנות".

"כשמוטי נתן לנו לנסות את מכשיר השמיעה שלו, חוויתי ממש קושי לשמוע כשהסביבה רועשת והרגשתי חרדה. כמה חשוב לשים לב לדברים הקטנים ולהיות רגישים כלפי האחר".

הילדים הלכו במסלול עם מקל נחייה
הילדים הלכו במסלול עם מקל נחייה

הדפס
עבור לתוכן העמוד