תכנית "שווה לכולם" בביה"ס יד יצחק בקרית גת

1/06/2016
 
 
תלמידים עם אוזניות אוטמות רעש בתחנת מוגבלות בשמיעה

ביום שלישי ה-24.5.16 קיימה עמותת נגישות ישראל את התכנית "שווה לכולם - שילוב ונגישות כהשקפת עולם" למורי ותלמידי שכבת ב' בביה"ס יד יצחק בקרית גת. התכנית מתקיימת בתרומת כלל ביטוח

 

 

חווים ולומדים

יום השיא נפתח בשיעורי העשרה בכיתות, שבמהלכו למדו התלמידים על שונות, קבלת השונה ועזרה לזולת, וכן למדו מהי נגישות ומה חשיבותה לאדם עם מוגבלות.

בתום השיעורים, התלמידים עברו בין תחנות התנסות שדימו התמודדות עם מוגבלויות שונות. התחנות כללו מוגבלות בראייה, בשמיעה ובניידות, כאשר בכל תחנה התלמידים נפגשו עם מדריך עם אותה מוגבלות שחשף בפניהם את עולמו האישי - הקשיים, האתגרים וההצלחות, והתנסו בתחושות של כל מוגבלות בדרך חווייתית, כגון מסלול מכשולים על כיסא גלגלים, טעימה עיוורת של גלידות, ומשחקי תקשורת בשפת הסימנים.

התלמידים מנסים לבצע פעולות של מוטוריקה עדינה עם כפפות קשיחות על ידיהם    התלמידים בטעימה עיוורת של גלידה

 

 

התלמידים מסכמים

פעילות התלמידים הסתיימה במפגש סיכום עם כל השכבה. במפגש, התלמידים סיפרו על התחושות שחוו במהלך היום, על הדברים החדשים שלמדו ועל הדברים שהם לוקחים איתם הלאה. התלמידים נשמעו נרגשים ומרוצים מהפעילות, כמו גם סגל בית הספר.

אחת התלמידות שיתפה במה שלמדה מהיום: "אנחנו יכולים לעזור לכל האנשים עם קושי בהליכה בלפתוח שער, לעזור להרים דברים מהרצפה, להביא להם את הספרים שהם רוצים מהמדפים הגבוהים."
תלמיד נוסף שיתף: "אפילו שלידיה (מדריכה עם מוגבלות בראייה) לא רואה, היא יכולה לעשות הרבה דברים נפלאים כמו לתפור וליצור מקרמיקה."
תלמיד נוסף חתם את מפגש הסיכום באמירה: "למדנו שכול אחד שונה, אך כולנו יכולים להיות חברים עם תחביבים משותפים."

 

 

ארוחת חושים למורים

לאחר מפגש הסיכום עם התלמידים, החלה הדרכת חדר המורים, שכללה הרצאה על שילוב ונגישות לתלמידים והורים עם מוגבלות וארוחת חושים חווייתית – ארוחה בת שלושה שלבים שבכל שלב נלקחת מן המשתתפים יכולת אחרת – ראייה, מוטוריקה עדינה ושמיעה.

 

כל שלב בארוחה נעשה בהנחיית מדריכים עם אותה מוגבלות, שלאורך הארוחה נותנים למורים טיפים לשילוב ונגישות לאותן מוגבלויות.

 

את ארוחת החושים סיכמה אחת המורות כ"מפגש מעניין, מלמד ומרתק".

 

המורים אוכלים את אחת המנות בארוחת החושים, עם כפפות קשיחות על הידיים
המורות אוכלות את אחת המנות ב'ארוחת החושים' עם כפפות קשיחות על הידיים

הדפס
עבור לתוכן העמוד