פרויקט "שווה לכולם" בתרומת כלל ביטוח

 
 

התכנית 'שווה לכולם' שמפעילה "נגישות ישראל" בסבסוד כלל ביטוח, אשר מותאמת לבתי ספר משלבים, כוללת שני חלקים:

  1. הדרכת חדר מורים - הכשרה והדרכה חוויתית לסגל המקצועי
  2. תכנית 'נאמני נגישות' המיועדת לתלמידים, אותה מקיימת העמותה כ- 6 שנים במערכת החינוך בבתי ספר.


התוכנית כוללת את החלקים הבאים:

 


סיור ומפגש שילוב מקדים

סיור מקדים עם אנשי הצוות מהמוסד החינוכי, שמטרתו בחינת הנגישות בבית הספר ואופן הכנת הקרקע לתלמידים המשולבים, הן מבחינה פדגוגית והן מבחינת מטווה השטח. מתוך הסיור יילקחו דוגמאות קונקרטיות שישולבו בהדרכת המורים והסגל בהמשך.
היכרות לעומק והבנה של האספקטים השונים שדרכם מתבצע השילוב בבית הספר, מיהם הילדים המשולבים, כיצד הצוות החינוכי והתלמידים מיישמים את השילוב הלכה למעשה, קשיים, צרכים והצלחות שעולים מהשילוב.
למפגש זה תינתן אפשרות לצירוף של הילדים המשולבים והוריהם וזאת בהתאם לשיקול דעתה של היועצת/המנהלת, זאת על מנת לאפשר להם להיחשף לתכני הפרויקט מבעוד מועד ולהעלות נקודות הכוונה מנקודת מבטם.

 

 

הדרכת חדר מורים חווייתית

הדרכת חדר המורים תכלול הרצאת נגישות וארוחת חושים חווייתית שבמהלכה יחוו המשתתפים 'מהי המשמעות להיות עם מוגבלות' דרך התמודדות עם ארוחה, כשבכל מנה יילקח מהמשתתפים חוש אחר (ראייה, שמיעה ומוטוריקה עדינה). את החוויה יובילו מדריכים עם מוגבלות שיחשפו בפני המשתתפים את עולמם האישי – הקשיים, ההצלחות ומהו שילוב עבורם. במהלך הארוחה ייחשפו המשתתפים גם למושגי יסוד מעולם הנגישות וטיפים ליצירת סביבה משלבת חינוכית.

 

מורים ב'ארוחת חושים' אוכלים עם כיסוי על עיניהם מורים בארוחת חושים אוכלים עם כפפות קשיחו מורים בארוחת חושים יעם אוזניות על האוזניים

 

 

 

נאמני נגישות

תכנית חווייתית אשר תועבר לשכבה הנבחרת והמשלבת (עד 150 תלמידים). יום עיון הכולל הרצאת נגישות לכלל השכבה והפנינג תחנות נגישות.
הפנינג תחנות בו נחשפים התלמידים למוגבלויות השונות (מוגבלות בראייה, שמיעה, ניידות ומוגבלות קוגניטיבית) בדרך חווייתית ומעשירה- בכל תחנה יכירו התלמידים מדריך עם אותה מוגבלות שיתאר בפניהם את קשייו, ההתמודדות עם המוגבלות, ההצלחות וכיצד ניתן לעשות אחרת. במקביל בכל תחנה יתנסו התלמידים בהתנסות חווייתית המדמה את אותה מוגבלות. לדוגמא: התנסות במסלול מכשולים על כסאות גלגלים, המדמה את קשייו של אדם על כיסא גלגלים בחיי היומיום, הליכה על עיוור והתנסות ביתר החושים, סדנא פעילה מעולמם של כבדי השמיעה וחירשים, סדנא מעולם של אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית ועוד.

 

תלמידים הולכים בטור עם כיסוי על עיניהם תלמידים עם אוזניות אוטמות על אוזניהם תלמידים עוברים מסלול מכשולים על כיסאות גלגלים"הרחבת מעגלים"

בתום הפעילות יוכלו התלמידים לשמש כשגרירים-

  • החתמת הורים ושכנים על אמנה הקוראת לקבלת השונה ושמירת על חניות נכים, עבור אנשים עם מוגבלות בניידות.
  • יצירת פרויקטים מקדמי נגישות


התכנית מתקיימת בכל הארץ, בהתאם לסבסודים והשתתפות בתי הספר.

התכנית התקיימה בבתי הספר הבאים:

 

בי"ס יד יצחק קרית גת

בית החינוך רימונים עפולה

הרב תחומי צפת

בי"ס מאיר קרית גת

ישיבת בני עקיבא בית שאן

תיכון גולדווטר אילת

העליה השניה עכו

אולפנית טבריה

בית הספר שחף ובית החינוך דגניה א'

הדפס
עבור לתוכן העמוד