"שווה לכולם- נגישות ושילוב כהשקפת עולם" – תיכון נווה נאמן הוד השרון

15/12/2015
 
 
תלמידים יושבים עם אוזניות אוטמות קול על אוזניהם

ביום שני ה- 7.12.15 עמותת נגישות ישראל קיימה פעילות במסגרת תכנית "שווה לכולם- שילוב ונגישות כהשקפת עולם" בתרומת כלל ביטוח, לשכבת כתות יא' בתיכון נווה נאמן.

התכנית החלה במפגש מקדים עם צוות בית הספר, בו הוצגה התכנית על שלביה והתקיים שיח אודות השילוב הקיים בבית הספר, לקראת ביצוע התכנית בשתי רמות: אל מול התלמידים ואל מול הצוות החינוכי מקצועי.

יום הפעילות נפתח בהרצאת מושגי יסוד, בה התלמידים למדו מהי נגישות עבור אנשים עם מוגבלות ונחשפו לסוגיות שונות מעולם הנגישות, בנושאים המוכרים להם מחייהם האישיים, ומהי נגישות חברתית.

בהמשך היום התחלקו התלמידים לקבוצות וכל אחת עברה בין ארבע תחנות התנסות חווייתיות, המדמות את המוגבלויות השונות: מוגבלות בשמיעה, מוגבלות בראיה, מוגבלות בניידות ומוגבלות קוגניטיבית. בכל תחנה נפגשו התלמידים עם מדריכים עם מוגבלות שונה ונחשפו לסיפורם האישי ולהתמודדותם היומיומית, הקשיים וההצלחות לצד המוגבלות.

 

בנוסף, התנסו התלמידים במוגבלויות השונות: בתחנת מוגבלות בראייה- התלמידים התנסו בהתמצאות במרחב הכיתתי עם כיסויי עיניים ושימוש בעזרים כמו מקל נחייה. בתחנת מוגבלות בשמיעה- התלמידים קיבלו אוזניות המדמות מצב של חירשות וניסו לשוחח אחד עם השני מבלי לשמוע את עצמם ואת סביבתם. בתחנת המוגבלות בניידות- התנסו המשתתפים בקיום פעולות בסיסיות עם כיסא גלגלים כמו פתיחת דלתות, מעבר מעל פתח ביוב ועוד. ובתחנת המוגבלות הקוגניטיבית- חוו התלמידים את הקושי בביצוע משימות תחת לחץ של זמן.

 

בתום המפגשים החווייתיים התכנסה השכבה לסיכום הפעילות, שבו סיפרו התלמידים על החוויות המשמעותיות עמן הם יצאו מהיום. המורות ביקשו להמשיך את קידום המודעות בקרב תלמידיהן וקיבלו רשימת פרויקטים אפשריים בתחום הנגישות, אותם יבצעו תלמידי השכבה במהלך השנה.

 

תמונה: תלמידות מנסות לפתור קופסת חשיבה  תמונה: שני תלמידים עם אוזניות אוטמות קול ומדריך עם מוגבלות בשמיעה

לאחר פעילות התלמידים, התקיימה הדרכת חדר מורים למורי בית הספר, שכללה הרצאה בתחום הנגישות ושילובם של ילדים עם מוגבלות. בהמשך חוו המורים "ארוחת חושים", בה בכל מנה התמודדו עם מוגבלות שונה, אותה חוו באמצעות עזרים שונים, ונפגשו עם אנשים עם מוגבלות בשמיעה, בראיה ובניידות.

תגובות התלמידים:

"סה"כ היה לי מדהים. הכי אהבתי את הקטע שהיה לנו כיסוי עיניים, זה היה לי כיף לחוות מה שיומיומי לאנשים עם מוגבלות בראייה ולהבין מה הם עוברים".

"הייתי בהרצאות אבל לא כאלה שממש התעסקו בזה והסבירו ותמיד חשבתי כזה אוי איזה מסכנים.. אני היום מבינה שזה תלוי באיך שאתה מקבל את זה"

" הדהים אותי הסיפורים של המדריכים. זה מדהים שהם כאלה חזקי אופי שברגע אחד כל העולם שלו התהפך. בהתחלה זה קשה ולנסות לחיות עם המוגבלות שלהם".

תגובת סגל המורים:

לאה, מנהלת בית הספר: " הייתה לי חוויה שאני אפילו לא יכולה לתאר אותה במילים. זה היה הרבה יותר ממרגש. כי אתה פוגש את האנשים, בשביל שאנחנו נהיה מודעים. צריך ללמוד להיות נגישים יותר. המודעות הזאת היא חשובה, אבל לא פחות חשוב זה האימון על המודעות הזאת".

ליאת רכזת חברתית: " אני רוצה להגיד תודה רבה. הדרך שבה העברתם את הכול הייתה כל כך מובנת ונעשתה בסבלנות. זה לא מובן מאליו שהילדים שלנו היו מרותקים ככה והיה פשוט מהמם!"

 

תמונה: תלמיד מנסה לשרוך שרוכים כשעל ידיו כפפות קשיחות  תמונה: תלמיד כותב על הלוח בישיבה בכיסא גלגלים

תמונה: המורים בארוחת החושים מנסים לאכול כשעל ידיהם כפפות קשיחות  תמונה: המורים בארוחת החושים מנסים להזמין אוכל ללא היכולת לשמוע, כי על אוזניהם אוזניות אוטמות קול

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד