תכנית 'שווה לכולם' לתלמידות באולפנית טבריה

4/02/2016
 
 
דר' רויטל שורץ-סבירסקי מרצה בפני התלמידות

ביום א' ה- 24.1.16 קיימה עמותת נגישות ישראל מיזם הסברה להגברת המודעות לנושאי הנגישות וקבלת השונה לתלמידות כתה ט' באולפנית טבריה, במסגרת תכנית 'שווה לכולם' בתרומת "כלל ביטוח".

הפעילות החלה בהרצאה שעסקה במוגבלויות, נגישות וקבלת השונה, שניתנה לתלמידות באמפי בית הספר על ידי מנהלת נגישות ישראל צפון (נ.י.צ.) ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי.

 

לאחר מכן חולקו התלמידות לקבוצות ועברו בין תחנות התנסות חווייתיות המדמות התמודדות עם המוגבלויות השונות.
בכל תחנה נפגשו התלמידות עם מדריך עם מוגבלות שחשף בפניהם את עולמו האישי - הקשיים, האתגרים וההצלחות, וה
תנסו בתחושות של כל מוגבלות בדרך חווייתית.
בין הפעילויות, עברו התלמידות מסלול מכשולים עימם מתמודדים אנשים עם מוגבלות בניידות בנסיעה על כיסא גלגלים; התנסות המדמה מוגבלות בראייה על ידי הליכה במסדרון, כניסה לכיתה וישיבה עם כיסויי עיניים;
משחק חשיבה המדמה את הלחצים של תלמיד עם מוגבלות קוגניטיבית לעמוד בקצב של יתר התלמידים; והתנסות במוגבלות בשמיעה באמצעות אוזניות המדמות מצב של חירשות.

בתום הפעילות קובצו התלמידות לשיחת סיכום שבה חלקו את חוויותיהן הנרגשות ואת השינוי שחוו בתפיסת עולמן ובקבלת השונה. תלמידה אחת סיפרה: "פתאום כשהתנסיתי במוגבלות בידיים עם הכפתור ופרח הבנתי יותר מה המשמעות של המוגבלות בידיים". תלמידה נוספת שיתפה: "היום הזה גרם לי להבין שכל דבר קטן נהיה מסובך לאדם עם מוגבלות כשאין נגישות".

במהלך הפעילות נראו התעניינות, הקשבה ושיתוף פעולה מלא של צוות המורות והתלמידות, שגילו רגישות רבה, אכפתיות והתעניינות בסיפוריהם של מדריכי העמותה ומתנדביה. השתתפותן של עולות חדשות מהודו, צאצאיות שבט המנשה אשר עברו את מסלול ההסברה בשפה האנגלית ושיתפו פעולה בהתלהבות ובהתעניינות העניק ממד חדש ויוצא דופן למיזם.

שת"פ מופלא עם הצוות בראשות המנהלת הגב' ברכה תור ועם התלמידות - הפך את המיזם למרגש ומוצלח, חרף מזג האוויר הסוער.
דברי התודה והברכה ברוח היהדות שנשאה המנהלת, ברכה תור, סיימו מיזם מוצלח ומרגש:
"ביום הזה למדנו לא רק לדבר בשפה שלנו, אלא לדעת לדבר שפה של אדם אחר. ואם נבדוק, כל אחת ואחת כאן היא אחרת מחברתה. כולנו אחרים וכולנו מנסים לפתח בתוכנו את הרגישות... צריך ללמוד לפתח רגישות כלפי כל אדם ואדם".

 

תלמידות מתנסות במוגבלות בשמיעה באמצעות אוזניות   התלמידות יושבות עם כיסוי עיניים

פוסטר: לפעמים אני דומה ולפעמים שונה, אבל תמיד שווה  פעילי נגישות ישראל צפון - נ.י.צ.

הדפס
עבור לתוכן העמוד