נגישות וספורט בקייטנת עולם הכושר בכפר הירוק

17/07/2017
 
 
הילדים משחקים כדור שער עיוורים
הילדים משחקים כדור שער עיוורים

בתאריך 5.7.17, עמותת נגישות ישראל קיימה יום שיא בנושא נגישות וספורט במסגרת קייטנת "עולם הכושר" שהתקיימה בכפר הירוק

הפעילות נפתחה בהרצאה בנושא נגישות והיכרות עם עולמם של אנשים עם מוגבלות. במסגרת ההרצאה, הילדים גילו שכמעט כל אחד מהם מכיר לפחות אדם אחד עם מוגבלות כלשהי, וראו עם כמה מכשולים פיזיים ואנושיים, אנשים עם מוגבלות נאלצים להתמודד.

לאחר מכן הילדים עברו להפנינג תחנות התנסות חווייתיות במוגבלויות השונות - ניידות, ראייה ושמיעה. בכל תחנה הם פגשו במדריך עם אותה מוגבלות, שסיפר לילדים על עצמו, ועל המשמעות של להיות אדם עם מוגבלות כמו שלו בחברה. חלקם דיברו על האופן שבו הספורט היווה בשבילם כלי עזר בהתמודדות עם הקשיים שחוו לאורך הדרך. במקביל, בכל תחנה התלמידים נהנו מהתנסויות שונות, חלקן בסוגי ספורט שהם מכירים ואוהבים, בצורות מעט שונות ומאתגרות.

לדוגמה, בתחנת מוגבלות בראיה, מדריך התחנה, רמי, סיפר שלאחר תקופה קשה שעבר בעקבות ההתעוורות, הרגע בו התחיל לשחות הפיח בו רוח מטרה. כיום הוא עוסק במגוון סוגי ספורט, משתתף בתחרויות ברחבי העולם, ולא מוותר לעצמו באף תחום. בתחנה זו הילדים התנסו במשחק "כדור שער עיוורים" הם התחלקו לשתי קבוצות ובשעה שעיניהם מכוסות הם היו צריכים, בעזרת חוש השמיעה בלבד, להתמסר בכדור מצפצף, להבקיע אותו לתוך שער שהשמיע קול, כאשר לכל קבוצה יש רעש שמאפיין אותה (פעמונים ומשרוקיות) ומסייע לה בתקשורת ובהתמצאות.

בתחנה נוספת המייצגת מוגבלות בראיה, פגשו הילדים את אוראל, מדריכה עיוורת מלידה, שתיארה לילדים את חוויותיה כילדה העיוורת היחידה בגן עם ילדים רואים, את החוויות מבית הספר וכיצד השתלבה וסיימה לימודים בהצטיינות ובין עיסוקיה היא גם זמרת. בתחנה זו הילדים התנסו בטעימות עיוורות של גלידה כשהם עוטים כיסויי עיניים, והודרכו להפעיל את החושים שלהם בכדי לחוות את התחושה שנלקח מהם החוש הדומיננטי ביותר.

 

בתחנת מוגבלות בשמיעה, נחשפו הילדים לעולמם של אנשים חירשים, ושמעו מהמדריך איך הוא חווה את הסביבה, ואיך אפשר להיות נגיש ורגיש לאדם עם מוגבלות כמו שלו. ההתנסות כללה משחקי תקשורת כגון טלפון שבור עם אוזניות המגבילות את השמיעה, שאפשרו לילדים להבין איך מרגיש אדם עם מוגבלות בשמיעה, ובנוסף הם למדו מספר מילים בשפת הסימנים.

 

הילדים בטעימה עיוורת של גלידה  הילדים השתתפו בסדנה לשפת הסימנים
הילדים בטעימה עיוורת של גלידה                                                                  הילדים השתתפו בסדנה לשפת הסימנים


בתחנת מוגבלות בניידות, המשתתפים התנסו בנסיעה בכיסא גלגלים על מסלול עם מספר עצמים שאנו נתקלים בהם בהליכתנו היומיומית ברחוב ובמקומות שונים, וכיצד הם הופכים לקושי כשאדם מתנייד בכיסא גלגלים.

בתחנה נוספת התנסו בכדורסל על כסאות גלגלים ואף טענו בתום הפעילות כי המשחק כיף יותר בצורה זו מאשר בצורתו המקורית.

הילדים הביעו הרבה עניין בסיפורים האישיים של המדריכים, הסתקרנו לשמוע על חייהם ושאלו שאלות רבות. בתום ההפנינג התאספו כלל המשתתפים לסיכום היום, שם גם פגשו שוב באוראל, מדריכת הראייה, שבמהלך התחנות סיפרה לילדים שהיא זמרת, ובשיחת הסיכום ריגשה אותם כששרה להם את "שווים" של עילי בוטנר ורן דנקר.

הילדים סיימו את היום כשהם לוקחים איתם הרבה חוויות מרגשות, התנסויות חדשות, ומסרים חשובים לחיים על כוח רצון ועל רגישות לזולת. על חוויותיהם ניתן ללמוד גם מתגובות ההורים הנרגשות, שהגיעו לאחר הפעילות, למשל: "אני אימא של אריאל מקבוצה 6. רק רציתי לומר שהמפגש עם ספורט הנכים זה רעיון מקסים ואריאל גם אמר שהיה מוצלח ומעניין. זה נפלא שגם בקייטנה שהיא בעיקר כיף אפשר להכניס תכנים כאלו חשובים שמלמדים יותר מכל שיעור בבית ספר".

 

הילדים משחקים כדורסל בכיסאות גלגלים  הילדים עברו מסלול מכשולים בכיסאות גלגלים
הילדים משחקים כדורסל בכיסאות גלגלים                                                      הילדים עברו מסלול מכשולים בכיסאות גלגלים

הדפס
עבור לתוכן העמוד