מרכז התמיכה של מכללת וינגייט חווה נגישות

13/01/2019
 
 

ב- 18.12.18 צוות מרכז התמיכה של מכללת וינגייט התארח במטה עמותת נגישות ישראל, להדרכת נגישות חווייתית

מרכז התמיכה הוא הגוף באקדמיה שאחראי על ליווי ומענה לסטודנטים עם מוגבלות, ומתן סיוע בכל הקשור לזכויותיהם במהלך תקופת הלימודים.

 

ההדרכה החשובה נפתחה בהרצאה בנושא נגישות והיכרות עם תקנות הנגישות במוסדות להשכלה גבוהה. לאחר מכן, נערך פאנל, שבו מדריכים עם מוגבלויות שונות שיתפו את סיפורם האישי וסיפרו על חייהם כסטודנטים עם מוגבלות באקדמיה.

 

המשתתפות התנסו בהליכה עיוורת עם כיסוי עיניים ומקל נחייה
המשתתפות התנסו בהליכה עיוורת


צוות מרכז התמיכה פגש בעידו, מדריך עיוור, ששיתף אותם בסיפורו וחשף אותם לאמצעים שאפשרו לו ללמוד ולהשתלב באקדמיה כאחד הסטודנטים.

לאחר מכן פגשו בפאני, מדריכה עם מוגבלות בניידות, שסיפרה בין היתר על אתגרי הנגישות שליוו אותה באוניברסיטה וכיצד הצליחה להתגבר עליהם.

בהמשך פגשו בדורית, מדריכה עם מוגבלות בשמיעה, שהמחישה למשתתפים את הקושי בלשבת בשיעור ולעקוב אחר התוכן כאשר המרצה תוך כדי דיבור זז, מסתובב ואינו מאפשר לה לעקוב אחר דבריו.

 

המשתתפות מנסות לכתוב עם כפפות מגבילות על הידיים
המשתתפות מנסות לכתוב עם כפפות מגבילות על הידיים


לבסוף, פגשו במיכל, מדריכה עם מוגבלות נפשית, ששיתפה בקושי של התמודדות עם מוגבלות שאינה נראית, בסטיגמות הקיימות כלפי המוגבלות ובהשפעות שהיו לכך עליה כסטודנטית, וכיצד בכל זאת הצליחה להתגבר ולסיים את לימודיה בהצטיינות.

 

בכל מפגש, המשתתפים עברו התנסות במוגבלויות השונות וחוו בעצמם את הקשיים והאתגרים עימם מתמודדים אנשים עם מוגבלות: במוגבלות בראיה התנסו בהתמצאות באמצעות כיסויי עיניים. במוגבלות בניידות התנסו במעבר ממקום למקום על כיסא גלגלים והתמודדות עם מכשולים כמו פתיחת דלתות, הרמת דברים מהרצפה ועוד, וכן התנסו במילוי טפסים באמצעות כפפות המגבילות את תנועת הידיים. במוגבלות בשמיעה חוו את התחושות של אדם שאינו שומע והקושי בקבלת והבנת מסרים מהסביבה.

 

המשתתפות התנסו בהתניידות בכיסאות גלגלים
המשתתפות התנסו בהתניידות בכיסאות גלגלים


הסיפורים בשילוב ההתנסויות חשפו את המשתתפים לאתגרים הרבים שחווים אנשים עם מוגבלות בסביבה בכלל ובאקדמיה בפרט. המשתתפות שיתפו כמה היה קשה להן להתנהל עם כסא הגלגלים, וכמה מאתגר היה להיכנס למקום חדש מבלי לראות.

 

אחת המשתתפות הוסיפה לסיכום: "כל ההתנסות זה משהו שלא חווינו לפני, וזה חידד אצלי את הקושי שאדם עם מוגבלות חווה בכל דבר קטן. מספיק ששמתי את הכפפה על היד, הצלחתי לכתוב, אבל זה לקח הרבה זמן והייתי צריכה לחשוב איך אני כותבת... "

 

המשתתפות התנסו במוגבלות בשמיעה באמצעות אוזניות אוטמות קול
המשתתפות התנסו במוגבלות בשמיעה באמצעות אוזניות אוטמות קול

הדפס
עבור לתוכן העמוד