הדרכת 'שירות נגיש' במכון ויצמן

5/10/2016
 
 
המשתתפים יושבים באולם עם כיסוי על העיניים

ב-26.9 קיימה "נגישות ישראל" הדרכה לשירות נגיש ב"מדרשת פיינברג" שבמכון ויצמן, בה השתתפו כ-80 מעובדי המכון

ההדרכה החלה בהרצאת " נגישות במכון ויצמן ", בה הוצגו מושגים מתחום הנגישות במכון ויצמן ובארץ.

לאחר מכן העובדים התחלקו לארבע קבוצות, שכל אחת מהן עברה בין ארבע תחנות של התנסויות חווייתיות. כל תחנה לוותה על ידי מדריך עם מוגבלות, וכללה בין השאר: פעילות הממחישה את המוגבלות ומאפשרת לחוות אותה באופן אישי, סיפור המדריך בנוגע להתמודדותו עם המוגבלות בחייו היומיומיים וטיפים לתקשורת עם אנשים עם מוגבלות זו.

בתחנת הראייה התבקשו המשתתפים להיכנס לאולם חשוך כשעיניהם מכוסות בכיסוי עיניים, ולמצוא מקום ישיבה. התנסות זו דימתה את התמודדותם היומיומית של אנשים עיוורים והמחישה את הקשיים הרבים שהם צריכים לחוות.

בתחנת השמיעה המשתתפים חבשו אזניות אוטמות רעש ולמדו מילים בסיסיות בשפת הסימנים הישראלית. למדריך החירש שהעביר את התחנה התלווה מתורגמן, שתירגם את דברי המדריך משפת הסימנים לעברית.

בתחנת הניידות המשתתפים התנסו בשימוש בכיסאות גלגלים, וכן במילוי טופס כשהם עוטים על ידיהם כפפות שמגבילות את תנועת האצבעות וכפות הידיים. שתי המשימות הללו מדמות את התמודדותם של אנשים עם מוגבלות בניידות עם משימות יומיומיות.

בתחנת לקויות הלמידה המשתתפים התבקשו לבצע משימות של קריאה והבנה של טקסטים, כאשר ברקע הושמעו רעשי רקע חזקים אשר פגעו בריכוז ועזרו ליצור תחושת בלבול. פעילות זאת דימתה את התמודדותם של אנשים עם לקויות למידה בקריאה, בלמידה ובהקשבה.

לבסוף, כל המשתתפים התכנסו בהרצאת סיכום בה קיבלו סקירה על הסדרי הנגישות במכון ויצמן ושיתפו בחוויות ובתחושות שעברו עליהם במהלך יום זה.

 

עמותת נגישות ישראל מודה למכון ויצמן ומקווה לשיתוף פעולה פורה גם בעתיד .

הדפס
עבור לתוכן העמוד