"ארוחת חושים", לסגל הבכיר באוניברסיטת בר אילן

9/06/2015
 
 
אוכלים עם כפפות בישול המגבילות את תנועת הידיים

בתאריך ה-27.5.15 קיימה עמותת נגישות ישראל ארוחת חושים בפעם השנייה באוניברסיטת בר אילן, בה השתתפו הסגל הבכיר- מנכ"ל האוניברסיטה, הדיקן, סמנכ"לים, יו"ר אגודת הסטודנטים ומכובדים נוספים.

היום המיוחד נפתח בהרצאת "מבוא לנגישות" של הגב' ליאת אורי, מנהלת מחלקת החינוך בנגישות ישראל. ההרצאה כללה היכרות עם מושגי היסוד מעולם הנגישות, סוגי המוגבלויות השונות ומשמעותן ומתן טיפים לשירות נגיש בסביבה האקדמית.

לאחר ההרצאה המשתתפים הובלו לארוחת בוקר מיוחדת- ארוחת חושים בה הכירו כמה מהמוגבלויות. המשתתפים נכנסו בעיניים מכוסות לחדר שהם אינם מכירים והתמודדו עם הליכה עיוורת ומציאת מקום ישיבה, וכן אכילת המנה הראשונה של ארוחת הבוקר ללא חוש הראייה. המשתתפים קיבלו הנחיות כיצד לאכול את המנה ממדריך עיוור, שהוא גם סטודנט לתואר שני באוניברסיטה. המפגש היה מיוחד מעצם שיתוף חווייתו כסטודנט באוניברסיטה, ההצלחות והקשיים שחווה כסטודנט.

לאחר המנה הראשונה, התנסו המשתתפים באכילת מנה עיקרית עם כפפות בישול המגבילות את תנועת האצבעות וכף היד והתנסו בתחושה שחווה אדם עם מוגבלות מוטורית בידיים, כל זאת בליווי מדריכה עם מוגבלות בניידות.

לקינוח, עברו המשתתפים סדנה בשפת הסימנים והתמודדו עם הזמנת המנה האחרונה ללא היכולת לשמוע וכן למדו איך מתקשרים עם אנשים שיש להם מוגבלות בשמיעה ע"י הנחייה של מדריך חירש.

 

תגובות:

 

אמנון אלבק, סגן הרקטור אוניברסיטת בר אילן: "הארוחה הייתה חוויה מיוחדת עבורי. ההתנסות האישית בקשיים איתם מתמודדים האנשים עם מוגבלויות והמפגש עם שלושה אנשים כאלה השפיעו על תפישתי את הנושא, לא רק בצד השכלתני אלא גם הרגשי. הם תרמו בצורה ישירה להבנה טובה יותר של בעיית הנגישות, ליצירת מחויבות לפעול להגברת המודעות ולשיפור הנגישות, ולהבנה טובה יותר של דרכי אינטראקציה נכונות ביני לבין אנשים עם מוגבלויות.

אני ממליץ על הרחבת הפעילות לקהלים נוספים באוניברסיטה."

 

הדר שובי, רמ"ד מעורבות חברתית אוניברסיטת בר אילן: "ארוחת חושים לסגל ההנהלה הבכיר של האוניברסיטה התקיימה כחלק מ"מיזם מהפכה" של המוסד לביטוח לאומי להעלאת המודעות לנגישות ולאנשים עם מוגבלות.

זו לא סתם ארוחה- זו ארוחה שמרחיבה את הדעת, מעניקה השראה, נותנת חומר לשיחה ולמחשבה והטעם נשאר עוד הרבה אחרי הארוחה....

המדריכים שהשתתפו בארוחה שידרו כח, שמחה וחיוניות והראו לנוכחים שהם מנהלים חיים עצמאיים עם ועל אף המוגבלות.

בעקבות הארוחה קיבלנו פניות ליצירת שיתופי פעולה עם יחידות באוניברסיטה ואנו כבר חושבים על הפעילות הבאה.

תודה רבה לליאת אורי ולמיטל פיננסר מנגישות ישראל, על פעילות חוויתית ומרגשת המתוכננת לפרטי פרטים!"

תודות

תודה גדולה ליחידה למעורבות חברתית שעשו מאמצים רבים להרמת יום זה וכן סייעו בארגון ותפעול האירוע.
ותודה מיוחדת לתא סמ"ן (סטודנטים מקדמים נגישות) באוניברסיטת בר אילן שעזרו רבות גם הם בתפעול האירוע.

 

 

 

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד