העמותה ערכה יום עיון לסגל המנהלי של האוניברסיטה הפתוחה ברעננה

8/06/2014
 
 
משחקי תקשורת ושימוש בשפת הסימנים עם אוזניות אטומות

האוניברסיטה הפתוחה ועמותת נגישות ישראל ממשיכות לקדם ביחד נגישות באקדמיה ולהעלות את המודעות לנושא בקרב אנשי הסגל. בפעם השנייה השנה התקיים ב- 21.5.14 יום עיון מיוחד בו הרחבנו את הדעת על הדרכים בהם ניתן להנגיש את המבנים והתשתיות במקום, ושמנו דגש על המשמעות של שירות נגיש. כ-200 חברי סגל ניהנו מיום מיוחד וחווייתי, בו הם הכירו לעומק את תחום הנגישות, פגשו אנשים עם מוגבלויות שונות ושמעו מהם את סיפורם האישי, ורכשו כלים חדשים להענקת שירות נגיש לקהל הסטודנטים במוסד.

יום העיון התחיל עם הרצאה מרתקת של יו"ר העמותה, יובל וגנר, אשר התייחס לכך שנגישות הינה בעצם חלק ממערכת היחסים בין אנשים, ועלינו כחברה להכיר, להבין ולקבל כל אדם על כל מגבלותיו, על מנת להתקדם ולהבטיח לכולנו חיים במקסימום כבוד, שוויון ועצמאות.

לאחר ההרצאה, חולקו המשתתפים לקבוצות ועברו סבב של תחנות התנסות חווייתיות, כאשר כל תחנה התמקדה במוגבלות שונה: מוגבלות בראייה, מוגבלות בשמיעה, מוגבלות בניידות ומוגבלות קוגניטיבית.

בתחנת המוגבלות בראייה, עברו המשתתפים סדנה בעיניים מכוסות, תוך כדי ניסיון להתמודד עם אלמנטים ופעולות עימם מתמודד אדם עם מוגבלות בראייה בחיי היום יום. להעצמת החוויה הושמעו בחלל רעשי רקע המעניקות תחושה של התרחשות מסביב.

בתחנת המוגבלות הקוגניטיבית, הומחש למשתתפים כיצד מרגיש אדם עם לקות למידה, באמצעות קריאת טקסט תוך כדי הסחות דעת ויזואליות וקוליות, ומתן הסבר מעמיק על הקשיים ודרכי ההתמודדות.

מוגבלות בניידות הומחשה כשהמשתתפים עברו דרך מכשולים על גבי כיסאות גלגלים וחוו את הקשיים התפקודיים הכרוכים בכך.

מוגבלות בשמיעה הומחשה באמצעות משחקי תקשורת ושימוש בשפת הסימנים, תוך כדי הגבלת חוש השמיעה באמצעות אוזניות אטומות.

תגובות המשתתפים על הפעילות מעידות, שנושא הנגישות הינו משמעותי, חשוב ורלוונטי בעולם האקדמי, במסגרת תפקידם ובשאר תחומי החיים בכלל.

 

-"ברגע שחווים בצורה יותר חווייתית אז זה נטמע יותר. בדרך כלל אני דווקא מכיר את הנושאים האלה, אבל זה מאוד מועיל להרגיש את זה."
-"חשבנו שזה עוד יום משעמם ומבלבלים לנו במוח. אני חושב שזה היה מרתק וממש משפיע."
-"למדתי להציע עזרה ולא לכפות את העזרה שלי וגם להיות יותר אמפאטי למצב."
-"המפגש האישי עם האנשים והעמותה והכרת הסיפור האישי שלהם מאוד עזר לי, נוצר קשר אישי... היה לי מאוד כיף ומאוד טוב שהיה את זה."
-"אנשים שהם עם מוגבלות למעשה הם מנצחים את המוגבלות כי הם מתקשרים בצורה מלאה וחיבור לאדם. ... הם עצמאיים...הם סוג של גיבורים."
-"אני חושבת שהשורה התחתונה של יובל היא הדבר שהוא הכי....גם בחוויה האישית פשוט להיות מודע לזה שכל בן אדם יכול להיות עם איזשהו סוג של מוגבלות והוא לא מודע אליו בכלל וכמו שיובל אמר זה שאני נכנסת לחניית נכים והוא יוצא מהרכב והוא הולך ואתה אומר לעצמך- 'רגע מה העניין איתו?' אז, אה, המודעות הוא הערך החשוב ביותר שאני לוקחת מהיום הזה."

-"בתחנת העיוורון הרגשתי חוסר אונים, מחנק, איבוד שליטה... זו הייתה חוויה מעצימה מאוד, אני מעריצה את האנשים המתמודדים עם המגבלה ומפגינים אופטימיות ושמחה בחיים..."

-"גם בתור סטודנטית לחינוך מיוחד שמכירה את העולם של אנשים עם מוגבלויות, הפעילות חידדה הרבה דברים, חידשה והעלתה את המודעות לנושא הנגישות..."

-"צריך לעשות עוד פעילויות כאלה..."

 

אנו מעוניינים להודות לכל אשר פעלו למען קיומו המוצלח של היום:

ד"ר חיים סעדון, דיקן הסטודנטים.
דנה כספי-צחור, ראש המדור לסטודנטים עם צרכים מיוחדים.

רעות עתי, רכזת מיזם המהפכה בהשכלה, לסטודנטים עם צרכים מיוחדים.

ירדנה יפרח, רכזת תחום נגישות.

 

 

 

 

 

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד