סיכום פעילות מיזם תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים מבית נגישות ישראל – אוקטובר 2014 עד מאי 2018

 
 

רקע:

מיזם "תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים" מבית עמותת נגישות ישראל בהובלת שר-אל אורן אוחנה. למיזם היסטוריה מפוארת שהחלה בעמותת "תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים", שזכתה לשמה בהשראת הסרט
Pay It Forward . בסרט ניתנת משימה חברתית לקבוצת תלמידים למצוא רעיון שישנה את העולם. אחד התלמידים מציע רעיון לפיו אחד התלמידים יעשה מעשה טוב לאדם אחר, ובתמורה אותו אדם יעשה מעשה טוב לשלושה אחרים וכך הלאה.

המיזם הוקם כעמותה בדצמבר 2008 על ידי שר-אל אורן אוחנה במטרה להגביר את המודעות לקהילת החירשים וכבדי השמיעה בישראל, ובכדי לעודד ולהפיץ את השימוש בשפת הסימנים. לאחר שהחל הרעיון לפעול הצטרפו לעשייה החברתית בהתנדבות מלאה חמישה אנשים חירשים ושומעים לפיתוחו וניהולו השוטף של הפרויקט : שר-אל אורן אוחנה, גליה מזור-סבן, לטם דואני-גל, רוני סוכובסקי, אלעד כהן ויעלי רז.

החל מאוקטובר 2014 מוזגה העמותה עם עמותת "נגישות ישראל", וכעת פועלת במסגרת סל הפרויקטים לקידום המודעות לאנשים עם מוגבלויות ושילובם בחברה הישראלית. בקיץ 2016 כחלק מעקרון המנחה של העמותה - "שום דבר עלינו בלעדינו" הצטרף יהונתן שיוביץ, אדם חרש מסמן למיזם בתפקיד מנהל פרויקטים המוביל הלכה למעשה את העשייה היום-יומית במסגרת הפרויקט.

 

מפגש לימודי במסגרת הקורספרויקט "תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים" פועל לקידום המטרות הבאות:

  • הגברת המודעות לקהילת החירשים וכבדי השמיעה, קידום נגישות שפתית והכרת שפת הסימנים.
  • גישור בין אנשים שומעים וקהילת החירשים וכבדי השמיעה בישראל באמצעות הקניית כלים לתקשורת ישירה.
  • עידוד העסקת אנשים עם מוגבלות בשמיעה.

ניתן להתאים את מודל הלימוד לכל ארגון וגיל ובהתאם לזמנים ולפרוס את הלמידה באופן שונה. מתוך ההבנה כי ההיכרות הטובה ביותר עם הקהילה החירשת וכבדי השמיעה היא מתוך מפגש פעיל עימם, כל המדריכים בפרויקט הינם חירשים או כבדי שמיעה הדוברים את שפת הסימנים כשפת אם.

בוגרי הקורס עם התעודות שקיבלו


סיכום הפעילות שלנו במסגרת נגישות ישראל עד כה:

קורסים בשפת הסימנים לציבור הרחב - עד כה בוצעו 180 קורסים. ויש מעל 1500 בוגרים.

קורסים מקצועיים- עד כה בוצעו 5 קורסים מקצועיים שנתיים או חצי שנתיים מול גופים כגון היחידה לטיפול בילדים ונוער חרשים וכבדי שמיעה, פסג"ה חיפה ועוד.

סדנאות מקצועיות לגופים נותני שירות- הדרכות מקצועיות בנושא נגישות לאנשים עם מוגבלות בשמיעה וכיצד להשתמש בשפת הסימנים ובמתורגמן. עד כה בוצעו 80 הדרכות כאלו.

סדנאות העשרה לילדים ונוער- שעת סיפור בשפת הסימנים, מפגש עם אדם חרש, לימוד שיר בשס"י, פעילות במסגרת קייטנות קיץ. עד כה בוצעו 45 הדרכות כאלו.

בנוסף לכל זה אנחנו תומכים גם במחלקות האחרות בעמותה , במסגרת השתתפות בהכשרות ספציפיות ומותאמות תוכן לגופים נותני שירות או כאלו שבאים במגע עם לקוחות/עובדים עם מוגבלות בשמיעה, ביצוע בדיקות "לקוח סמוי" ובדיקת הטמעת נגישות השירות לאנשים עם מוגבלות בשמיעה בקרב גופים של נותני שירות, בהדרכות בבתי ספר ואירועי מודעות, הכנת סרטוני מידע בשפת הסימנים והכנת ברכות נגישות בשפת הסימנים.

מפגש לימודי במסגרת הקורס

 


מה מספרים האנשים שכבר השתתפו בקורס:

"תעודת בגרות, תעודת שחרור, תואר ראשון, עוד רגע תואר שני... אבל התעודה הכי מספקת שקיבלתי היא זאת-של סיום קורס שפת סימנים ישראלית של מיזם תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים".


"ההחלטה הכי טובה שעשיתי בתקופה האחרונה, ממליצה לכל אחד ואחת. תודה רבה ל תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים - מבית נגישות ישראל ולמורה שלי מנצל המדהימה על המיזם החשוב כל כך הזה, ועל ההזדמנות להיכנס לעולם המופלא של שפת הסימנים. מחכה כבר לקורס מתקדמים"


"תודה רבה עבור ייזום הקורס למתחילים בחיפה. הערב סיימנו בכיף. המורה שירי חמודה מאד!"

מפגש לימודי במסגרת הקורס

 

"This picture of me and Shoshana, my sign language teacher, showing off my certificate of completion of the First Level Sign "anguage course, makes me feel very proud.

This course is geared towards hearing people that are interested in learning the official Israeli Sign language as well as the related "slang".

For me, learning sign language is a great way to open up communication paths with an amazing, fun and interesting group of people whos daily life is very different than mine.

I get the opportunity to learn and to get to know a little bit about the different challenges deaf people face every day and made me aware of a lot of things hearing people take for granted.

I highly recommend to everyone to take the time and learn Sign Language. You will be able to discover, as I have, an amazing universe which you might not even be aware exist.

Thanks to  תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים - מבית נגישות ישראל for making this possible".  "לא עבר שבוע מסיום הקורס שעשיתי דרך תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים - מבית נגישות ישראל ואני חייבת להגיד לכם שהיה מדהים!!!!!!!
היה לנו את המורה הכי מדהים בעולם
Yuval Hezron שהפך את הקורס הזה למדהים אפילו יותר מהשפה המופלאה הזו.
מאז סיום הקורס יצא לי לפגוש שלושה כבדי שמיעה (אחד מהם ממש היום) והצלחנו לתקשר לא רע בכלל.
תעשו לעצמכם טובה ענקית ולכו על זה *בגדול!!!*"


"התחלתי ללמוד שפת סימנים מתוך צורך. פתאום בעבודה נפגשתי עם חירשים (יחד עם מתורגמנית) ורציתי להכיר, לדעת ולהבין יותר ולתקשר איתם.סיימתי קורס רמה 1 עם
Yehonatan ועם She Lly בתעביר את זה הלאה בשפת הסימנים - מבית נגישות ישראל ועכשיו סיימתי קורס רמה 2 עם Chen Kroter המדהימה ב-סימניה. כמו שרציתי, עכשיו אני מכיר, יודע ומבין טוב יותר את השפה והתרבות. הלמידה של השפה, עם מורות חירשות, היא מעניינת ומעשירה ומהנה במיוחד אך גם מאתגרת.כולנו שונים וזרים אחד לשני, והזרות מרחיקה אותנו. ככל שנכיר יותר, באופן ישיר, נפגש ונתקשר, נהייה לחברה טובה, מחוברת ומאוחדת יותר, והרגשתי שהלמידה תורמת לכך.תודה לכל מורותיי, ולכל האנשים והמתורגמניות שלמדתי מהן, ולכל האנשים שהכרתי בקורסים. מכל מלמדי השכלתי, ואני עוד ממשיך ללמוד".

מפגש לימודי במסגרת הקורס

"ההחלטה ללמוד את שפת הסימנים הייתה המתנה הטובה ביותר שנתתי לעצמי השנה.בשבועות האחרונים נפתח בפניי עולם חדש, לא תמיד קל אבל מאוד מעניין. עד שלא התחלתי את הקורס לא היה לי מושג מה מרגישים חירשים וכבדי שמיעה בחברה מדברת. גם אני הנחתי שנורא קל לקרוא שפתיים ולהסתדר. כאדם שומע ומדבר לא יכולתי לקלוט את התסכול העצום מזה שלא סופרים אותך, שפוגעים בזכויותיך לעבוד, ללמוד, להשתלב, לחיות - רק כי קולך אינו נשמע.נראה לי שעכשיו אני טיפה מתחיל להבין. וחשוב מזה, תורם את חלקי הזעיר לשינוי.אני חייב תודה ענקית ל
Yehonatan Shayovitz המופלא, שפותח לי ולרבים אחרים את הדלת לעולם חדש. בסבלנות אינסופית, בחיוך נצחי, בהומור ובאהבה. מהרגע הראשון של השיעור הראשון הבנתי מיד כל מילה שסימן, גם כשסיפר סיפור מורכב. זה מעיד עליו יותר מאשר עליי. תודה ל Chen Kroter הנהדרת שגם ממנה למדתי המון.
שישה שיעורים, שעתיים בשבוע, וגם אתם תוכלו לסמן ברמת שיחה בסיסית. זה קל, זה זול, זה נכון וחשוב מאוד".


"היום סיימנו קורס שפת סימנים (מתחילים) מטעם תעביר את זה הלאה עם יהונתן המשעשע וייחודי תודה על הזכות הנפלאה שנפלה בחלקנו. איזה תענוג לגלות משהו חדש ובכלל להיות מסוגלים לתקשר עם קהילה ייחודית בארץ"

מפגש לימודי במסגרת הקורס


"הערב סיימתי את ההתחלה של לימוד שפה חדשה - קורס בשפת הסימנים. היכולת להיכנס לרגע לעולמו של החירש היא מופלאה, המודעות לאתגרים שנושאים איתם אוכ' החרשים היא סופר משמעותית, השילוב ביניהם יכול לעשות שינוי. תודה גדולה מגיעה ל רותי לבינגר, מורתנו לשפת הסימנים. תודה על סבלנות אין קץ, מסירות ואהבה גדולה שהבאת אלינו בכל שיעור ושיעור, וביניהם.
רותי יקרה, החיוך הרחב שלך, הוא המפתח של השפה, את פתחת אצלנו את הדלת ברגע אחד. ללא מילים."

בוגרי הקורס עם התעודות שקיבלו

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד