היסטוריית המיזם

 
 

מייזם "תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים" עכשיו מנוהל בעמותת נגישות ישראל בהובלת  שר-אל אורן אוחנה

 

למיזם היסטוריה מפוארת שהחלה בעמותת "תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים" זכתה לשמה בהשראת הסרט Pay It Forward.

בסרט ניתנת משימה חברתית לקבוצת תלמידים למצוא רעיון שישנה את העולם. אחד התלמידים מציע רעיון לפיו אחד התלמידים יעשה מעשה טוב לאדם אחר, ובתמורה אותו אדם יעשה מעשה טוב לשלושה אחרים וכך הלאה.

העמותה הוקמה בדצמבר 2008 על ידי שר-אל אורן אוחנה במטרה להגביר את המודעות לקהילת החירשים וכבדי השמיעה בישראל, ובכדי לעודד ולהפיץ את השימוש בשפת הסימנים.

לאחר שהחל הרעיון לפעול הצטרפו לעשייה החברתית בהתנדבות מלאה חמישה אנשים חירשים ושומעים לפיתוחו וניהולו השוטף של הפרויקט שלימים הפך לעמותה רשמית:
שר-אל אורן אוחנה, גליה מזור-סבן, לטם דואני-גל, רוני סוכובסקי, אלעד כהן ויעלי רז.

 

         
שר-אל אורן אוחנה            גליה מזור-סבן        לטם דואני - גל               רוני סוכובסקי                  אלעד כהן                יעלי רז 

החל מאוקטובר 2014 מוזגה העמותה עם עמותת "נגישות ישראל", וכעת פועלת במסגרת סל הפרויקטים לקידום המודעות לאנשים עם מוגבלויות ושילובם בחברה הישראלית.

פרויקט "תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים" פועל לקידום שתי מטרות:

      o   הגברת המודעות לקהילת החירשים וכבדי השמיעה, קידום נגישות שפתית והכרת שפת הסימנים.

      o   גישור בין אנשים שומעים וקהילת החירשים וכבדי השמיעה בישראל באמצעות הקניית כלים לתקשורת ישירה.

      o   עידוד העסקת אנשים עם מוגבלות בשמיעה ואף שיווק עסקיהם של אנשים חירשים וכבדי שמיעה כנגישים בשפת הסימנים.

כל קבוצה מורכבת משישה מפגשי לימוד. המפגשים מתקיימים אחת לשבוע למשך שעתיים.
ניתן להתאים את מודולת הלימוד לכל ארגון וגיל ובהתאם לזמנים ולפרוס את הלמידה באופן שונה.

מתוך ההבנה כי ההיכרות הטובה ביותר עם הקהילה החירשת וכבדי השמיעה היא מתוך מפגש פעיל עימם, כל המדריכים בפרויקט הינם חירשים או כבדי שמיעה הדוברים את שפת הסימנים כשפת אם.

ברזומה הפרויקט שלנו מספר הלומדים הגבוה ביותר בישראל - אלפי ישראלים שלמדו את בסיס שפת הסימנים הישראלית וכעת הם בעלי יכולת תקשורת מסומנת.

במישור העסקי אנו עושים עבודת שטח בעיקר, כיום עסקים רבים פונים אלינו (חברת בזק, חברת ויאוליה תחבורה, החברה למתנס"ים ועוד) בבקשה לקיים מפגשים ייעודיים לעסקים שלהם במטרה להנגיש את שירותיהם.
זהו מצב רווחי משני הכיוונים - בית העסק מנגיש עצמו לאנשים עם מוגבלות בשמיעה וחושפים עצמם לפלח אוכלוסייה רחב יותר ואנו נהנים ממודעות רחבה ושוויון חברתי צודק.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד