התאמת דיור לאנשים עם מוגבלות

7/12/2016
 
 

חיבור לאנשים והבנת הצרכים שלהם עכשיו ובעתיד


כשהתחלתי לחקור את הנושא של התאמות דיור הבנתי שיש חור גדול בנושא ליווי של האנשים ומשפחותיהם אשר ברגע אחד חרב עולמם בעקבות אירוע כלשהו, מהרגע שבו הם משתחררים מבית החולים או השיקום עד שהם נכנסים לבית שמותאם להם ולצורכיהם. אין תפקיד מוגדר או גוף כלשהו שמלווה אותם לאורך כל הדרך ועד סוף התהליך. המצב כרגע הוא שיש מרפאות בעיסוק שעוברות קורסים שונים ואכן עושות כמיטב יכולתן כדי לעזור, אך הן לא מלוות אותם ואת משפחותיהם בקבלת הצעות מחיר ובחירת אנשי המקצוע, דרך בחירת החומרים השונים, והכי חשוב בפיקוח על העבודה. יש לזכור כי אנשים עם מוגבלות לא יכולים להיות בבית ו/או לפקח על העבודה בזמן השיפוץ.

ליווי נכון צריך להתחיל בהכרת כל דיירי הבית וצרכיהם השונים ורק לאחר מכן תכנון החללים השונים בבית, הכנת תוכניות עבודה, קבלת הצעות מקבלנים שונים, עבודה מול גופים שונים שיכולים לעזור בהתאמת אביזרים, בחירת מטבח, ריצוף וחיפויים, צבע, כלים סניטרים וכמובן הכי חשוב פיקוח על העבודה בשטח.
לדוגמא, אם האדם עם המוגבלות הוא נער בן 18 אשר מתנייד עם הליכון או קביים, והוא גר יחד עם הוריו ועוד שני אחים קטנים בבית פרטי בן שתי קומות, אנסה ליצור יחידה נפרדת בשבילו עם שירותים ומקלחת צמודים ומותאמים לו בקומת הקרקע כך שכל החללים הציבוריים בבית יהיו נגישים לו בכל זמן. להורים ולאחים אחלק את הקומה השניה כך שיתאים להם וצרכיהם. ובנוסף יותקן אינטרקום בין היחידה למטה ליחידת הורים כדי שאפשר יהיה לתקשר.
דוגמא נוספת, אישה בת 53 שמתניידת על כיסא גלגלים חשמלי וגרה עם אופר בדירת 4 חדרים. אנסה לחבר את יחידת ההורים עם עוד חדר צמוד כך שיווצר חדר גדול עם מקלחת ושירותים שמותאמים לה. לאופר אצור עוד יחידה נפרדת עם שירותים ומקלחת. בנוסף במטבח אדאג שגובה השיש יתאים לכיסא הגלגלים והיא תוכל להגיע לכל הארונות.

התאמת דיור מבחינתי זה ממש לא רק הגדלת פתחים ומעברים והתאמת השירותים\מקלחת, זה קודם כל האכפתיות והחיבור לאנשים והבנת הצרכים שלהם עכשיו ובעתיד. זה למידה של כל פרויקט ופרויקט בפני עצמו, למה זקוק אותו אדם ומה החלום שלו בבית מעבר לצרכים המיידים.


אני חושבת שאין כלל סתירה בין צורך מסוים של אדם עם מוגבלות כלשהי לבין בית מעוצב. שני הדברים בהחלט יכולים להשתלב יחד. אין צורך שהבית או החדר יראו כמו בית חולים, להפך הבית צריך להיות מקום מפלט ומנוחה מכל הצרות והבעיות שיש בחוץ. החללים בבית צריכים להיות מתוכננים ומסודרים כך שיהיה כיף ונעים לשהות בהם ויגרמו לתחושה של רגיעה ושלווה.

 

 

על עצמי


קוראים לי מיכל ידגר, אני בת 33 נשואה ואימא לשני ילדים נפלאים.
עד גיל 5.5 הייתי בת יחידה, ואז בא שחר לעולם, תינוק מקסים, מתוק וחמוד.
כששחר היה בן חצי שנה הוא נכנס לניתוח עקב בעיה במעיים ויצא עם פגיעה מוחית קשה מאוד הכוללת שיתוק מוחין, אפילפסיה עיוורון קורטיקאלי ועוד כל מיני ניסים ונפלאות. כמובן שברגע זה כל עולמינו התהפך ב 180 מעלות- רופאים, וועדות, ביטוח לאומי עורכי דין ועוד, ועוד, ועוד.
אני גדלתי לתוך העולם הזה, הכרתי עוד המון ילדים עם מוגבלויות שונות במסגרות שבהן שחר היה. הכרתי אנשים מדהימים ומיוחדים שמטפלים בילדים אלו. ובכלל עולמי נפתח למקומות שלא בטוח שהייתי מגיעה או נוגעת בהם בלי מה שקרה לאחי.

תוך כדי הלימודים של עיצוב הפנים נהיה לי ממש ברור שזאת הנישה שאני רוצה לעבוד בה. אני רוצה לעזור לאנשים עם מוגבלויות לחיות את חייהם בבית נוח שמתאים להם וכמובן מעוצב.

אשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או בעיה.

מיכל ידגר – עיצוב פנים
michalyadgar1@gmail.com
טלפון:
054-7208522
לאתר שלי –
my-design.co.il

דרג את הכתבהדירוג כתבה התאמת דיור לאנשים עם מוגבלות: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד