העיוורים בגליל העליון "מנשרים קלו" בנחל זווית

11/06/2018
 
 

מאת: ורדה אדר, לקויית ראייה, פעילה במרחב לחיים עצמאים בגליל העליון, נגישות ישראל

אתם בוודאי תוהים על השימוש בביטוי "מנשרים קלו" בכותרת הזו, הוא אומנם לקוח מ"קינת דויד" אך, אין בכוונתי לכתוב על קינות חלילה אלא ההיפך הגמור.

 

"מנשרים קלו" זהו שמה של המכינה הקדם צבאית במעגן מיכאל, שחברנו יחדיו, חברי המרחב לחיים עצמאיים בגליל העליון - בהנהלת נגישות ישראל וחניכי ומדריכי המכינה, לטיול בנחל זווית (גליל מערבי), ביום רביעי 30/5/2018, ועל החוויות איתם אני רוצה לשתף ולעניין אתכם הקוראים.

חניכי המכינה מלווים את החברים העיוורים ולקויי הראייה
חניכי המכינה מלווים את החברים העיוורים ולקויי הראייה

 

בטורניר כדור שער האחרון בחודש מאי נגה סיוון שאלה אם נרצה אנו, חברי המרחב לקויי הראייה והעיוורים, להצטרף לטיול עם מכינה זו באזור הצפון, עדיין לא היה ידוע המסלול. כמובן שענינו בחיוב!

תוך ימים ספורים התארגנות מהירה שלנו: גיוס של עיוורים ולקויי ראייה המעוניינים להשתתף, יצירת קשר עם מדריך המכינה לתאום מסלול מתאים , לוגיסטיקה וארגון תכנית היום ועוד... מהמרחב השתתפו 4 עיוורים ולקויי ראיה: כפיר, עידן, שיר ואני, וכן חברי צוות המרחב: נגה סיוון, עופר מיכאלי ודן דוידוביץ'.


קח מקל, קח תרמיל, בוא איתי אל הגליל...

 

היום המיוחל הגיע, פגשנו בתחילת המסלול כ- 45 חניכים וחניכות ואנשי צוות מלאי מרץ וחיוניות, מתוקים להפליא ומאוד מאוד ערכיים. בחימום הראשון פצחנו בריקוד מעגל מסעיר ומצחיק, קצת פטפוטים ויציאה למסלול.

 

המשתתפים עורכים מעגל שיח באמצע השביל
המשתתפים קיימו מעגלי שיח במהלך הטיול


מטרת הטיול המשותף הייתה לחשוף את החניכים לעולמם של אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה ולהגביר את המודעות אצלם למוגבלויות מסוג זה.

במהלך הטיול קיימנו מעגלי שיח שתוכנם היה: הסבר על בטיחות, הנגשה לעיוור, הובלת העיוור, הסיפור האישי של כל אחד מאיתנו וגם היכרות שלנו אותם בעשייה מבורכת שלהם למען קהילות מגוונות.

השיח החופשי שהתפתח, הליווי הצמוד שלהם אותנו אשר בוצע במלוא האחריות, לאורך מסלול של 7 ק"מ וכן התנסותם בהליכה בכיסויי עיניים, עוררו אצלם סקרנות, הזדהות ואמפתיה, וכן היו חוויה מרגשת באמונה גדולה שלנו שכל אלה יהוו להם שיעור לחיים.

מעבר להנאה שביציאה לטיול בטבע בנוף מרהיב ובמזג אוויר נעים, הדבר המהותי והעיקרי שעמד לנגד עיניי הוא להעביר מסר חשוב שאנו אנשים רגילים עם רצונות, חלומות, אשר מכוונים למימוש אלה ושואפים למקסימום עצמאות ומסוגלים לכל, אך לעיתים זקוקים לסיוע כלשהו.

 

במהלך הטיול התנסו החניכים בהליכה עם כיסוי עיניים
במהלך הטיול התנסו החניכים בהליכה "על עיוור" עם כיסוי עיניים

 

הייתי מסכמת אירוע זה כאירוע מעצים ומכונן אשר מהווה השראה ומודל לקיומם של אירועים מעין אלה, ועל כך תודה לכל המארגנים והמשתתפים. שאפו!!!

 

גאה בכם חניכים/ות, מדריכים/ות, מעריכה ומוקירה אתכם אנשים נפלאים ויקרים.

מאחלת לכם הצלחה בהמשך.


והנה לקט חוויות מאת חלק מהמשתתפים:

עידן חיון, לקוי ראיה: "חוויה עם טעם של עוד...מגביר את הנכונות שלי להתגייס לארגון טיולים נוספים שיהיה לזה המשך... הטיול החזיר לי את ההרגשה והרצון שהמגבלה בראיה לא תמנע ממני ללכת לטיולים בטבע...ההתארגנות של שני המארגנים הייתה בזמן קצר, די בספונטניות ובתקופה לחוצה של סוף שנה, אשר למרות כל זאת הטיול היה מוצלח."

 

כפיר בר, עיוור מלידה: "היום היה מאוד מוצלח, תורם ומאוד מספק, הצלחנו להבהיר ולהעביר על קצה המזלג כיצד זה להיות עיוור או לקוי ראיה..."

 

המטיילים הולכים לאורך המסלול

רווה חלפון, חניך במכינה: ״הטיול עם העיוורים מעמותת נגישות ישראל היה מאוד משמעותי בשבילי. הפגישה עם האנשים הוכיחה לי שכאשר תחום אחד בחייך לוקה בחסר, יהיה תמיד תחום אחר חזק יותר ויכולתי לראות את זה באופן מיוחד אצל ורדה. ורדה איבדה את הראייה שלה באמצע החיים אך החיים שלה עדיין רוויים בעשייה, ספורט, משפחה ושמחה ואי אפשר להתעלם מהחיוך הגדול שעל פניה. את הפגישה איתה אקח איתי להמשך חיי ואני מאחל לעצמי שאצליח לנצח משברים בהם אתקל כפי שורדה ניצחה בחייה. .״

יונתן בר חיים, חניך במכינה: ״במהלך המסלול יכולנו לחוות את חוויה דו ערכית : קודם כל, מה שעמד בראש ובראשונה היה עצמאותם של העיוורים, עצמאותם חשובה וככל שהתקדמנו במסלול כך יכולנו להבין איזה אתגר היה המסלול עבור העיוורים ועם זאת ככל שהמסלול היה אתגרי ככה יכולנו להתפעל ולהתרשם מעצמאותם של העיוורים, שעם מגבלת הראייה שלהם הם מאוד עצמאיים ויכולים לעשות המון בכוחות עצמם. וזו בעצם גם הייתה הסברתם - ככה אנחנו למדנו מהם וראינו כמה הם עצמאיים וזה כלי ההסברה הטוב ביותר כי מרוב שהחוויה הזו הייתה משמעותית ככה דיברנו עליה בקרב חברינו, משפחתינו ומכרינו. ככה הפצנו את בשורת העצמאות של העיוורים.״

גל וילף, חניכה במכינה: ״שיתוף הפעולה שעשינו יחדיו כשטיילנו ביחד, יצר את אחד הימים המיוחדים ביותר שהיו לי ויצר בזכרוני חוויה מופלאה שאקח איתי לעוד הרבה זמן. לא ידעתי איך הטיול הולך לעבוד ומה בדיוק נעשה, אך זה ללא ספק עלה מעל הציפיות שלי.

היה לי כל כך כיף להכיר אותם ולשוחח איתם, והסיטואציות האלו מכניסות לפרופורציה שזה פשוט מדהים. ההתמודדות שלהם עם הדברים הדהימה אותי לגמרי ואני מאחלת לעצמי, שכאשר אני אצטרך להתמודד עם מורכבות, אני אדע להסתכל בצורה חיובית ולהסתפק במה שיש לי כמותם.

אני באמת מודה מעומק ליבי ולמארגנים ולצוות 'נגישות ישראל' אשר הוציאו את היום הזה לפועל אפשרו לי לקחת חלק בדבר הזה.״

איתמר אברה, חניך במכינה: ״אם הייתי יכול למנות רגעים שגרמו לי ללמוד מהי קושי ואיך זה להתמודד עם זה ללא ספק זה הרגע איתכם כשאני מנסה להתחבר לאיך שאתם מרגישים ובאמת אין לתאר כמה קושי ככה הגדולה בכך שיום יום הוא בשבילכם אתגר ואתם נענים לו כל פעם מחדש ובאמת תודה על הזכות. אתם גדולים מהחיים פשוטו כמשמעו !״

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד