סרט נגיש לאנשים עם מש"ה במרחב לחיים עצמאיים בגליל

"המרחב לחיים עצמאיים בגליל" יזם ואירגן הקרנת סרט נגיש לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית
15/12/2016
 
 
מיכל רימון וקהל הצופים

עוד חלום שהגשימו מנהלי "המרחב בגליל", שהוא הארגון הגדול באצבע הגליל למען פעילות של אנשים עם כל סוגי המוגבלויות: הבאנו את הסרט הנגיש הראשון בצפון הארץ לאנשים עם מש"ה (מוגבלות שכלית התפתחותית), והקרנו אותו לכמאה (110) אנשים ואנשי צוות, באולם ההדור והיפה ב"מרכז קלור", מרכז תרבות ואמנות בקיבוץ כפר בלום.

להקרנת הסרט המונגש, שנערכה ב-11.12, הגיעו חברים מעמותת "כוכב הצפון", אשר מפעילה מרכז עבודה שיקומית באזור התעשייה צח"ר בראש פינה, חברים מ"מותק של תאטרון" שלנו, תושבי חצור הגלילית וקריית שמונה, וחברים ממע"ש אהבה שבקריית שמונה. האח"מים בסרט הנגיש הראשון בצפון הארץ היו, כמובן וכרגיל בימים יפים של פעילות המרחב בגליל: מיכל רימון - מנכ"לית עמותת נגישות ישראל ורני בנימיני - מייסד וגזבר העמותה.

סרט מונגש הוא סרט אשר כל הדיבורים בפס הקול המקורי שלו הוסרו, ובמקומם יש דיבוב בשפה עברית קלה להבנה, המתאימה לרמת ההבנה של החברים. את השכתוב של פס הקול המקורי והתרגום לעברית, עשו ועושים אנשים המבינים היטב את תחום מש"ה, והוא מותאם למש"ה קל ובינוני.

הסרט שהקרנו היה "המנצחים", סרט על אב שהיה אתלט, והשתתף בתחרויות "איש הברזל", ועל בנו בן ה-18, אשר למרות שהוא עם שיתוק מוחין ואינו יכול אפילו לעמוד על רגליו, אבל מבין שהוא יוכל לקשור קשר חברי ונפשי עם אביו רק דרך הספורט. הוא משכנע את אביו לרוץ איתו בתחרות "איש הברזל" בצרפת.

החברים שצפו בסרט התרגשו עד מאוד, סוף סוף הם יכולים לראות סרט המובן להם, שמדבר בשפתם וברמתם. הם ליוו את הסרט במחיאות כפיים כאשר הם חשבו שיש ניצחון של הנער עם המוגבלות; צחקו כאשר היה רגע מצחיק, ונאנחו כאשר המצב על המסך היה קשה... שמענו וראינו את מאור נפשם מהסרט הכל כך מובן להם.

מחיאות כפיים רמות נשמעו בסוף ההקרנה, וחברים רבים ביקשו: "שזה לא יהיה רק פעם אחת, אנחנו רוצים הרבה סרטים כאלה". חבר הישוב בכיסא גלגלים וגם הוא משותק מוחין, ביקש מאתנו "גם אני רוצה להיות כמו הנער בסרט". המרחב לחיים עצמאיים בגליל ייעשה הכול כדי להביא לאנשים עם מש"ה, סרט נגיש מדי פעם.

בקצב הזה של הגשמת חלומות של מנהלי המרחב בגליל, ייתכן ועוד מעט ולא יהיו לנו חלומות! תיזהרו! לו יהי.


תגובות חברי עמותת "כוכב הצפון"

מאיה דיאמנט, מנהלת מרכז הכשרה ותעסוקה "סולרום", עמותת כוכב הצפון: "מצ"ב תגובות של החברה בנוגע לסרט. חשוב לציין שהם כתבו והקלידו זאת בעצמם. בנוסף מעבר לתגובות הם דיברו על הסרט עד סוף שבוע שעבר, העבירו גם בהוסטלים וגם קיבלתי תגובות מהמשפחות שמאוד נהנו והתרגשו. לא נכחתי בסרט אבל מהתגובות והריכוז שלהם נראה שאכן הונגש בצורה מעולה. תודה רבה על החוויה וההנגשה".

שחר – מאוד יפה היה, ריגש שניצחו, בנימין – טוב, רוצה לנסוע לסרט, אחמד – חבל על הזמן וזה טוב, כוכי הסרט היה עצוב באמת, היה מסופר על ילד משותק ואבא שלו לקח אותו לתחרות, היה מאוד יפה, רוצה עוד פעם ללכת, סרט חבל על הזמן. פולינה – למדנו שאסור לוותר כשאנחנו רוצים להשיג משהו ולהגיע למטרה שלנו. דיני – זה היה מתח, אני חולה על הסרט הזה מאוד, הלוואי שיהיה סרט כזה במע"ש, יהיה נפלא. מתן: היה מרגש קצת ואם היתה אפשרות לחזור ולראות שוב היתי חוזר. מיקי: נהנתי ובכיתי ,הכל, היה צמרמורת כל הסרט.


תגובות מע"ש אהבה   

רשמים מהחניכים:
זוהרה – מרגש מאוד אייך הילד עם המוגבלות התעקש להיות ספורטאי ולא וייתר. בהתחלה לא אהבתי שהאבא לא התייחס. והילד כעס. אנחנו לומדים אייך להתייחס למוגבלות שלנו. בת שבע – על המרוץ עם האבא והילד אהבתי ונהניתי, ירדו לי דמעות. רינה
היה מאוד מרגש עם האופנים ושהוא הלך עם אבא שלו בבריכה שהוא שחה. שהאמא הכינה לו אוכל. היה לי עצוב שאבא כעס על האמא. אהבתי את הסוף שהם התחבקו. אבי הילד הוא צוחק עם אבא שלו, אהבתי שהאבא והילד ביחד באופנים .אני רוצה עוד סרט. שולה אהבתי את המשפחה אבא, אמא וילד. אני רוצה עוד סרט. פאבל הילד היה מרגש, הכוח רצון שלו.אני רוצה גם ככה, האבא מאוד חמוד הכל היה יפה. אני הרגשתי מה שהוא הרגיש בכיסא, גם אני על כיסא. היה עצוב לי שהחבר שלי יניב לא היה בסרט.

רשמים מהצוות
כוכי - נסרט שהצליח להעביר ולחזק בי את האמונה של "אין לא יכול" והכל קשור לרצון. גם אם היכולת קטנה. הצלחתי לראות כיצד הסרט נוטע תקווה בחניכים עם המוגבלות. סרט עם מסר גדול ומיוחד, ומרגש עד דמעות.
אורית - סרט מאוד מרגש ועוצמתי, התרשמתי מההתמדה של הילד המוגבל הקשר בין אבא לבן. הבן לא ויתר על החלום של הבן שלו. אין ספק שהחניכים נהנו מאוד. גם מהמקום – האולם היה נעים ומכבד. תוכן הסרט התאים ברמתו לחניכים. החוויה השאירה חותם ורצון לחוויה חוזרת.

 

הקהל שהגיע להקרנת הסרט מתאסף ברחבה מחוץ לאולם  הקרנת סרט נגיש לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית באולם במרכז קלור 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד