יום עיון בנושא נגישות לעובדי המועצה המקומית חצור הגלילית

 
 
שמעון סויסה ראש המועצה בפתיחת יום העיון (הגדל)

חברי המועצה המקומית חצור הגלילית בראשות ראש המועצה מר שמעון סוויסה, קיימו בשיתוף עם עמותת נגישות ישראל יום עיון בנושא נגישות. יום העיון התקיים ביוזמת המרחב לחיים עצמאיים גליל עליון המופעל בשותפות ע"י עמותת נגישות ישראל ומסד נכויות  ובתרומת פיליפ מוריס במסגרת פרויקט "עזור לי לעזור לך" ברשויות המקומיות.

 

ביום העיון השתתפו עובדי הרשות ונותני שירותים לתושבי המועצה המקומית מהמחלקות השונות. יום זה הוקדש לזכרו של מר ראובן אליהו – שריכז במועצה את תחום הנגישות והעבודה עם אנשים בעלי מוגבלויות.
את היום פתח ראש המועצה שמעון סוויסה: "אנו חיים כיום בעידן בו המודעות לנגישות הופכת לערך עליון בחיי החברה והתרבות בעולם המערבי. אין ספק כי השינוי התפיסתי שהחברה בישראל עוברת, יוביל לשילוב מוגבר של האוכלוסייה המוגבלת בכל תחומי החיים, החל מתעסוקה וכלה בפנאי. גם בחצור הגלילית פועלת המועצה  בשנים האחרונות להרחבת התשתית של ההנגשה לבעלי מוגבלויות ובכוונתנו אף להגביר פעילות זו."
במסגרת היום עברו העובדים הרצאות שכללו היכרות עם מוגבלויות שונות, היכרות עם המושג נגישות, מיפוי הנגישות ביישוב חצור הגלילית ומתן פתרונות לפיתוח נושא הנגישות ביישוב, נגישות השירות וכיצד יש לפנות ולהתנהג עם אדם עם מוגבלות.


עו"ד מיכל רימון, מנכ"לית נגישות ישראל הדגישה בפני העובדים כי "גם אם יש בעיות נגישות פיזית בסביבת העבודה שלכם, עדיין ניתן לשפר את השירות בכלל ואת נגישותו בפרט בכל מיני שיטות שלא דורשות תקציבי ענק אך מחייבות חידוד הרגישות וההבנה בחשיבות הנגישות כדרך לאפשר שילוב אמיתי של תושבים עם מוגבלות בחצור הגלילית. "
בקבוצות קטנות "התנסו" ונחשפו העובדים ללקויות השונות דרך מסלול תחנות ממוקד. בכל תחנה פגשו המשתתפים מדריך שהינו אדם בעל מוגבלות ששיתף אותם בעולמו האישי - החל מהיכרות ספציפית עם המוגבלות ועד לסיפור האישי של המדריך בקשיים, בהצלחות ומתן פתרונות להמשך עבודה יעיל ונגיש ביישוב. בהמשך חווה כל אחד מהמשתתפים בגפו – מהי המשמעות של להיות אדם בעל מוגבלות, באמצעות ישיבה על כיסא גלגלים ומעבר במסלול מכשולים; הליכה עם קביים וסדים על שיפוע או רצפה חלקלקה; ניהול שיחה עם אדם לקוי שמיעה והתנסות בחוויית עולמו; הכרות עם מדריך בעל לקות קוגניטיבית והתנסות בחוויית היום יום של אדם זה; מפגש עם אדם עיוור וניסיון בהתנהלות דרך חווית עולמו.
במהלך היום ניתן היה להבחין כי העובדים העמיקו את היכרותם והבנתם בנושא הנגישות והמוגבלויות השונות. צוהר חדש של מודעות ומציאת פתרונות נגישים, הן ברחבי היישוב והן במתן שירות, נגלה לעיני העובדים והעלה רעיונות ויוזמות חדשות במסגרת עבודת המועצה.
ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי, מנהלת נגישות ישראל צפון ונציגת המרחב לחיים עצמאיים גליל עליון, שהשתתפה בפעילות ציינה כי"פגשנו היום במועצת חצור הגלילית אנשים טובים באמצע הדרך; אנשים צמאים לדעת ולהכיר, להבין ולשלב את התושבים בעלי המוגבלויות ביישובם. נציגי מחלקות הרווחה והפיקוח עזבו את עיסוקיהם למשך שעות ארוכות והתרכזו במסר שהעבירו עובדי נגישות ישראל ומתנדביה אודות הנגשת החיים לבעלי הלקויות השונות. המשובים היו מרגשים עד דמעות והוכיחו כי עמלינו לא היה לשווא!".

תודה רבה לצוות עמותת נגישות ישראל ומתנדבי נגישות ישראל צפון שהקדישו מזמנם בכדי להעלות את המודעות של המשתתפים.

 

עמדו עם העכבר על התמונה לקבלת מידע אודותיה

 

מתנסים במוגבלות בראייה  ראש מועצת חצור מר שמעון סויסה בפתיחת יום העיון

 

מתנסים במוגבלות בשמיעה 


 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד