חניות נכים - עדיין בעיה

6/04/2011
 
 
חניות נכים - עדיין בעיה

 

מאת: יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל

מה לא נאמר על נושא חניות הנכים, אבל ישראל 2010 עדיין מאוד בעייתית בכל הקשור לחניות הנכים.

ראשית, חשוב להבין שעבור אנשים עם מוגבלות עם בעיה קשה בניידות, נושא חניות הנכים הינו מכריע ליכולתם להשתלב בחיים ובקהילה באופן נורמאלי.

עבורם אין מדובר בצ'ופר של חניה קרובה - עבורם מדובר בשחור ולבן, בשבילם מדובר באם יצליחו להגיע או לא יצליחו להגיע למקום חפצם.

בישראל עדיין מדובר בנושא מאוד כאוב, על אף שבשנים האחרונות חל שיפור בסימון חניות נכים, הן מבחינה כמותית והן מבחינת צביעת הכביש בכחול והצבת תמרורים ברורים ובולטים.

עדיין, במציאות היומיומית יש בעיה אדירה, ולעיתים קרובות מדי בהגיענו להחנות את רכבנו – אין חניות נכים פנויות. מצב כזה גורם לנו ציבור הנכים הרגשה קשה, ופגיעה מהותית באיכות חיינו, כמו גם  לאיחורים ולאי הגעה בכלל.

מה שברור הוא, שהחוק בארצנו הקטנה מיושן ואינו נותן מענה לבעיות רבות, אשר יוצרות מציאות בלתי אפשרית.

דוגמאות לכך לא חסרות: כך לדוגמה, לא קיים כלל חוק או תקנה המגדיר היכן וכמה חניות נכים יסומנו במרחב העירוני, וכך ניתן למצוא רחובות ארוכים ללא חניית נכים אחת.

דוגמה נוספת היא חקיקה פרוצה, ולא רק המתקשים באמת מבחינת ניידות זוכים בתו חניה לנכה. נכים רבים מנצלים פרצה המאפשרת רישום של מספר רכבים על זכאי אחד לתו חניה לנכה, דבר המכפיל את כמות התווים.

כך לדוגמא, יש שני סוגי תווי חניה, תו כסא גלגלים כחול ותו משולש, החוק לא ברור בסוגיה – בפועל נדרש תו אחד בלבד רק לאלה שזכאים לתו חניה. בני משפחה רבים עושים שימוש בתווי חניה ואין אכיפה מספקת לעניין זה.

נהגים רבים עדיין חונים בחניות נכים, ומשתמשים בתירוצים עלובים כגון "רק עצרתי לשנייה", "אני הבאתי, החזרתי", "חם לי קר לי" ועוד פנינים. ולסיום, גודל תו החניה קטן ככרטיס אשראי ובקושי נראה על החלון ברכב.

בעיה נוספת הינה אכיפה של פקחי הרשויות, לעניין זה אנחנו עדים לתופעה חדשה והיא קלות בלתי נסבלת של מתן דוחות חניה לרכבים של אנשים עם מוגבלות עם תו חניה. כך שאם בעבר יכולנו להחנות בכל מקום למעט מעברי חצייה, ברזי כיבוי ותחנות אוטובוס, תוך הקפדה על אי הפרעה בתנועה, היום בכל מקום שנחנה נהיה צפויים לדו"ח חנייה בטענה על הפרעה לתנועה.

 

עמותת נגישות ישראל ומטה מאבק הנכים, ארגון נכי ישראל וארגוני נכים נוספים, בסיוע חברי הכנסת אילן גילאון, זבולון אורלב ומוץ מטלון פועלים לייצר רוויזיה בחוק חניות נכים.

רוויזיה בה יהיה תו נכה אחד לכל הזכאים ורק לכאלה שעבורם חניית נכים הכרחית, קנס גבוהה חונים בחניית נכים, אכיפה רחבה וגדולה יותר, סוף להכפלות תווי החניה והגדרה ברורה היכן ניתן להחנות והיכן לא.

בתקווה שנשפר את זמינות חניות הנכים. אז בינתיים הקפידו לא להחנות בחניות נכים.

הכל על תו החניה לנכים

* הכתבה פורסמה במוסף "נגישות +" של עיתון הארץ, בשיתוף עמותת נגישות ישראל

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד