חניית נכים זו רק ההתחלה
3/11/2012
 
 

מאת: יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל

רק לאחרונה התפרסם סקר של לשכת הסטטיסטיקה בו עלה הנתון, כי בישראל חיים 720,000 אנשים עם מוגבלות.

מדובר בנתון גבוהה ומאיים במיוחד, מאחר שבכל רגע נתון כל אחד מאיתנו יכול להצטרף לסטטיסטיקה - אם בתאונת דרכים, אם בתאונת עבודה, במחלה או כתוצאה מהזדקנות.

הנתון מעניין, מאחר שאין זה בשליטתנו, מדובר לעיתים בעניין של גורל, שהרי כולנו מעדיפים לחיות ללא מוגבלות למשך כל חיינו.

אין ספק שלאור נתונים אלה, קל להבין עד כמה הסדרי נגישות חשובים ורלוונטיים לאנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהן.

מה זה "נגישות השירות"?

בשנים האחרונות יותר ויותר עסקים מבינים את המשמעות של המספרים האלה, או במלים אחרות של קהל המטרה ואולי אפילו של הפוטנציאל העסקי הטמון בנישה הזו. ההפנמה של הנתונים משפיעה ומניעה עסקים רבים לפעול ולקדם הסדרי נגישות.

בעלי עסקים אלו זוכים ברווח כפול ומשולש – האחד עסקי רווחי, השני הינו שיפור איכות החיים של אנשים עם מוגבלות והשלישי רווח תדמית-חברתי.

לצד ההתפתחות האפנתית והחיובית של נושא הנגישות בכללותו, המשיך העניין להתפתח בעולם ובארץ, לאחר שהתחילו להפנים שאין די בסידורי נגישות בסיסיים כגון חניות, דרכי גישה, מעליות ושרותי נכים. לאחרונה החלו להבין שבכדי להגיע ולמצות את פוטנציאל הלקוחות האדיר, יש לפעול להנגשה עסקית, כזו שתיתן מענה ותספק שירותים ומוצרים נגישים לכל סוג של מוגבלות.

כאן כבר מדובר בנושא מהפכני וחדש יחסית בעולם ומורכב בהרבה, אשר מדבר על כך שערוצי הקשר בין העסק או הארגון, לבין לקוחותיו יהיה נגיש ויאפשר לכל אחד בהתאם למוגבלות האישית שלו לקבל שירות נגיש, מכובד, נוח ועצמאי ככל שניתן - לנושא חדש זה קוראים "נגישות השירות". בשונה מנושא נגישות המיוחסת למבנים, לנושא נגישות השירות קיימת טיוטת תקנות ובימים אלו מעמדה נדון בדיונים בכנסת ישראל.

בדרך כלל עסק נמצא בקשר עם לקוחותיו במספר ערוצים: בחנויות אשר בתוכם נותני שירות, מוקדים טלפוניים, אתר אינטרנט, מסע פרסום עלונים וכדומה. עסק המעוניין להגיע לכלל האוכלוסייה, צריך לפעול ולאפשר הסדרי נגישות בכל אחד מערוצים אלה. מה שמעניין לדעת הוא, שגם עסק או ארגון שיתאים את כל ערוצי הקשר עם הלקוח, לא ייהנה מהשקעתו אם לא יטפל בפרסום ומידע.

בעניין זה צריך להבין את אופן ההתנהגות הבסיסית של אדם עם מוגבלות. צריך להבין שאלה חיים עם חשש כבד מהאכזבה הכרוכה מיציאה מהבית והגעה למקום יעד  בלתי נגיש, שלא ניתן להיכנס אליו, או שאין בו שירותי נכים ונאלצים להיות תלויים באדם נוסף. החשש הזה הוא גדול ואולי עצום. אם מבינים את החשש הזה, מבינים  שמה שצריך לעשות זה, יצירת הסדרי נגישות ומצד שני להעביר את המידע על הסדרי הנגישות באמצעות פרסום.

"הנגשה עסקית" מתחילה בפרסום יעיל

בפרסום הסדרי הנגישות, צריך לדעת כי אין זה מספיק לכתוב על השלט "נגיש", "נגיש חלקי", או "גישה לנכים". חייבים לפרט לפרטי פרטים את הסדרי הנגישות.

צריך לייצר תכני מידע, הכוללים נתונים על הסדרי הנגישות באותם ערוצי הישרות השונים בחנויות ובתוכן; על השרות והסיוע שניתן על ידי העובדים; על העזרים הנמצאים; על הסדרי הנגישות באתר האינטרנט – ליידע מה נגיש ומה לא; על המוקד הטלפוני - איך ובאיזה דרך ניתן לקבל סיוע נגיש; על נגישות המכשירים הטכנולוגיים; ועל כל דבר אחר שנעשה לטובת הנושא.

המהדרין אף יציינו פרטים על הנציג בארגון הייעודי, אשר מעניק מענה לבקשות מיוחדות ותשובות לפניות הציבור. בנוסף, מומלץ להוסיף מידע בהתאם לסוגי המוגבלויות השונות - כך לדוגמא, מהן ההתאמות ללקויי ראייה, מהן ההתאמות ללקויי שמיעה, מהן ההתאמות למוגבלויות פיזיות ומהן ההתאמות למוגבלויות נפשיות וקוגניטיביות.

מדובר בלא מעט מידע ודי ברור, שלא ניתן לפרסמו בפרסום בטלוויזיה או במודעה בעיתון ובטח שלא בתשדיר רדיו. אך יחד עם זאת, אם רוצים שהלקוחות הפוטנציאלים יידעו ויגיעו לעסק הנגיש - חובה לפרסם את הסדרי הנגישות. הדרך לעשות זאת הינה בתמהיל נכון באתר האינטרנט ובטלמסר העסקי. ניתן על ידי פרסום נכון, ליידע בצינורות הפרסום המתאימים (מודעה, עלון, תשדיר רדיו, טלוויזיה) על היות המקום בעל תו נגישות, ובנוסף לכך לציין הערה קטנה המודיעה היכן ניתן לקבל את המידע המפורט על הנגישות עצמה.

חשוב לציין ולזכור כי חשוב ליצור תמהיל פרסומי יעיל, מאחר ואת המודעה הכתובה בעיתון העיוור לא יקרא, אך ישמע את תשדיר הרדיו שלו. וכך גם להיפך, האדם לקוי השמיעה לא ישמע את התשדיר, אך יקרא עליו בעיתון.

הכתבה הנ"ל התפרסמה במוסף נגישות+ במוסף הארץ שהופק בשיתוף עמותת נגישות ישראל. כתבות נוספות מאותו מוסף ניתן לקרוא כאן.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד