מוגבלות חדשה - מוגבלות הריאליטי

2/06/2014
 
 
לוגו האח הגדול

עונה חדשה של האח הגדול יצאה לדרך בשיא הפריים טיים של הזכיינית קשת העונה השישית לתוכנית הריאליטי שמשביתה את המדינה.

נשאלת השאלה, מה חדש השנה בתוכנית "האח הגדול" בגרסת 2014.
הבית עוצב מחדש , גם השנה זה בעונת הקיץ, כך שהחצר והבריכה יהווו מוקד פעילות וכמובן כמו בכל עונה משימות חדשות ומאתגרות.

לצערנו העונה מתחילה ברגל שמאל - באכזבה גדולה - אין משתתפים עם מוגבלות.
אין לקויי שמיעה כמו ארז דה דרזנר, אין נמוך קומה כמו אלעד צפני, אין עיוור כמו איתם ישראלי....

החדש בעצם עצוב - וזאת מאחר והאח הגדול במתכונתו הינו פלטפורמה מהטובות והיעילות שיש להשפיע על דעת הקהל, לייצר מודעות חברתית, להשפיע ולשנות דעות קדומות, לעורר שיח ציבורי.

חבל ומאכזב שמלהקי האח הגדול השאירו בחוץ את נציגי המיעוט הגדול ביותר בעולם "אנשים עם מוגבלות" (דרך אגב, בארץ 18% מהאוכלוסייה הינם אנשים עם מוגבלויות על סוגיהם השונים).

ניסיתי להיכנס לנעליהם של אנשי המערכת של האח הגדול והבנתי, הבנתי מדוע אין משתתף או משתתפת עם מוגבלות. במחשבה שנייה הבנתי שאולי אנשי ההפקה והמלהקים את האח הגדול הבינו שכל המשתתפים בעונה 6 הינם עם מוגבלות. מדובר בקטגוריה חדשה של מוגבלות, זו לא מוגבלות פיזית ולא ראייה ולא שמיעה - זו מוגבלות חדשה "מוגבלות הריאליטי".

ומול כל זאת תארו לכם שהיה נכנס דייר עם מוגבלות, בחור צעיר, מוכשר ויפה על כיסא גלגלים ספורטיבי. תארו לכם שמעצבי האח הגדול היו מתמודדים עם הנגשת הבית, שרותי נכים, בריכה נגישה, מטבח נגיש. והיו אף מוודאים שהדייר החדש משתתף בכל המשימות והאתגרים.

אין ספק ששילוב כזה הוא אמיץ ומאתגר אבל דבר אחד בטוח, שילוב כזה יעורר מהפיכת מודעות בארץ ובעולם. ההשפעה על שוויון, נגישות, שילוב, מודעות לנושא אנשים עם מוגבלות, דעות קדומות וסטיגמות תכה גלים בארץ ובעולם. עם האח הגדול היה אמיץ וחברתי היינו חווים מהפיכה אמיתית ששום חוק, תקנה, אכיפה או קמפיין פרסום לא ישיג במשך שנים.

ותחשבו על זה... אולי בעונה הבאה..

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד