צאו לטייל: שבילים נגישים בין עמק להר

 
 

בין עמק המעיינות, דרך הגלבוע ועד להרי נוף הגליל מחכות לכם פינות חמד לבילוי ופנאי בחיק הטבע. רשות מקרקעי ישראל והקרן לשמירה על שטחים פתוחים יחד עם הרשויות המקומיות ורשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי הופכות את הפריפריה המזרחית של המדינה לפנינה נגישה למטיילים ומבקרים. צאו לטייל וליהנות בטבע!


פארק נחל תבור נוף הגליל


רשות מקרקעי ישראל הקרן לשמירה על שטחים פתוחים בשיתוף עם עיריית נוף הגליל חונכות בסוף חודש אפריל את תחילתה של תוכנית ענק לפיתוח ושיקום השטחים הפתוחים, בשיתוף רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי, במסגרת תוכנית פארק תבור.

פארק נחל תבור
פארק נחל תבור, נוף הגליל. צילום: רשות מקרקעי ישראל


תחילתו של הפארק היא בשכונת מאליבו (רחוב הורדים), הנמצאת בסמיכות ליער צרציל, שעלה באש בשריפה בחודש אוקטובר 2020. הפרויקט משתרע על פני כ-330 דונם כולל שבילים מונגשים לנכים ועגלות, גשרוני חציית הנחל, הסדרי נגישות ובטיחות, פינות ישיבה ועוד. השביל מתחבר לדרך הבשורה בין הר הקפיצה לכפר נחום ויכול לחבר מטיילים גם לשביל ישראל, במקום מגוון ביולוגי עשיר לרבות ריכוזי אירוס נצרתי והוא חלק מרצף מסדרונות אקולוגים ורצף שטחים פתוחים.

נחל תבור הזורם בפארק מנקז אליו את מי הגשמים היורדים מן ההר ובעונת החורף מספק מופע זרימות ונוף טבעי מרהיב לתושבי השכונה, העיר והמטיילים.

(שימו ב-Waze שמורת נחל תבור)


שביל חדש ומרהיב בין כפר תבור לנחל השבעה

תחילתו של השביל היא בנחל השבעה ואדי אל מידי המשוקם שביישוב שיבלי אום אל גאנם, לכיוון צפון ועד לחיבורו לישוב כדורי מצד אחד ולכפר תבור מצד שני. מדובר בשביל אקסטנסיבי, הכולל פינות ישיבה ומספר נקודות עצירה לאורך הנחל.

בתוך כך, מבוצעות עבודות לשיקום מעין זעטוטא, שנמצא מעל נחל השבעה, לרבות פרגולה, פינות ישיבה ופיתוח נופי. המקום משקיף על הנחל ומאפשר נקודת מפגש בין הקהילות המגוונות המתקיימות במרחב אגן התבור.

השביל והמעיין הינם חלק מיישום תוכנית רחבת היקף של הקרן לשמירה על שטחים פתוחים ברשות מקרקעי ישראל לשיקום נחל השבעה, בשיתוף עם מועצה מקומית שיבלי אום אל גנם, מועצה מקומית כפר תבור והמועצה אזורית הגליל התחתון.

(שימו ב-Waze נחל השבעה)


נחל השבעה

נחל השבעה (ואדי אל-מידי) שבגליל התחתון (מועצה מקומית שיבלי אום אל גאנם), שוקם על ידי הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל ורשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי ועבר הנגשה לנכים. במסגרת העבודות בוצע ניקיון פסולות מהנחל (מעל 100 משאיות אשפה), שיקום הנחל והסדרתו- הרחבת הנחל, אדריכלות נופית, סיכרונים ומפלונים, תוך כדי שמירה על חתך ניקוזי של הנחל, על מנת לנתב את זרימת מי הגשמים למופע של נחל.

כמו כן, בוצע לאורך הנחל שביל בטון מונגש לנכים ופינות ישיבה ופיקניק מונגשות לציבור. מקטע הנחל שבוצע כשלב ראשון, מתפרס על פני כ-3 קמ מצומת עין זעטוטא ששוקם ממש כעת לכיוון כדורי לצפון וכביש 65 לדרום, בהשקעה של כ-2.5 מיליון שקל במימון הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, בשיתוף המועצה המקומית שיבלי אום אל גאנם, המשרד להגנת הסביבה, קקל ורשות הטבע והגנים.

(ב-Waze נחל השבעה)


חניון מול גלבוע

 

למרגלות הגלבוע ובליבו של נחל חרוד, מהנחלים המרכזיים המקשרים בין אזור הים התיכון לנהר הירדן, דרומית למבנה המועצה האזורית גלבוע ומשרד החקלאות, הוקם חניון נופש המהווה מבואה מרכזית לנחל חרוד לצד מקטע נחל אשר עבר שיקום אקולוגי ופיתוח נופי. החניון רחב ומטופח, טובל במדשאות ובו ספסלים, פרגולות הצללה ושולחנות ישיבה לרווחת המטיילים. בפני המקומיים קרוי המקום גשר הפרדסים. האתר הינו חלק מפיתוח נחל חרוד והנגשתו לציבור המטיילים ברגל, באופניים וברכב.

חניון מול הגלבוע
חניון מול הגלבוע. צילום: רשות מקרקעי ישראל


בסמוך לו הוקם לאחרונה, בחורשת גדעון, פארק החושים על פני כ-7 דונם, אטרקציה מהנה לכל המשפחה הכוללת פינות ישיבה, גשרון עץ מעל הנחל, פרגולה לכיתת לימוד בטבע, מתקן טיפוס על גבי בולדרים טבעיים, מתקן שיווי משקל מגזעי עץ טבעיים, מגלשות, מתקן אתגרי ליצירת תקשורת, שיווי משקל וחוויה רב חושית, ועוד. שטח הפרויקט בין גשר הפרדסים ועד לבריכות חפציבה הוא 220 דונם באורך של כ-3.5 קמ הכולל שבילי מטיילים, מצפור, שילוט הכוונה ובריכות שכשוך לרווחת המטיילים.

(שימו ב-Waze חניון מול גלבוע Gilboa Lookout Parking)


נחל הקיבוצים ותל שוכה

נחל הקיבוצים הוא אחד היובלים הניזונים משפע המים הבוקעים ממעיינות לרגלי הגלבוע. חלקו המערבי של הנחל מהווה שמורת טבע של הצומח והחי שבתוכו, ואילו הצד המזרחי פתוח לנופשים ומטיילים. במקום הוכשרו חניון רחב ידיים, פינות צל ישיבה ופיקניק. המים הצלולים יוצרים בריכות טבעיות בתוך צמחיית הנחלים וממעל מתנשאים עצי איקליפטוס גבוהי צמרת.

נחל הקיבוצים
נחל הקיבוצים. צילום: רשות מקרקעי ישראל


ממערב לבריכת הקיבוצים מצוי הגן הלאומי גן השלושה (הסחנה), ומדרום מתנשא תל שוכה (מצפה השלושה). פרויקט שיקום נחל הקיבוצים של הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל בשיתוף רשות הטבע והגנים, מינהלת הפארק ורשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי, כלל שיקום אקו-הידרולוגי ונופי בנחל, שעיקרו הפרדה בין ערוץ אקולוגי המעודד החזרת בעלי החיים וצמחים מקומיים, לבין הערוץ המשמש לקליטת קהל המטיילים.

לאורך הערוץ האקולוגי נסלל שביל מונגש, מוקמו מרפסות נוף ונבנה גשר עץ המאפשר חציית הנחל כל אלו על מנת לאפשר לקהל נקודות תצפית ונגישות אל האזור הטבעי.

נחל הקיבוצים ממוקם לצד גן השלושה, בפארק המעיינות. במבואה לפארק ישנה חניית נכים ממנה ניתן להגיע לתחילת השביל המונגש באמצעות כסאות גלגלים (דרך של כ-300 מטר) או באמצעות רכב חשמלי מונגש לנכים. (אין כניסה לרכבים לתוך הפארק).

כמו כן, במבואה לפארק ישנם שירותים מונגשים לנכים.

לתיאום הגעה, שעות פתיחה ופרטים נוספים ניתן לפנות לגן השלושה בטלפון-04-658-6219 או לפארק המעיינות 04-6881427.

(ב-Waze תל שוכה בפארק המעיינות)


מסלולי טיול ברכב

המסלולים מתאימים לנסיעה רכובה על כביש אספלט, הכוללת עצירות לתצפית, פיקניק ונופים מרהיבים לאורכה:

דרך נוף גאון הירדן

שביל נוף גאון הירדן מלווה את נהר הירדן מדרום לכנרת לאורך דרך המערכת הישנה מעל פיתולי גאון הירדן, דרומית לנהריים. אורך השביל כ-20 קמ על שטח של כ-100 דונם (בין מעוז חיים בדרום ועד אשדות יעקב איחוד בצפון) והוא מספק לעובר בה מבט ייחודי ומרהיב על הרי הגלעד ונהר הירדן הדרומי שהוא נכס היסטורי, דתי ותרבותי, בנוסף להיותו נכס טבע ייחודי.

דרך נוף גאון הירדן, גשר הישנה
דרך נוף גאון הירדן, גשר הישנה
. צילום: רשות מקרקעי ישראלהשביל קושר בין האתרים מזרחית לכביש
90
בתחומי מורשת, דת, צפרות, היסטוריה וארכיאולוגיה ושומר על רציפות אקולוגית ונופית לאורך הירדן כולל שמירה על בתי גידול התומכים במגוון גבוה של בעלי חיים, יונקים, זוחלים ועופות, בנוסף העמק משמש ציר נדידה לכ-400 מיני עופות נודדים בין אירו-אסיה לאפריקה באביב ובסתיו. לאורכו של השביל פינות מנוחה ותצפית, מצפורים וחניוני יום.

בשנה האחרונה בוצעה סלילת מקטע שלישי לאורך השביל, כחלק מפרויקט רחב שמתבצע בשנים האחרונות במימון הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רמי ועל ידי רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי להנגשת ערכי הטבע והנוף באזור.


מגשר הישנה לגשר הרכבת על נחל תבור

אורכו של המסלול כ-2.5 קמ. כניסה למסלול: מול הכניסה לקיבוץ גשר, יורדים בירידה לכיוון גשר הישנה. לפני גשר הישנה קיים עץ עם שלט של הקרן לשטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל ורחבת כורכר, שם פונים ימינה (מזרחה) לכיוון בריכות הדגים של קיבוץ גשר.

דרך נוף גאון הירדן, כפר רופין
דרך נוף גאון הירדן, כפר רופין
. צילום: רשות מקרקעי ישראל


עם ההגעה לבריכות דגים, עולים על כביש אספלט של דרך נוף גאון הירדןלכיוון דרום ונוסעים במקביל לבריכות הדגים (הנמצאות ממזרח לדרך). 

כעבור כ-2 קמ מגיעים לגשר הרכבת התורכי שעל נחל תבור. שם חונים ויוצאים לטיול סביב הגשר ועורכים פיקניק בטבע הקסום. אתר גשר הרכבת על נחל תבור בניהול קקל ורשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי, הוא אחד מגשרי הרכבת החיגזאית (רכבת העמק) הרבים הפזורים במעברי הנחלים. גשר זה הבולט ביופיו הייחודי נבנה מאבנים לבנות, דבר המקנה לו מראה מפואר למרות חומרי הבניה הפשוטים מהם נבנה הגשר. הגשר בנוי מעל נחל תבור בחלקו המזרחי, קרוב לשפיכתו לירדן ומהווה נקודת סיום למסלול מורד נחל תבור.

(שימו ב-Waze גשר Gesher)


ממאגר חמדיה לירדנה, דרך מצפה ישמעאל

 אורכו של המסלול כ-4-5 קמ. כניסה למסלול: נוסעים על כביש 90 מבית שאן לכיוון צמח וטבריה, עוברים את קיבוץ חמדיה (מצד שמאל) ומגיעים לשלט המורה על פנייה ימינה למאגר חמדיה, יורדים ימינה לשביל האספלט ונוסעים כ-2 קמ מזרחה, עד שהשביל יורד ומגיע לצומת טי. פונים שמאלה לכיוון צפון, השביל ממשיך למרגלות מצוק גאון הירדן במשך כ-1 קמ, ולאחר מכן עולים למצוק לכיוון תצפית תל ישמעאל (סך הכל כ-1.5 קמ), שצופה על נהר הירדן והמרחב. בסמוך לתצפית (מצפון) נמצאת חורשת ירדנה בית יוסף, שם מומלץ לעצור לפיקניק בצל העצים. בחורשה תמצאו פינות ישיבה והיא מאומצת ומטופחת על ידי קהילת ירדנה-בית יוסף. מהחורשה ניתן לצאת חזרה לכביש 90 דרך מושב בית יוסף.

(שימו ב-Waze חמדיה Hamadia)

צאו אל הטבע תיהנו אך אל תשכחו לשמור על הניקיון ולאסוף אחריכם את האשפה.

הדפס
עבור לתוכן העמוד