טיול לחיפה
17/07/2008
 
 

מאת: אלי מאירי, ישראל לכל
info@israel4all.com
חיפה

משך הטיול - 5-7 שעות
מסלול מומלץ
- לבודדים, משפחות ולקבוצות
עונה מומלצת – כל השנה
המלצות נוספות: 

 • מומלצת הדרכה.
 • הטיול מומלץ לאנשים המשתמשים בכסאות גלגלים, מוגבלי הליכה, אנשים בעלי מוגבלות בשמיעה.
 • מומלץ לקחת כובע ומים.

המסלול:

 • עלייה מהכרמל הצרפתי
 • סיור בסטלה מאריס
 • טיילת יפה נוף
 • תצפית על הגן הבהאי, והמושבה הגרמנית
 • הכפרים הדרוזיים
 • ירידה דרך צומת אליקים

רקע

את מסלולנו הפעם בחיפה נתחיל בעלייה דרך "הכרמל הצרפתי" לסטלה מאריס – כוכב הים בלטינית.

סטלה מאריס - מראה מבפנים

סטלה מאריס - מראה מבחוץ

המקום נמצא בקצה הצפוני מערבי של הכרמל ומשקיף על מפרץ חיפה.

ניתן לצפות מכאן ולראות את עכו, ראש הנקרה ובימים של ראות טובה אף את החרמון.

ממערב לנו נמצא המגדלור. במקום זה שכן בעבר מנזר כרמליתי שהוחרב בשנת 1821 על ידי השליט העותמני של עכו – עבדאללה פחה. הוא בנה במקום מעון קיץ אותו נאלץ מאוחר יותר למכור לכרמליתים שהקימו במקום אכסניה לעולי רגל. במלחמת העולם הראשונה נפגע המתחם בצורה קשה, אך ב-1928 נבנה המגדלור מחדש בפיקוחו של קונסול הכבוד הספרדי שכינה את המקום "סטלה מאריס".

במקום שכנה מאוחר יותר תחנת ראדאר בריטי שהטרידה מאד את אנשי הישוב היהודי לפני הקמת המדינה בכך שהפריעה להגעת ספינות המעפילים לחופי הארץ. תחנת הראדר פוצצה ע"י הפלמ"חניקים.

מצבה לזכר החללים הצרפתים שנטבחו ע"י התורכים מעבר לכביש נמצא המנזר הכרמליתי שראשיתו במאה ה-18. בחזית המנזר נמצא מצבה בצורת פירמידה אשר הוקמה לזכר החללים הצרפתים שנטבחו ע"י התורכים לאחר שהושארו במקום על ידי נפוליאון לאחר תבוסתו בניסיון לכיבוש עכו.

על האנדרטה חקוק, בלטינית, המשפט מתוך קינת דוד: "איך נפלו גיבורים בתוך המלחמה" (שמואל ב' 25).

בכניסה סף בגובה 7 ס"מ וברוחב 30 ס"מ, מעבר לסף רצפת המנזר אחידה וללא מגבלות. הכנסייה של המנזר בנויה בצורת צלב כאשר מול הכניסה במת התפילה.

לאחר היציאה מן המנזר נוכל לראות את האנדרטה ברחוב.

נגישות:

סף בעייתי בכניסה לחנות המזכרותמול מנזר סטלה מאריס יש מגרש חניה ללא חניה מסומנת לנכים. יש צורך לחצות את הכביש (מדרכה מונמכת בשני הצדדים) ולהמשיך למפלס הכניסה למנזר.

בכנסיה גם חנות מזכרות אשר בכניסה אליה סף בגובה 10 ס"מ

ניתן גם להמשיך בטיילת שמול מבנה המנזר לתצפית על חלקו הדרומי של מפרץ חיפה.

שירותי נכים במנזר סטלה מאריס

רמפה לצד המבנה

שירותים:

הכניסה למבנה השירותים בהמשך לחזית המנזר לאחר שעברנו את חנות המזכרות

נראה את מבנה השירותים.

הכניסה מכיוון זה דרך שביל מוסדר עד לכניסה למבנה השירותים. יש לבקש שיפתחו את מבנה השירותים (כאשר אין תיירים רבים המבנה סגור ויש מפתח אצל האחראי היושב במבנה הראשי בכניסה למנזר). כאשר מגיעות קבוצות תיירים יש רחבת חניה מעבר למבנה השירותים והגישה לשירותים ממפלס החניה.

חדר שירותים אחד מותאם לנכים. חדר השירותים גדול מאד דלת הכניסה ברוחב של מטר אחד, יש מרחב לצד האסלה מימין.

אין מאחזי יד. יש גם מספר חדרי שירותים רגילים לגברים ונשים.

הגנים הבהאיםהגנים הבהאים

לאחר סיור במקום נעלה על הרכב וניסע לרחבת החנייה ברחוב יפה נוף. אין כאן חניה מוסדרת לנכים וגם קיים קושי לעלות למדרכה בגלל סף המדרכה הגבוה בשני צידי הכביש. נמשיך במדרכה אל נקודת התצפית שמעל הגנים הבהאים. הדת הבהאית – שוללת דעות קדומות, מקדמת אחדות ואחווה ומחפשת אחר האמת הטהורה. הבהאים מאמינים באחדות ושיוויון בין כל הדתות, הלאומים, הגזעים ובני האדם. על פי אדריכל הגנים מר פאריבורז סבהא (אשר עיצב גם את בית המקדש הבאהי בהודו), משמעותם הרוחנית לייפות ולהעצים את מקדש הבאב הנמצא במרכזם ומהווה מקום קדוש ביותר למאמינים הבהאים. הגנים המרהיבים נחנכו בשנת 2001. התכנית להפוך את כל המדרון לגן פורח נהגתה עוד בשנות החמישים. על המדרון מספר מבנים בהאים הבנויים בסגנון יווני קלאסי המשלב מערב ומזרח.

נגישות:

הגנים הבהאים עצמם אינם נגישים לאנשים המשתמשים בכסאות גלגלים, אך מהמרפסת העליונה – אליה ניתן להגיע בכסא גלגלים, קיימת תצפית מרהיבה על הגנים.

נחזור לפינת הגן העליון. מכאן עליה מתונה נגישה לתוך הגן, כאן נעלה לפינה המנציחה שני אירועים – ביקור הקיסר הגרמני וילהלם השני ורעייתו באוקטובר 1898 וכיבוש חיפה בידי הצבא הבריטי ב-1918. בשנת 1982 לקראת ביקור נכדו של הקיסר בחיפה שיפצה העירייה את המקום וגם הציבה בו תותח עותמני שיוצר ב 1857 אך מסמל את סיום הכיבוש העותמני ותחילת העידן הבריטי.

תצפית על חיפה מהטיילתנמשיך בטיילת לואי שנבנתה בתרומת משפחת גולדשמידט להנצחת בנם שנפטר והוא בן 18 בלבד.

הטיילת מרוצפת וניתן לנוע בה בקלות עם כסא גלגלים.

נהנה מתצפית מרהיבה על העיר חיפה, מפרץ חיפה ועד ראש הנקרה. נצא מן הגנים ליד מגדלי פנורמה ומעבר לכביש נראה את גן האם שניטע במקום בתחילה ע"י הטמפלרים.

ניתן לחצות את הכביש במדרכה מונמכת ולהגיע לגן האם.

הנוף הנשקף מרכס הכרמלכאן נעלה על הרכב ונמשיך את נסיעתנו לאורך רכס הכרמל בשדרות הנשיא המחליף שמו לשדרות מוריה עד מרכז חורב ומכאן נמשיך לעלות עד בית בירם – מקום משכנו של בית הספר הריאלי בחיפה ועוד דרך שכונת היוקרה דניה לעבר המגדלים של אוניברסיטת חיפה.

מבני האוניברסיטה שתולים בתוך פארק הכרמל ובעצם מכן ועד לכפר הדרוזי עוספייה נפגוש מבנים מועטים מאד – כאן שולט נוף ההרים ונוכל לצפות מכאן עד לחופו של הים התיכון באזור עתלית.

עוספיהעוספייה הינו ישוב דרוזי עם מיעוט של ערבים נוצרים היושב על חורבות ישוב יהודי מן התקופות הרומית והביזנטית כנראה בשם חוסיפה. עדות נוספת לישוב יהודי התגלתה כאן בשנת 1933 כשנמצאה רצפת פסיפס של בית כנסת וברצפה המילים שלום על ישראל ושמות הנדבנים שתרמו להקמתו.

הישוב הדרוזי נוסד בתקופה העותמנית והמסורת המקומית מספרת על שלושה אחים שברחו מכפרם בסוריה מפחד נקמת דם והתיישבו במקום.

בין הדרוזים והישוב היהודי נקשר קשרים אמיצים שראשיתם במאורעות 1929 והמשכם בסיוע שהגישו הדרוזים למאבקו של הישוב בתקופת המנדט הבריטי. הם עזרו בהברחת נשק ובהסתרת אבא חושי, לימים ראש עיריית חיפה, בעת שהבריטים ביקשו לעצרו.

בהמשך וכמעט מחובר נמצא הישוב הדרוזי דלית אל כרמל. הוא הגדול ביישובי הדרוזים בארץ ובתחומיו קבר קדוש דרוזי – שייח אבו איברהים. בכפר ניצב גם ביתו של סר לורנס אוליפנט, מחסידי אומות העולם שסייע ליהודים בתקופת ראשית ההתיישבות בארץ. ב 1884 גר כאן גם נפתלי הרץ אימבר – מחבר "התקווה" שהיה מזכירו של סר אוליפנט. בדליית אל כרמל מתקיים במשך כל השנה שוק ססגוני של מוצרים מכל רחבי העולם.

במרכז השוק מוזיאון קטן לתולדות המורשת הדרוזית.

אפשר להזמין אירוח דרוזי מסורתי בבתי המשפחות – ניתן להזמין מקום שהוא נגיש לאנשים המשתמשים בכיסאות גלגלים.

הדרך חזרה מדליית אל כרמלהדרך חזרה למרכז הארץ יוצאת מדליית אל כרמל לכיוון צומת אליקים ושם נעלה על כביש ואדי מילק לכיוון זיכרון יעקב. במחלף זיכרון יעקב נעלה שוב על כביש החוף (כביש מס' 2) לכיוון תל אביב.

נגישות:

בדרך לחיפה ממרכז הארץ נוכל עצור להפסקה בפונדק אם הדרך ובתחנת פז חופית בכפר ויתקין – במקום שירותים ומסעדות נגישות לאנשים המשתמשים בכיסאות גלגלים.

שירותים:

 • בסטלה מאריס קיים מבנה שירותים עם שירותים מותאמים לנכים.
 • בקניון שבמגדל פנורמה יש שירותים מותאמים ומסעדות נגישות.
 • בקניון שבמרכז חורב יש שירותים מותאמים ומסעדות נגישות.
 • בדליית אל כרמל אפשר להזמין ארוחה מסורתית בבית המתאים לאירוח אנשים המשתמשים בכיסאות גלגלים. במקום אין שירותים מותאמים.
 • במסעדה אשר בצומת אלייקים יש שירותים נגישים לנכים ללא מאחז יד.

חדרים נגישים:

בחיפה מעט מאד חדרי מלון המותאמים לאנשים המשתמשים בכיסאות גלגלים.

יש 2 חדרים מותאמים במלון הולידיי אין במרכז הכרמל. כמו כן יש שני חדרים נגישים ומותאמים באכסניה של בית רוטנברג - החדרים במפלס הכניסה, שירותים ומקלחת יחד, אין אמבטיה, יש מאחזי יד ליד השירותים ובמקלחת, תנועה בחלל החדר – קלה, מיטות ללא הגבהה.

ירידה תלולה לכסא גלגלים או לרכב ממפלס הרחוב אל הכניסה.

 

למידע נוסף: אלי מאירי

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד