היסטוריה בירושלים: העיר העתיקה הופכת נגישה לאנשים עם מוגבלויות

אחרי 3,000 שנה: הרשות לפיתוח ירושלים משקיעה 20 מיליון שקל בהנגשת העיר העתיקה למוגבלי ניידות וראייה
19/06/2014
 
 
תצפית על ירושלים מהר הזיתים

"ברובע היהודי הוכשר מסלול מיוחד לכיסאות גלגלים המאפשר הגעה לכל נקודות העניין. התיירים מספרים לנו בהתרגשות שהם יכולים סוף-סוף להגיע לכנסיית הקבר", אומר ענר עוזרי, מנהל אגן העיר העתיקה

היסטוריה בירושלים: העיר העתיקה הופכת לנגישה לנכים על כסאות גלגלים, נכי הליכה, עיוורים וכבדי ראייה, שיוכלו להגיע לראשונה למקומות הקדושים והמרתקים של העיר ירושלים. פרויקט מיוחד של הרשות לפיתוח ירושלים, המשרד לירושלים והתפוצות, עיריית ירושלים וביטוח לאומי, בעלות של 20 מיליון שקל, יאפשר מעתה גם לאנשים עם מוגבלויות לטייל ברובע היהודי, בכנסיית הקבר ובעיר דוד, מקומות שלא היו נגישים להם קודם לכן.

פרויקט ההנגשה מתבצע באזורי תיירות ובאזורי מגורים. בימים אלה הושלמו שלושה המסלולים הראשונים, סביב הרובע היהודי ואזור המוריסטאן, ובמהלך השנה הקרובה יושלמו שלושה מסלולים נוספים. בין הפעולות שנעשו: מהלכי שיפועים, המאפשרים לכסא גלגלים לעבור בנוחות, מודלים של שילוט ללקויי ראייה, שיכולים לחוש את המודל וללמוד את השטח לפני היציאה למסלול, משטחי התראה משושים, המתריעים למטייל שהוא במסלול הנכון, ועוד.

בנוסף, הופקו מפות עם צירי התנועה המונגשים אותן יכולים המבקרים לקבל בלשכות המידע. את המסלולים ניתן להוריד גם לסלולר דרך אפליקציית הטיולים של העיר העתיקה, "סיורים קוליים בירושלים". אפליקציה חינמית, עם מעל 103 אלף משתמשים, שהופקה במיוחד עבור התיירים והמבקרים ע"י הרשות לפיתוח ירושלים בשלוש שפות – עברית, אנגלית ורוסית.

חמישה מתוך 16 הסיורים הקוליים בעיר העתיקה מונגשים לאנשים בעלי מוגבלויות. כל סיור מלווה במפה, סרטון וידיאו, הסברי אודיו, טקסט לכבדי שמיעה, והוא זמין לאחר הטענתו גם ב- off-line, כאשר שירות האינטרנט לא זמין.

בחודש הקרוב יושק שירות שאטלים חינמי עבור המבקרים בעיר העתיקה, שיוכלו להחנות את רכבם בחניון הסמוך למתחם התחנה ולעלות על רכב המותאם גם לנכים, שייקח אותם לעיר העתיקה ובחזרה.

 

לכתבה באתר מגפון - לחצו כאן

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד