משפרים את איכות החיים: שתי אפליקציות לסיוע בנגישות ללקויי ראייה ועיוורים לאנדרואיד ו IOS

10/09/2012
 
 
מקלדת שעל אחד המקשים יש סימן של כיסא גלגלים בנלאומ (הגדל)

כבר רמזתי, אמרתי וכתבתי כמה וכמה פוסטים על היתרונות שבשימוש אפליקציות לסיוע בנגישות עבור אנשים עם מוגבלות בכלל ולקויי ראייה ועיוורים בכלל ועל כך שהן יכולות לשפר במידה רבה את איכות חייהם של לקויי ראייה ועיוורים בכל תחומי החיים. וגם אם אין עדיין עברית כתכונת הקראה מובנית בטבלטים וסמרטפונים הרי שקיימות אפליקציות המאפשרות לכתוב ולהקריא טקסט עברי עם חיווי קולי עברי והן בהחלט עושות את העבודה בצורה לא רעה בכלל.

אחת האפליקציות שהקסימה וריגשה אותי מאוד היא אפליקציית EyeySight המשמשת כטמ"ס נייד ללקויי ראייה הזקוקים להגדלה. טלוויזיה במעגל סגור (טמ"ס) היא מכשיר (וגם אפליקציה) המאפשרת להגדיל את הכתב של חומר כתוב בדפוס קשיח. טמסי"ם קיימים בשתי ווריאציות עיקריות – טמסי"ם שולחניים וניידים ואין ספק שהם משפרים בצורה ניכרת את יכולת הגישה של לקויי ראייה לחומר כתוב.

בנוסף ליכולות ההגדלה המשמעותיות של מכשירי טמ"ס המסוגלים להגדיל עד פי 60 הם מאפשרים למשתמש להתאים את המכשיר בהתאם לצורכי הראייה שלהם. כך למשל ניתן להגדיר ניגודיות בצבעים שונים ואת מידת הבהירות של המסך. ההבדל בין טמסי"ם שולחניים לניידים הוא ברמת ההגדלה.

לשימוש בטמ"ס שולחני יש יתרון על פני השימוש בטמ"ס נייד שכן הוא מספק רמת הגדלה טובה יותר ויציבות פיזית עבור המשתמש. החיסרון הוא כמובן בחוסר הניידות של מכשיר טמ"ס שולחני שכן מדובר במכשיר גדול שהעברתו ממקום למקום יכולה להיות בעייתית מבחינה לוגיסטית. לשימוש בטמ"ס נייד יש יתרון מבחינת יכולת הניידות ממקום למקום.

לטמ"ס נייד ושולחני יש חסרון אחד משמעותי – עלותן יקרה מאוד. עלותו של טמ"ס שולחני מתחילה בסביבות העשרת אלפים שקלים ומחירו של טמ"ס נייד מתחילה בסביבות הארבעתלפים שקלים. העלויות היקרות כל כך של תוכנה וחומרה ללקויי ראייה ועיוורים גורמת בהרבה מאוד מקרים למסלולי מכשולים במסדרונות הבירוקרטיה הישראלית דבר שגורם לתחושות תסכול קשות של הרבה מאוד לקויי ראייה ועיוורים שאני מכירה וכמובן מניסיוני האישי.
 
היום במבט לאחור אני נזכרת כשהייתי מגיעה לשיעורים באוניברסיטה הייתי מגיעה עם תיק שבתוכו היו בנוסף לחפצים המקובלים בכל תיק - מחשב נייד, מכשיר טמ"ס נייד, מכשיר הקלטה והכבלים הנלווים. זה היה כבד ומסורבל וכן, מאוד יקר לסחוב כזה תיק על הגב שכן עלות הציוד בתוך תיק כזה מגיעה לעשרות אלפי שקלים ועם תיק כזה על הגב אתה חייב להיות דרוך שבעתיים כדי לשמור על מה שיש בו מכל משמר.

בנוסף לכך, ההתעסקות בו זמנית עם כמה מכשירים רק מסרבלת יותר את העבודה. מצד אחד צריך להקליט, מצד שני צריך לכתוב במחשב הנייד ומצד שלישי צריך לקרוא טקסטים עם הטמ"ס הנייד. תאמינו לי זה דורש משאבים פיזיים ומנטאליים רבים. על כל אלה נוספים המבטים הסקרניים והשאלות האין סופיות שעליהן צריך לענות בסבלנות, ברגישות ובחומלה.

לקויי ראייה
אפליקציית הטמ"ס הנייד EyeSight
 
ואז בא האייפון שאחרי חודש של הסתגלות שינה את חיי מקצה לקצה עם האפליקציות שבמקרים מסוימים מספקים מענה מושלם לצורך של לקויי ראייה ועיוורים ולעיתים מספקות מענה חלקי אך סביר בהחלט. אחת האפליקציות ששינתה את חיי היא אפליקציית הטמ"ס הנייד EyeSight.

במחיר של 30 דולר (במקום 4,000 ₪ ומעלה) בלבד רכשתי את אפליקציית EyeSight שמאפשרת הגדלת טקסט כתוב (או אובייקט מצולם) עד לגודל של פי 12 (ומרחק של בין 10 ל 15 ס"מ מהנייר). בנוסף מאפשרת האפליקציה להגדיר את צבעי הניגודיות בין טקסט לרקע במגוון צבעים ע"פ צורכי מצב הראייה של המשתמש. בנוסף ניתן לצלם תמונה של טקסט ולשמור אותה בזיכרון המכשיר לשימושים נוספים כמו למשל OCR או קריאה מפוקסת יותר אחר כך.

בזמן השימוש באפליקציה לא נתקלתי בתקלות (לאחר שלמדתי להשתמש בה) ובסך הכול אני מרוצה מאוד. עד כדי כך אני מרוצה שהשארתי את הטמ"ס הנייד שלי בבית (מה שקרה לי גם עם מכשיר ההקלטה, מצלמת הוידיאו והמחשב הנייד).

יתרון כלכלי משמעותי נוסף הוא בכך שאם מכשיר האייפון או האייפד אבד, נגנב, התקלקל או נשבר, אין מה לדאוג – לא צריך לתקן, לא צריך לקנות מחדש. באמצעות ה Apple ID ניתן לשחזר את כל האפליקציות לשימוש חוזר במכשיר החדש או המתוקן וזאת מבלי "להטריד" את המערכת הבירוקרטית העמוסה לעייפה, מבלי שיהיה צורך להמתין ימים ארוכים, שבועות או חודשים לתיקון או אישור מחודש לרכשית ציוד (שלא תמיד ניתן בלשון ההמעטה). יתרה מכך, אם ברשותו של משתמש יותר ממכשיר אפל אחד המריץ את מערכת IOS ניתן יהיה לרכוש אפליקציה פעם אחת אך לסנכרן אותה עם כל מכשירי האפל הנוספים.
 
כעת, תארו לכם סטודנט לקויי ראייה שיושב בכיתת לימוד ובידיו איפד או אייפון. הוא יכול בו זמנית להקליט, להשתמש בטמ"ס וגם לכתוב מבלי שיהיה צורך לנוע בין כמה מכשירים בו זמנית. תארו לכם כמה עומס פיזי, מנטאלי וקוגניטיבי שימוש כזה עשוי להוריד מכתפיו של תלמיד או סטודנט לקויי ראייה.
עיוורים
אפליקציית מקלדת ברייל UpSense Keyboard Beta + Braille לאנדרואיד
 
עוד פיתוח (ישראלי!) מעניין ושלהערכתי יש לו פוטנציאל רב להצליח הוא אפליקציית מקלדת ברייל שפותחה על ידי חברת Inpris innovative products. במקור האפליקציה פותחה כמקלדת חלופית למשתמשים רואים אולם בעקבות מפגשים עם עיוורים מוחלטים הוחלט להתאים את האפליקציה כך שתשמש מקלדת ברייל. עלות האפליקציה לא צפויה להיות יותר מכמה עשרות שקלים (בניגוד למאות שקלים מחיר לאחר סבסוד) וניתן להשיגה בגרסת בטא (באנגלית בשלב זה) בחנות האפליקציות של גוגל.
תארו לכם שתלמיד עיוור לא יצטרך לסחוב על הגב מכונת ברייל או למשוך תשומת לב מיוחדת בזמן שיעור שיכולה להיות חיובית או שלילית.
 
לשימוש בטבלטים ואפליקציות לסיוע בנגישות עשויות להיות גם השפעות פסיכולוגיות חיוביות על ילדים ובוגרים. ילדים לקויי ראייה ועיוורים לעיתים קרובות מתביישים להשתמש בטכנולוגיה מסייעת. לתפיסתם, ובמידה רבה של צדק, הם רוצים להיות כמו כולם. הם רוצים להרגיש שהם יכולים להשתמש באותם המכשירים שיש לחבריהם בקבוצת השווים. אני מאמינה שניצול יעיל של הטבלטים והסמרטפונים יכול לסייע מאוד גם בהיבט הזה שיש לו השפעה מכרעת על עיצוב האישיות וההשתלבות החברתית. מעבר לכך, חשוב לזכור שילדים אוהבים כל כך את מכשירי האנדרואיד / אייפון / אייפד והם נמשכים אליהם ומסוגלים להשתמש בהם במשך שעות ארוכות. לעובדה זו עשויה להיות השפעה מכרעת על ההסתגלות לטכנולוגיה מסייעת.

ההתפתחויות הטכנולוגיות של טבלטים, סמרטפונים ואפליקציות לסיוע בנגישות לכלים יעילים ושימושיים מאוד שיכולים לשפר את איכות חייהם של לקויי ראייה ועיוורים. אני מאמינה בכל ליבי שעם פיתוח והטמעה נכונים של אפליקציות לסיוע בנגישות, נוכל להשיג איכות חיים טובה יותר, חוויית משתמש טובה יותר וחיסכון אדיר במשאבים כלכליים. אני בטוחה שאבחון נכון של הערכת צרכים והתאמת טכנולוגיה מסייעת צריכים לכלול גם את השימוש במכשירי טלפון וטבלטים מבוססי צגי מגע. מספיק ששניים מתוך כל עשרה משתמשים יעדיפו את הטכנולוגיה הזו על פני הקיימות לא רק כדי לשפר את איכות החיים אלא גם לחסוך למדינה עשרות אלפי שקלים בשנה לפחות – תקציב שאפשר לנצל לצורכי נגישות, פיתוח, מחקר, השמה ומשאבים נוספים.

בברכת שנה טובה
הכותבת: אילנה בניש, אחראית נגישות באינטרנט וטכנולוגיה מסייעת, עמותת נגישות ישראל

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד