הפנינג חוויתי וטקס מרגש בסיום תכנית נגישות בין דורית במעורבות חברתית בפתח תקווה

23/05/2019
 
 

נגישות ישראל קיימה ב-20.5 הפנינג נגישות חוויתי וטקס מרגש, כחלק מאירוע סיום תכנית נגישות בין דורית במעורבות חברתית בפתח תקווה בתרומת קבוצת מגדל ובהשתתפות אגף חינוך על יסודי והמחלקה להתפתחות אישית ומעורבות חברתית, תשע"ט

 

תכנית נאמני נגישות בין דורית עוסקת בקשר בין בני הנוער ובני הגיל השלישי. בתכנית השתתפו תלמידי שכבת ט' משלושה בתי ספר בעיריית פתח תקוה: חטיבה ע"ש גולדה מאיר, חטיבת "אחד העם" וחטיבת "עלומים" פיינברג.


המשתתפים בהפנינג התנסו במשחק כדורסל בכיסאות גלגלים
המשתתפים בהפנינג התנסו במשחק כדורסל בכיסאות גלגלים


יום חשיפה - נגישות בין דורית לתלמידי השכבות

בכל אחד מבתי הספר התלמידים שמעו הרצאה בנושא נגישות והגיל השלישי, אשר חשפה בפניהם את הקשיים והצרכים המלווים אנשים עם מוגבלות בכלל ואנשים בגיל השלישי בפרט.

לאחר מכן עברו התלמידים הפנינג תחנות התנסות חווייתי, שבו פגשו מדריכים עם מוגבלויות בראיה, בשמיעה, בניידות ומוגבלויות שלרוב אינן נראות כמו אוטיזם ומוגבלות שכלית, רובם סבים וסבתות בעצמם. המדריכים סיפרו לתלמידים את הסיפור האישי שלהם, איך הגיל משפיע על המוגבלות, ושיתפו בסיפורים הקשורים לקשר הבין דורי עם נכדיהם.

בנוסף לכך, בכל תחנה התלמידים עברו התנסות שבה חוו בעצמם כיצד מרגיש אדם עם מוגבלות בביצוע פעולות שונות, למשל התנסות בנסיעה בכיסא גלגלים, התנסות בהליכה מבלי לראות, התנסות בשיח ללא שמיעה ועוד.

הדרכות צוותי מורים

צוותי המורים בכל אחד מבתי הספר עברו הדרכות בנושא נגישות ע"י מדריכים מטעם עמותת נגישות ישראל: בחטיבות גולדה ואחד העם עברו המורים סדנא חווייתית בשפת הסימנים ובחטיבת עלומים עברו המורים סדנת ארוחת חושים, שבה התנסו במגבלות כמו אכילה ללא ראיה, אכילה ללא יכולת מוטורית בידיים, ותקשורת סביב השולחן ללא שמיעה.

 

בנוסף לכך, עברו הצוותים הדרכות מטעם המחלקה ל"התפתחות אישית ומעורבות חברתית" של עיריית פתח תקווה בנושא יזמות ועידוד יוזמה אצל תלמידים.

המשתתפים בהפנינג התנסו במוגבלות בשמיעה
המשתתפים בהפנינג התנסו במוגבלות בשמיעה


פרויקטים מקדמי נגישות בין דורית

לאורך השנה התלמידים עבדו על מיזמים שוניםבמטרה לקדם את נגישות בין דורית, כחלק מפרויקטים במסגרת המעורבות החברתית.

קבוצה אחת יצאה לסיור נגישות בשכונה שלהם וסקרה את תחנות האוטובוס על מנת ללמוד על מצב הנגישות בעיר, צילמה כשלים שמצאה ואף פנתה לגורמים בעירייה עם הממצאים, התלמידים קבעו פגישה עם גורם מהעירייה שמטרה לקדם שינוי בעיר.

 

כיתה אחרת עשתה מיזם הקשור בצמחי תבלין יחד עם נשים ממועדון הסלע, התלמידים בכיתה והנשים פיתחו קשר מאוד קרוב ולאורך השנה קיימו משספר רק של מפגשים ופעילויות משותפות כמו שתילה ולמידה משותפת על צמחים וחגיגת חגים יחדיו.

 

כיתה נוספת הקימה קורס סמארטפונים שבו הזמינו את גמלאי אם המושבות לקורס שבו לימדו אותם על טלפונים חכמים, רשתות חברתיות, צילום ועריכה, ויצרו קשר קרוב עם הגמלאים חידונים, מוזיקה ועוד

המשתתפים משחקים כדור שער עיוורים
המשתתפים משחקים כדור שער עיוורים


אירוע סיום- הפנינג "להרגיש נגישות" וטקס סיום התכנית

בתאריך 20.5.19 התקיים הפנינג הסיום של התכנית, ההפנינג התקיים בחטיבת "אחד העם" זו השנה השלישית,

בהפנינג המשתתפים עברו בין תחנות התנסות חווייתיות כמו כדורסל על כסאות גלגלים, כדור שער עיוורים, טעימות גלידה עיוורות, סדנת שמיעה, מסלול מכשולים על כסאות גלגלים ועוד, בהן יכלו התלמידים להתנסות באופן חווייתי במוגבלויות השונות.

בתום ההפנינג נערך טקס מרגש, שבו התלמידים הציגו את המיזמים והפעילויות שעשו, והראו לנוכחים איך אפשר לצמצם את הפער הבין דורי.

תודות

 

ברצוננו להודות לקבוצת מגדל על התרומה החשובה והמשמעותית שממשיכה לעורר מודעות ולקרב את בני הדור הצעיר לבני הגיל השלישי, לאגף חינוך על יסודי בעיריית פתח תקווה ולמחלקת "התפתחות אישית ומעורבות חברתית" על שתמכו בתכנית ומינפו אותה, למדריכי עמותת נגישות ישראל שליוו את התכנית לאורך השנה, לצוות המחנכים שליווה את התלמידים בתהליך בחירת המיזמים והוצאתם לפועל, לרכזות המעורבות החברתית בכל אחד מבתי הספר וכמובן לתלמידים על כך שבחרו לתת, להתנדב, לעזור ולסייע בדרכים שונות ויצירתיות ולקרב בין הדורות והלבבות.

מנהלות שלושת בתי הספר מקבלות תעודת הוקרה והשתתפות במיזם
מנהלות שלושת בתי הספר מקבלות תעודת הוקרה והשתתפות במיזם

הדפס
עבור לתוכן העמוד