הפנינג "נאמני נגישות" בתיכון הכפר הירוק

24/02/2019
 
 

ביום ראשון 17.2.19 קיימה עמותת נגישות ישראל יום נגישות לשכבת י"א בתיכון הכפר הירוק

היום נפתח בהרצאה לתלמידי השכבה בה דובר על המושג נגישות, טרמינולוגיה, סוגי מוגבלויות, משמעות הנגישות ברמה הפיזית, ברמת השירות וברמה החברתית.


לאחר ההרצאה התקיים הפנינג תחנות התנסות חווייתי, כאשר כל כיתה עברה בין ארבע תחנות. בכל תחנה התלמידים פגשו מדריך עם מוגבלות בה נחשפו התלמידים לסיפור האישי של המדריך אשר פרט בפניהם את דרכי ההתמודדות שלו עם המוגבלות בחיי היומיום ונתן טיפים לדרכי תקשורת ודרכים לעזור לאנשים עם מוגבלות כמו שלו.

 

בתחנות מוגבלות בראייה התלמידים התבקשו להתמצא במרחב הכיתתי מבלי היכולת לראות
בתחנות מוגבלות בראייה התלמידים התבקשו להתמצא במרחב הכיתתי מבלי היכולת לראות


כמו כן, בכל אחת מן התחנות התלמידים התנסו באופן חווייתי במוגבלויות השונות: בתחנות מוגבלות בראייה התלמידים קיבלו כיסויי עיניים והתבקשו להתמצא במרחב הכיתתי מבלי היכולה לראות.

בתחנת מוגבלות בשמיעה התלמידים קיבלו אוזניות שהגבילו את יכולת השמיעה שלהם ובכך התנסו בהתמודדות תוך שהם משחקים משחקי תקשורת שונים בהובלת המדריך.

בתחנת מוגבלות בניידות התלמידים התנסו בנסיעה במסלול מכשולים על כיסא גלגלים ובביצוע פעולות בסיסיות עם כפפות קשיחות שמטרתן לדמות מוגבלות מוטורית בכפות הידיים.

בתחנת מוגבלות קוגניטיבית התלמידים התנסו בפתיחה של קופסא תוך לחץ של זמן, בכדי לדמות התמודדות יומיומית של אנשים עם מוגבלות זו.

ובתחנת מוגבלות תקשורתית התלמידים צפו בסרטון הממחיש הצפה חושית אתה מתמודדים אנשים על הרצף האוטיסטי.

התלמידים עברו מסלול מכשולים בכיסאות גלגלים
התלמידים עברו מסלול מכשולים בכיסאות גלגלים


בסיום היום השכבה התכנסה בכדי לסכם את הפעילות. להלן חלק ממה שאמרו התלמידים: "היום נחשפנו לחיים של אנשים עם מוגבלות מקרוב וזה נתן לנו להבין את ההתמודדות שלהם" / "אני לקחתי מהיום הזה שזה בסדר להציע עזרה וגם איך להציע אותה" / "לקחנו מהיום הזה שאנשים עם מוגבלות הם בדיוק כמונו".


עמותת נגישות ישראל מודה לצוות בית הספר על שיתוף הפעולה ועל כך שבחר להקדיש יום לנושא הנגישות וקידומה למען שילוב אנשים עם מוגבלות בחברה.

התלמידים פגשו מדריכה חירשת והתנסו במוגבלות בשמיעה
התלמידים פגשו מדריכה חירשת והתנסו במוגבלות בשמיעה

הדפס
עבור לתוכן העמוד