תכנית "נאמני נגישות" בתיכון בליך ברמת גן

20/01/2019
 
 

עמותת נגישות ישראל קיימה בבית ספר בליך, זו השנה השלישית, את תכנית "נאמני נגישות" לקידום הנגישות לתלמידי שכבת ט'

חלק ראשון: הרצאות היכרות

 

ביום שני 24.12.18 תלמידי השכבה עברו הרצאות יסוד על עולם הנגישות בשתי פעימות על ידי פאני אדם, מדריכה ומרצה בעמותת נגישות ישראל.

 

בהרצאות התלמידים נחשפו למושגי היסוד בעולם הנגישות, הכירו ולמדו על המוגבלויות השונות ומשמעותן וגילו את משמעות הנגישות על פניה השונים - החל מנגישות פיזית, נגישות השירות ונגישות חברתית.

 

התלמידים עברו מסלול מכשולים על כיסאות גלגלים
התלמידים עברו מסלול מכשולים על כיסאות גלגליםחלק שני: הפנינג חוויתי

חלקו השני של הפרויקט התקיים ביום חמישי 27.12.18 בו עברו התלמידים בין ארבע תחנות התנסות חווייתיותהמדמות התמודדות עם מוגבלויות שונות. בכל תחנה נפגשו בני הנוער עם מדריך עם מוגבלות שחשף בפניהם את עולמו האישי- הקשיים, האתגרים וההצלחות.

בין התחנות: מוגבלות בראיה, מוגבלות בשמיעה, מוגבלות בניידות, מוגבלות קוגניטיבית ומוגבלות תקשורתית.

בכל תחנה התלמידים התנסו באופן חוויתי בכל מוגבלות: בתחנות מוגבלות בראיה התלמידים התנסו בעיוורון בכך ששמו כיסויי עיניים והתנסו בהתמצאות במרחב ללא היכולת לראות. בתחנות מוגבלות בשמיעה התלמידים התנסו בתקשורת ללא היכולת לשמוע, התלמידים למדו לתקשר ולהעביר מסרים באמצעות קריאת שפתיים, פנטומימה ושפת סימנים.

 

בתחנות מוגבלות בשמיעה התלמידים התנסו בתקשורת ללא היכולת לשמוע
בתחנות מוגבלות בשמיעה התלמידים התנסו בתקשורת ללא היכולת לשמוע


בתחנות מוגבלות בניידות התלמידים התנסו בנסיעה על כסאות גלגלים במסלול מכשולים המדמה מכשולים הניצבים בפני אנשים עם מוגבלות פיזית ביומיום, בנוסף, חלק מהתלמידים התנסו בתחנת גרפיטי נגיש בה היו צריכים לבצע פעולות פשוטות עם הידיים כאשר על ידיהם כפפות המגבילות את תנועת האצבעות.

 

בתחנת מוגבלות קוגניטיבית התלמידים היו צריכים להתמודד עם ביצוע פעולה פשוטה תוך הפעלת לחץ עליהם במטרה להמחיש להם את ההתמודדות היומיומית של אנשים בביצוע פעולות פשוטות ללא סבלנות מהסביבה.

 

בתחנת גרפיטי נגיש התלמידים ניסו לצייר ולכתוב עם כפפות מגבילות על הידיים
בתחנת גרפיטי נגיש התלמידים ניסו לכתוב ולשרוך שרוכים עם כפפות מגבילות על הידיים


בכל אחת מן התחנות ניכר שיתוף פעולה מלא מצד התלמידים והצוות.

 

ברצוננו להודות לבית ספר בליך רמת גן אשר ממשיך את העשייה בנושא וחושף את תלמידיו לנושא הנגישות שנה אחר שנה במטרה להשפיע ולאפשר לתלמידים ללמוד, להכיר ולהרגיש נגישות.

 

התלמידים מנסים לפתוח קופסת חשיבה
תחנת מוגבלות קוגניטיבית: התלמידים מנסים לפתוח קופסת חשיבה תחת לחץ זמן

 

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד