תכנית נאמני נגישות בין דורית בפתח תקווה

11/06/2017
 
 
הפנינג נגישות - קשישים עם מוגבלות מדריכים תלמידים

בשנת הלימודים תשע"ז קיימה עמותת נגישות ישראל בבתי הספר גולדה ואחד העם בפתח תקווה תכנית נאמני נגישות בין דורית, בתרומת קבוצת מגדל

תכנית נאמני נגישות בין דורית עוסקת בקשר בין המוגבלות לגיל השלישי, והשפעתם על הקשר בין סבים וסבתות לנכדיהם.

את התכנית, שתרמה קבוצת מגדל, עברו תלמידי כיתות ט' מבתי הספר גולדה ואחד העם בפתח תקווה.


הפנינג נגישות בין דורית לתלמידים -

בכל בית ספר התלמידים שמעו הרצאה בנושא נגישות והגיל השלישי, שחשפה בפניהם את הקשיים והצרכים המלווים אנשים עם מוגבלות בכלל ואנשים בגיל השלישי בפרט.

לאחר מכן התלמידים עברו להפנינג תחנות התנסות, שבו פגשו מדריכים עם מוגבלויות בראיה, בשמיעה, בניידות ומוגבלות קוגניטיבית, רובם סבים וסבתות בעצמם, שסיפרו לתלמידים כיצד המוגבלות באה לידי ביטוי אצלם, איך הגיל משפיע על המוגבלות, ושיתפו בסיפורים הקשורים לקשר הבין דורי עם נכדיהם.

 

כך למשל, בתחנת מוגבלות בראיה סיפרה אחת המדריכות שכאשר נכדיה רצו ללמד אותה אנגלית הם הכינו עבורה אותיות תלת מימדיות כדי שתרגיש כיצד כל אות נראית. בתחנת ניידות סיפרה המדריכה כיצד היא מסיעה את נכדותיה על כסא הגלגלים שלה בכל העיר ובתחנת מוגבלות בשמיעה שיתפה המדריכה שאמנם נכדיה שומעים, אך כולם למדו את שפת הסימנים כדי לתקשר איתה באופן שוטף.

בנוסף לכך, בכל תחנה התלמידים עברו התנסות שבה חוו בעצמם כיצד מרגיש אדם עם מוגבלות בביצוע פעולות שונות, למשל התנסות בנסיעה בכסא גלגלים וביצוע פעולות כמו הרמת מטבעות שנפלו לרצפה, התנסות בהליכה במקום חדש מבלי לראות, התנסות בשיח ללא שמיעה ועוד.


הדרכת חדר מורים חווייתית -

לאחר הפעילות לתלמידים עברו מורי בתי הספר סדנת ארוחת חושים, שבה התנסו במגבלות כמו אכילה ללא ראיה, אכילה ללא יכולת מוטורית בידיים, ותקשורת סביב השולחן ללא שמיעה. את הארוחה העבירו מדריכים עם מוגבלות בגיל השלישי, ששיתפו את המורים בסיפורים ונתנו למורים טיפים לנגישות עבור כל מגבלה.

 

 
המורים בביה"ס אחד העם יושבים עם אוזניות בארוחת חושים                                 המורים בביה"ס גולדה אוכלים בארוחת חושים עם כפפות קשיחות על הידיים


פרויקטים מקדמי נגישות בין דורית -

בתום הפעילות התלמידים קיבלו פרויקטים התנדבותיים לקידום נגישות בין דורית ברמה היישובית כל כיתה בחרה בפרויקט אחר שקשור בגיל השלישי.

קבוצה אחת יצאה לבית אבות ובדקה את הנגישות בו ובסביבתם של דיירי המקום, קבוצה נוספת פגשה דיירי בית אבות, בילתה איתם, שמעה את סיפוריהם של הדיירים וחילקה להם משלוחי מנות. קבוצות אחרות בדק מהם צרכי הנגישות של אנשים בגיל השלישי ועל בסיס זה יצרו אמנה הקוראת לשמירה על זכויותיהם של אנשים בגיל השלישי. קבוצות אחרות לימדו את הסבים והסבתות של התלמידים להשתמש ברשתות החברתיות ובסמארטפונים ועוד.


הפנינג "להרגיש נגישות" וטקס סיום התכנית

ב-23.3.17 התקיים הפנינג הסיום של התכנית, אליו הוזמנו יתר תלמידי בתי הספר והסבים והסבתות שלהם.

 

בהפנינג המשתתפים עברו בין תחנות התנסות חווייתיות כמו כדורסל על כסאות גלגלים, כדורשער עיוורים, טעימות גלידה עיוורות, סדנת שמיעה, מסלול מכשולים על כסאות גלגלים ועוד.

 

גם התלמידים שהשתתפו בתכנית העמידו תחנות התנסות הקשורות לקשיים המלווים אנשים בגיל השלישי לדוגמה תחנה המדמה מוגבלות פיזית באמצעות הליכה עם משקולות על הרגליים, תחנה המדמה את הקושי לקום מכסא באמצעות גומי הקושר את האדם אליו ועוד. תלמידים אחרים הסתובבו
בהפנינג והחתימו את האורחים על אמנות הנגישות שהכינו לשמירה על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות.


בתום ההפנינג נערך טקס מרגש, שבו כל הכיתות שהשתתפו בתכנית הציגו את הפרויקטים שעשו, והראו לנוכחים איך אפשר לצמצם את הפער הבין דורי.

 
הפנינג נגישות: תלמידים מתנסים במעבר מכשולים עם כיסא גלגלים ובהליכה עיוורת

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד