יום עיון "נאמני נגישות" בבי"ס מעיינות ירדן בקריית שמונה

11/05/2014
 
 

ביום ראשון ה- 11.5 התאספו תלמידי שכבת ח'-ט' מבי"ס מעיינות ירדן ליום עיון "נאמני נגישות" של עמותת נגישות ישראל, במתנ"ס קול-נדריי בקריית שמונה.

יום העיון נפתח בהרצאת נגישות בה נחשפו התלמידים למושגי היסוד בעולם הנגישות, הכירו ולמדו על המוגבלויות השונות ומשמעותן וגילו את משמעות הנגישות על פניה השונים-החל מנגישות פיזית, נגישות השירות ונגישות חברתית הנוגעת ליחסים של בין אדם וחברו.

בתום ההרצאה חולקו המשתתפים ל-4 קבוצות שעברו בין תחנות ההתנסות המדמות את המוגבלויות השונות- מוגבלות בראייה, בשמיעה, בניידות ובקוגניציה.

בכל אחת מהתחנות פגשו התלמידים אדם עם מוגבלות אשר שיתף אותם בסיפורו האישי, בקשיים היומיומיים, בהצלחות ובמהי נגישות עבורו. בנוסף, בכל תחנה חוו התלמידים את המוגבלויות השונות בצורה חווייתית.

בתחנת הראייה הכירו התלמידים את עידן- מדריך העמותה עם מוגבלות בראייה. המשתתפים נכנסו עם כיסויי עיניים לחדר, התנסו בהליכה עיוורת ונתקלו במכשולים וקשיים ואתגרים שאדם עם מוגבלות בראיה חווה. התלמידים למדו להיעזר בשאר החושים, על מנת להתמצאות ולהכיר מקרוב את עולמו של אדם עם מוגבלות בראייה.

בתחנת השמיעה הכירו התלמידים את סמי- מתורגמן לשפת סימנים ובן להורים חרשים. במהלך התחנה התבקשו המשתתפים לשים אוזניות המדמות ירידה בשמיעה והתנסו במשחקי תקשורת שונים.

בתחנת הניידות הכירו התלמידים את צח ונתנאל- מדריכי העמותה עם מוגבלות בניידות.
 

התלמידים התנסו בהתנהלות על הכסא גלגלים וגילו כי פעולות יומיומיות פשוטות לכאורה, הופכות למורכבות במצב זה.  במהלך הפעילות עברו התלמידים מסלול מכשולים על כסאות גלגלים והתנסו במשחקים נגישים בעזרת כפפות המדמות מוגבלות מוטורית בידיים .

בתחנה הקוגניטיבית , התבקשו המשתתפים לנסות ולפתוח קופסאות חשיבה תחת לחץ של זמן. התרגיל מדמה את התחושות שמרגיש אדם עם מוגבלות קוגניטיבית עם התנהלות של פעולות בסיסיות ביום יום . בנוסף הכירו התלמידים את לי וחופית, שתי בחורות עם מוגבלות שכלית שפרשו בפניהם את סיפור חייהם והציגו בפניהם את הדרך לעשות אחרת.

בתום התחנות התכנסו בני הנוער לסיכום היום והעלו חוויות מיום זה.

ולסיכום ביצעו התלמידים בשפת הסימנים, בליווי מתורגמן לשפת סימנים, את השיר "לתת".

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד