פרויקט 'שווה לכולם'- שילוב ונגישות כהשקפת עולם

 
 

חינוך לנגישות- בית ספר על יסודי

מצ"ב פירוט התוכנית 'שווה לכולם' בסבסוד קרן אריסון המותאמת לבתי ספר משולבים אשר כוללת הכשרת סגל מקצועי ותוכנית נאמני נגישות אשר פועלת כ- 6 שנים במערכת החינוך בבתי ספר על יסודיים.


רקע


עמותת נגישות ישראל פועלת מעל עשור לקידום הנגישות ולשילובם בחברה, של אנשים עם מוגבלות- לחיים של שוויון, כבוד ומקסימום עצמאות.

בארץ ישנם כ- 1,600,000 אנשים עם מוגבלות, כ- 9% - 15% עם מוגבלות קשה - מוגבלות בראייה, שמיעה, ניידות, נפש ומוגבלות קוגניטיבית.

הגישה הרווחת בחברה כלפי אנשים עם מוגבלות הינה גישה שלילית במהותה. ככלל היא אינה מקבלת אנשים עם מוגבלות, ומתוך כך הופכת אותם לקבוצת מיעוט.

אנו מאמינים שהדרך האפקטיבית ביותר לחולל את השינוי הינה באמצעות תהליכי חינוך והגברת מודעות לנושא הנגישות בקרב בני הנוער. מניסיוננו שילוב של התנסות חווייתית, בה כל אדם מתנסה בהתמודדות עם מגבלה, והיכרות עם אנשים עם מוגבלות המאפשרים הצצה לחייהם, כולל הקשיים, האתגרים והניצחונות שהם חווים ביום יום – ממחיש בצורה הברורה ביותר את המגבלות איתה מתמודד אדם עם מוגבלות ומסייעת רבות לשבירת קיר הזכוכית והטמעת החשיבות שבקבלת השונה בחברה. אנו רואים בשטח כי לנוער שנחשף לנושא ולקח על עצמו גם לפעול לקידום מטרות אלה, תפקיד חשוב ביצירת אותו שינוי לו אנו מייחלים בחברה הישראלית.

 

מטרת הפרויקט

 • סיוע בשילוב מוצלח של ילדים עם מוגבלות בבתי ספר.
 • יצירת שינוי הדעות הקדומות, הסטיגמות והיחס כלפי אנשים עם מוגבלות.
 • יצירת מודעות ומתן כלים לקבלת השונה (תלמידים משולבים).
 • יצירת מודעות והבנה לנושא הנגישות וחשיבותו.
 • קידום הצלחת השילוב במערכת החינוך.
 • מתן כלים ליישום שילוב תלמידים עם מוגבלות במוסדות החינוך.

 

קהל מטרה

 • תלמידים משולבים במוסדות החינוך.
 • משפחות התלמידים.
 • צוות מקצועי- מורים ומנהלים.
 • כלל התלמידים בשכבת גיל אחת בבית הספר בו הילד משולב.

התוכנית כוללת את החלקים הבאים:

סיור ומפגש שילוב מקדים

 1. סיור מקדים עם אנשי הצוות מהמוסד החינוכי, שמטרתו בחינת הנגישות בבית הספר ואופן הכנת הקרקע לתלמידים המשולבים, הן מבחינה פדגוגית והן מבחינת מטווה השטח. מתוך הסיור יילקחו דוגמאות קונקרטיות שישולבו בהדרכת המורים והסגל בהמשך.
 2. מפגש הכנה עם יועצת השכבה ומחנכות הכיתות המשלבות- היכרות לעומק והבנה של האספקטים השונים שדרכם מתבצע השילוב בבית הספר, מיהם הילדים המשולבים, כיצד הצוות החינוכי והתלמידים מיישמים את השילוב הלכה למעשה, קשיים, צרכים והצלחות שעולים מהשילוב. במהלך המפגש יוצג הפרויקט על חלקיו השונים ויתקיים שיח לצורך התאמה ואדפטציה של אלמנטים מהתכנית לאופיו המשלב של בית הספר.

למפגש זה תינתן אפשרות לצירוף של הילדים המשולבים והוריהם וזאת בהתאם לשיקול דעתה של היועצת/המנהלת, זאת על מנת לאפשר להם להיחשף לתכני הפרויקט מבעוד מועד ולהעלות נקודות הכוונה מנקודת מבטם.

הדרכת חדר מורים חווייתית

הדרכת חדר המורים תכלול הרצאת נגישות וארוחת חושים חווייתית שבמהלכה יחוו המשתתפים 'מהי המשמעות להיות עם מוגבלות' דרך התמודדות עם ארוחה, כשבכל מנה יילקח מהמשתתפים חוש אחר (ראייה, שמיעה ומוטוריקה עדינה). את החוויה יובילו מדריכים עם מוגבלות שיחשפו בפני המשתתפים את עולמם האישי הקשיים, ההצלחות ומהו שילוב עבורם. במהלך הארוחה ייחשפו המשתתפים גם למושגי יסוד מעולם הנגישות וטיפים ליצירת סביבה משלבת חינוכית.

נאמני נגישות


תכנית חווייתית אשר תועבר לשכבה הנבחרת והמשלבת (עד 8 כיתות).

 

מטרת הפרויקט

העלאת המודעות בקרב תלמידים וחשיפתם ל"מהי נגישות?"- נגישות מתו"ס (פיזית), נגישות שירות ונגישות בינאישית.

מודעות סביבתית וראיית האדם- הקניית כלים למודעות סביבתית וחברתית בהתמודדות היומיומית אל מול אנשים עם מוגבלות בכלל ואל מול סביבתו הקרובה של התלמיד בפרטשבירת "קיר הזכוכית"- שבירת "הסטיגמות" הקיימות לגבי סוגי המוגבלויות השונות והיכרות מעמיקה עם מהותה של כל מוגבלות.

"עד שלא תחווה לא תבין"- שילוב בין מידע אינפורמטיבי לפעילויות חווייתיות בהעברת התכנים.

שגרירים צעירים ו"הדרך לעשות אחרת"- הפיכת המשתתפים לשגרירים פעילים בחברה למען קידום הנגישות ומיפוי אופציות להתנהלות חדשה בחברה ואל מול אנשים עם מוגבלויות.

 

תוכן הפרויקט

יום עיון הכולל הרצאת נגישות לכלל השכבה והפנינג תחנות נגישות.

 1. הרצאת א' ב' של נגישות- ההרצאה כוללת היכרות עם מושגי הבסיס, סוגי המוגבלויות השונות, היכרות עם המושג נגישות כדרך וככלי בדרך למטרה- קבלת השונה וכיצד ניתן ליצור אחרת. הפנינג שכבתי- הפנינג תחנות בו נחשפים התלמידים למוגבלויות השונות (מוגבלות בראייה, שמיעה, ניידות ומוגבלות קוגניטיבית) בדרך חווייתית ומעשירה- בכל תחנה יכירו התלמידים מדריך עם אותה מוגבלות שיתאר בפניהם את קשייו, ההתמודדות עם המוגבלות, ההצלחות וכיצד ניתן לעשות אחרת. במקביל בכל תחנה יתנסו התלמידים בהתנסות חווייתית המדמה את אותה מוגבלות. לדוגמא: התנסות במסלול מכשולים על כסאות גלגלים, המדמה את קשייו של אדם על כיסא גלגלים בחיי היומיום, הליכה על עיוור והתנסות ביתר החושים, סדנא פעילה מעולמם של כבדי השמיעה וחירשים, סדנא מעולם של אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית ועוד.קהל יעד: שכבות ז'-יב'.משך הפעילות: כ-4-5 שעות אקדמיות (ש"א).
 2. "הרחבת מעגלים"- בתום הפעילות יוכלו התלמידים לשמש כשגרירים - החתמת הורים ושכנים על אמנה הקוראת לקבלת השונה ושמירת על חניות נכים, עבור אנשים עם מוגבלות בניידות.
  יצירת פרויקטים מקדמי נגישות.

 

לפרטים נוספים:


שלי רום - מנהלת פרויקטים, חינוך לנגישות
09-7451126, 054-6116806 

דוא"ל: shelly@aisrael.org

או בקרו באתר: www.aisrael.org

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד