פרויקט "א' ב' של נגישות" בתרומת קרן תד אריסון יצא לדרך

1/01/2013
 
 
לוגו טד אריסון

 בחודש נובמבר יצא לדרכו פרויקט חדש של חינוך לנגישות בעמותת נגישות ישראל - "א' ב' של נגישות"  לבתי ספר יסודיים בזכות תרומה מסבסדת של קרן תד אריסון
במהלך חודשים נובמבר דצמבר לקחו חלק בפרויקט זה 23 בתי ספר יסודיים ברחבי הארץ.
מטרת הפרויקט לייצר היכרות מעמיקה וחווייתית בין התלמידים לעולם הנגישות, דרך עולמם האישי, חברתי וחינוכי.
הפרויקט מתחיל בשני שיעורים פעילים שעוברים התלמידים בכיתות, על ידי מדריכי עמותת נגישות ישראל, בנושא "שונות ודמיון" ו"עזרה לזולת".
במהלך השיעורים, אותם מושגים מוכרים וידועים, אך לעיתים כה רחוקים, מקבלים משמעויות חדשות  והגדרות מפתיעות מתוך עולמם הפרטי של התלמידים.

'מהי שונות חיצונית ומהי שונות פנימית?'
'האם השונות משפיעה על ההתנהלות החברתית או הבינאישית שלנו?'
'מהם החזקות שלנו או חולשותינו? כיצד ניתן להשתמש בהם?'
בתום השיעורים כל אותם מוגבלויות שכה רחוקות מאיתנו, מקבלות פנים חדשות ומאירות והמרחק ביני לאחר, מצטמצם כלא היה.
לאחר השיעורים עוברים התלמידים עם המחנכות שיעורי העשרה בנושאים המדוברים וביחד הם מכינים שאלון למפגשים שיקיימו עם אנשים עם מוגבלויות.
לאחר כשבוע נערך הפנינג מובנה בבית הספר- בו התלמידים נחשפים, דרך תחנות, לאנשים עם מוגבלויות שמתארים בפניהם את עולמם- ההצלחות, הקשיים והדרכים לעשות אחרת. בנוסף, בכל תחנה חווים התלמידים, חוויה המדמה את אותה מוגבלות, לדוגמא: מסלול מכשולים בכיסאות גלגלים, טעימות עיוורות של גלידה והיכרות מעמיקה עם עולמם של לקויי השמיעה והחרשים, דרך משחקים חווייתיים.

בתום הפרויקט מקבלים התלמידים אמנות נגישות, עליהם הם חותמים ומחתימים את ההורים.
אנו מאמינים שפרויקט זה מכשיר שגרירים צעירים, שבכוחם לייצר את השינוי לו אנו מייחלים.

 

להלן רשימת בתי הספר שלוקחים חלק בפרויקט:

 

שוהם: אבני חושן, ניצנים, צוקים, רבין, אבן חן

 

הוד השרון: רבין, יגאל אלון, שילה, ממלכתי א'

 

קרית ביאליק: נעורים, קדימה, הבונים, ביאליק, פסגות


משגב:
  בי"ס חנניה

 

אורנית: בי"ס לאומנויות

חולון: שז"ר

קריית אונו: אביגדור ורשה

רמת גן: קורצ'אק

תל אביב: נופי ים, החשמונאים

אור יהודה: סביונים

פתח תקווה: קפלן

מיכל רימון, מנכ"לית נגישות ישראל: "כאמא לילדים בגילאי בית יסודי נחשפתי לתוכנית מפתח הלב המחדדת את נושא הערכים, הנתינה והקבלה אצל הדור הצעיר. התוכנית שלנו א ב של נגישות מהווה בעצם העשרה והעמקה של מגוון ערכים שעולים במסגרת מפתח הלב בצורה חווייתית, מהנה, לא מאיימת ששוברת את קירות הזכוכית שניצבים בחברה שלנו ושילדינו נחשפים אליהם ביום יום כבר בגיל צעיר. כשרואים את ההשתתפות הערה והפעילה של כל הילדים, שומעים דרך תשובותיהם איך האסימון נופל והשינוי מתחיל בדרך שבה הם מסתכלים על העולם, על הסובבים אותם מקבלים ומבינים ששוני הוא עניין של זוית ראיה – אם מתמקדים בדומה ולא במה ששונה – השילוב וההכלה מתאפשרים בטבעיות ובצורה אמיתית ורחבה".

יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל: "עמותת נגישות ישראל פועלת בדרכים רבות ומגוונות לקידום הנגישות ולשיפור איכות החיים של אנשים עם מוגבלות במדינת ישראל.
עמותת נגישות ישראל מאמינה שהדרך הנכונה ביותר והטובה ביותר לקידום המודעות, לקבלת השונה, לטיפול בדעות קדומות, לשיפור הנגישות ויצירת שוויון חברתי, הינה בדרך החינוך.
עמותת נגישות ישראל בטוחה ומאמינה שפרויקט מיוחד זה בשותפות הקרן על שם תד אריסון, פעילות המתמקדת בילדים בבתי הספר היסודיים, הינה פעילות איכותית ואסטרטגית שתייצר דור חדש של ילדים,
דור של שוויון, של נגישות ורגישות".


 

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד