"הפנינג נגישות" בבי"ס ממ"ד נעם ברעננה

ביום שישי 4.5.12 התקיים יום נגישות בבית ספר ממ"ד נעם ברעננה ששילב הפנינג תחנות פתוחות, היכרות והתנסות עם עולם הכדורסל על כסאות גלגלים. ביום זה השתתפו כ-460 תלמידי כיתות א'-ו' והוריהם
10/05/2012
 
 
ליאת ותומר מדריכים את הילדים על מוגבלות קוגנטיבית

 

במהלך השבוע העבירו מחנכות הכיתות הרצאה בסיסית בנושא הנגישות והיכרות עם עולם המוגבלויות, כהכנה לקראת יום הנגישות.


ביום זה התחלק בית הספר לשתי קבוצות א'-ג ו ד'-ו, כל קבוצה עברה פעילות שונה במקביל.


בפעילות הראשונה התכנסו התלמידים באולם בית הספר למפגש עם דותן מישר-שחקן כדורסל על כסא גלגלים מנבחרת ישראל. דותן שיתף את התלמידים בסיפורו האישי, חיבורו לעולם הספורט והאופציות הקיימות בפני אנשים עם מוגבלות לקיום חיים ספורטיביים ככל אדם. בתום השיחה התנסו התלמידים בקבוצות במשחק כדורסל על כסאות גלגלים וערכו תחרויות קצרות בין הכיתות השונות.

 

בפעילות השנייה עברה הקבוצה בין תחנות חווייתיות שונות (מוגבלות בשמיעה, מוגבלות בראייה, מוגבלות בניידות). בכל תחנה זכו התלמידים להכיר באופן אישי אדם עם מוגבלות, שפרש בפניהם את חייו עם מוגבלות- הקשיים, ההתמודדויות, ההצלחות ויותר מהכול 'כיצד אנחנו יכולים לעשות אחרת?'. בנוסף, בכל תחנה חוו התלמידים 'מהי המשמעות של להיות בעל מוגבלות?'- הם עברו מסלול מכשולים על כסאות גלגלים, גרפיטי נגיש המתאר מוגבלות במוטוריקה גפיים עליונות, חוו טעימות עיוורות של גלידה, שיחקו במשחקים נגישים הכירו את עולמם של לקויי השמיעה דרך התנסות ואף הכירו את עולם שפת הסימנים.

 

התלמידים עברו בין התחנות השונות עם הוריהם וחוו את עולמם של אנשים עם מוגבלויות, בנוסף כל ילד קיבל כרטיסייה אותו החתים כשעבר בתחנות המרכזיות. כרטיסייה זו נכנסה להרגלת סוף היום.

 

בסוף היום התכנס בית הספר במגרש הספורט לסיכום היום שכלל: צפייה במשחק כדורסל גלגלים אינטראקטיבי בין הכיתה המנצחת למורים, הענקת פרסים לפי ההגרלה ושירת ההמנון בליווי של סמי סירואה, בשפת הסימנים.

 

טלי פישר, מנהלת בית הספר: "הפעילות הייתה מדהימה, הייתי ברוב התחנות ולמדתי כמה הנגישות היא ערך חשוב. המדריכים היו פשוט אנשים מדהימים... הרגע שהכי ריגש אותי הוא בסוף היום כאשר סמי שר עם כל בית הספר את 'התקווה' בשפת הסימנים- שיר שסיים יום מלמד זה באחדות מלאה..."


ירדנה, יו"ר וועד הורים: "הפעילות שהריצה העמותה הייתה נהדרת. הילדים, הצוות וועד ההורים למדו המון. הפעילות הייתה חינוכית, מעניינת, משעשעת ונוגעת ללב. אני חושבת שכולם יזכרו את הפעילות במשך שנים ואני בהחלט ממליצה את התכנית לבתי ספר אחרים. אני מקווה שלתלמידינו תהיה הערכה חדשה לאנשים עם מוגבלות."

מיכל רימון, מנכ"לית עמותת נגישות ישראל: "מפתיחת היום הביעו התלמידים הקשבה, התעניינות וסובלנות רבה. בכל תחנה תרמו את חלקם לשיח ולחוויה שהועברה ושאלו שאלות רבות. יחד עם הוריהם עברו התלמידים בין התחנות וריגשו את הצוות והמדריכים."


תודה רבה לטלי פישר (מנהלת בית הספר), מיטל צפניה (רכזת חברתית), ירדנה אלקוס (יו"ר וועד הורים) ולוועד ההורים והצוות החינוכי שסייע בהקמת יום זה.

 

אחת התלמידות מתנסה ברכיבה על כיסא גלגלים במסלול מכשולים התלמדיים בתחנת התנסות מוגבלות בראייה עם לידיה

הדפס
עבור לתוכן העמוד