"א' ב' של נגישות" לבתי ספר יסודי בבי"ס מורשת משה ברמת גן

ב-14.5 נערך הפנינג הסיום בבית ספר מורשת משה שכלל כ- 250 תלמידים והורים. במסגרת הפרויקט עבר הצוות החינוכי (מחנכות הכיתות) השתלמות בנושא נגישות. מפגש שכלל העברת תכנים ושיעורים בנושא "קבלת השונה" ו"עזרה לאחר", אותם העבירו המורות באופן עצמאי בכיתותיהן
17/05/2012
 
 
תלמידי בית הספר בתחנת גרפיטי/ציור נגיש

 

המפגש הראשון כלל היכרות עם המושג "שונות" ונקיטת עמדה ראשונית לגבי משמעותו והמשיכו בתרגילים דרכם התמודדו התלמידים מחדש עם מושג זה - "מהי שונות חיצונית או פנימית?", "האם השונות משפיעה על יחסינו בכיתה או בחברה?", תפיסת השונות כמקפצה חיובית לקשרים החברתיים אותם אנו יוצרים והתובנה ש"כולנו שונים אך כולנו שווים".

 

המפגש השני כלל היכרות עם המושג "עזרה לאחר" ונקיטת עמדה ראשונית לגבי משמעותו בחיינו האישיים והחברתיים. דרך התרגילים בחנו וחקרו התלמידים מצבים חברתיים שונים והגדירו דרכם את המושג "עזרה לאחר" מחדש. בהמשך העלו התלמידים את חזקתם ואת חולשתם בפני הקבוצה והגיעו לתובנה שכוחה של הנתינה הינה שימוש בחזקות שלנו על מנת לעזור לאחר בחולשותיו.

 

בסוף היום הכינו התלמידים שאלון, אותו יציגו בתחנות ההתנסות שיעברו בהמשך. שאלון זה יאפשר לתלמידים לקחת את שלמדו ולהעביר להתנהגות יוצרת. במפגשים בתחנות עם אנשים עם מוגבלויות תציג כל קבוצה את השאלון בפני המדריך על מנת להכירו יותר טוב ולמצוא את הדרכים הנכונות למתן עזרה לאנשים עם מוגבלויות.

 

ביום שני 14.5 התקיים הפנינג הסיום בשטח בית הספר שכלל כשש תחנות חווייתיות  שונות (מוגבלות בשמיעה, מוגבלות בראייה, גרפיטי נגיש ומוגבלות בניידות). בכל תחנה זכו התלמידים להכיר באופן אישי אדם עם מוגבלות, שפרש בפניהם את חייו עם מוגבלות- הקשיים, ההתמודדויות, ההצלחות ויותר מהכול 'כיצד אנחנו יכולים לעשות אחרת?'. בנוסף בכל תחנה חוו התלמידים 'מהי המשמעות של להיות בעל מוגבלות?'- הם עברו מסלול מכשולים על כסאות גלגלים, חוו טעימות עיוורות של גלידה וחוו את עולמם של לקויי השמיעה תוך כדי היכרות עם שפת הסימנים.

 

בין התחנות עברו התלמידים והוריהם באופן חופשי וזכו לטעום מחוויות שונות בנושא הנגישות- כהמשך לפעילות שבוצעה עימם בכיתות.

 

התלמידים התנהלו בצורה מופתית בין תחנה לתחנה, תוך דאגה לא לפספס אף חוויה. הם הביעו סבלנות וסקרנות רבה שהתבטאה בשאלות רבות את המדריכים השונים בשטח. גם ההורים נראו כנסחפים לחוויה ומוסיפים שאלות רבות ככל התלמידים.


תודה רבה לגב' זהבה מסינגר (מנהלת בית הספר), פזית פרייליך (סגנית המנהלת), צוות המורות ואב הבית- על הנכונות, ההתגייסות והעשייה. תודה רבה!

 

תלמידי בית ספר מורשת משה בתחנת התנסות במוגבלות בראייה תלמידי מורשת משה בתחנת היכרות עם עולם החירשות ושפת הסימנים 

הדפס
עבור לתוכן העמוד