סיוט של נגישות במופע MOTOR-EXTREME באצטדיון רמת גן
29/06/2007
 
 
הגדל

סיוט של נגישות במופע ה Motor Extreme

מדובר במופע של 5 אופנועני סגנון חופשי הקופצים רמפות ועושים תרגילים מרהיבים וחמישה רכבי "מפלצות ענק" עם גלגלי רכב בגודל של בן אדם, אשר גם הם קופצים רמפות, עולים ומועכים מכוניות, וואנים ואוטובוסים. מדובר במופע שכיח ביותר בארצות הברית ולראשונה בארץ. מעבר לביצועים המדהימים יש גם המון רעש ובסך הכל מקבלים מופע מוטורי נפלאה, מומלץ לאוהבי הרכב.

אז היה מופע מדהים וחבל ביותר שחווית הנגישות הרסה הכל.

הזמנו 4 כרטיסים אני ועוד שלושה חברי (אני דרך אגב נעזר בכסא גלגלים), בהזמנת הכרטיסים יציע נכים באיצטדיון ר"גהסברתי שאנחנו רוצים לשבת ביחד. מיד נאמר לי שזה בלתי אפשרי. "יש אזור מיוחד לנכה ולצדו מלווה אחד, אחד ישב לידך ועוד זוג בניפרד" , קניתי את הכרטיסים מעט באכזבה מאחר ובילוי משותף כפי שרציתי שנשב כולנו ביחד זה כבר לא יהיה , אבל קיבלתי זאת בהבנה, יש כמובן עוד אנשים עם מוגבלות והיצע המקומות מוגבל (ביננו, בתכנון אחר היה אפשר ליצר הצע הרבה יותר גדול של מקומות לכסאות גלגלים ומוגבלי הליכה).

בערב המופע יצאנו לאצטדיון ברכב  מצויידים בשתייה ותו חניה לנכים והרבה מצב רוח, הגענו לחניות מול שער 2 (נאמר לנו שבשערים 2 ו 3 זה המקומות הטובים לנכים. האמת שחניות נכים לא ראינו אבל היה שפע של חניות פנויות ולא הייתה בעיית חניה. אבל אז שאלנו איפוא הקופות והתברר שהם בצד הדרומי במרחק של כ 200 מטר (לא נגישות בעליל לכסא גלגלים - מזל שבאתי עם חברים). להבא כבר נלנד לקחת כרטיסים מראש.

חוזרנו לשער 2 ואז גילנו לפנינו רמפה אימתנית באורך של כ 30 מטר בשיפוע תלול מאוד ושוב מזל שבאתי עם חברים חסונים , מאחר ורמפה כזו לעלות ברגל אפילו הולכי על שניים צריכים כושר רב ואני לא בטוח שאנשים עם מחלות כמו לב ריאה צולחים רמפה מסוג זה. היה נראה שרק העגלות הממונעות סחבו בעלייה. תוך מעבר שרותי נכיםביטחוני ובידוק כרטיסים בשבילים צרים נכנסנו סוף סוף למבואה בשער 2 באיצטדיון הלאומי.

מיד ניגשנו לראות כיצד הושיבו אותנו, אז ככה - שני החברים קיבלו מקומות מעולים ביציאה העליון אבל אני וחבר שלי נתקענו בכוך הלוהט והצפוף והלא נגיש של איצטדיון רמת גן. האזור המיוחד והמונגש והמותאם לאנשים עם מוגבלות, גאוות איצטדיון רמת גן האיצטדיון הלאומי. היינו שם כעשרה כסאות גלגלים ומלוויהם.

גם בכניסה ליציע המיוחד לנכים יש בכניסה רמפה בשיפוע מסוכן ותלול במיוחד (כנראה ברמת גן לא מכירים את החוק הקובע מקסימום שיפוע של 8 אחוז לרמפה. ואז מגיעים למעיין רחבה אכן במקום שהצופים לא יכולים להסתיר לאלה היושבים על כסאות גלגלים, אבל מדובר במקום סגור, צפוף חשוך, החום שם היה מטורף לחלוטין, למלווה לחבר שלי לא הייתה של יכולת לשבת  לצידי אלה רק מספר כסאות מקובעים בחלק האחורי של הרחבה. בקיצור נגיש זה לא. לא לפי החוק ובטח לא מבחינה פונקציונאלית.

יאמר ששרותי הנכים היו פתוחים, אומנם לא תיקניים באופן מלא אך בהחלט סבירים, דלפםקי המזון היו בגובה סביר אף הם, והסדרנים ניסו לעזור ככל יכולתם.

אני לאיצטדיון רמת גן לא חוזר.

מה שמעצבן במיוחד הוא שבהשקעה לא גדולה ניתן לעשות הרבה יותר ולשפר את הנגישות. הנהלת האיצטדיון בטוחה שהסדרי הנגישות מצויינים וחבל. אומנם הם בעדניקים ורוצים לעזו מבחינת שרות אך התשתית הינה תנאי בסיסי.

שמעתי שהולכים להרוס את איצטדיון רמת גן ולבנות איצטדיון חדש.

אני כולי תקווה שמישהו שם ילמד וידאגו שהחדש יהיה נגיש ומכובד כיאה לאיצטדיונים חדשים ולאומיים.

סיכום נגישות

חניה - יש

קופות נגישות - אין

דרך גישה - עם המון עזרה.

מקומות ישיבה - יש עם המון עזרה (רמפה תלולה), מקום דחוס, לא נוח ולוהט.

מזנון נגיש.

שרותי נכים - יש לא תיקניים.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד