אין בטחון אישי / בקי דקל
22/09/2008
 
 

האם החיים יכולים להיות אחרת כן.
תלוי בשלטון המרכזי והמקומי, ברשות המבצעת וברשות השופטת.

ומה הביא אותי לכתוב על הנושאים הללו דווקא היום, כשכולם מאחלים לכולם "חג שמח"?

הסיבה שהערב קיבלנו טלפון מידידה ותיקה ויקרה שהיא גם שכנה. עניתי לשיחה כרגיל, הי חג שמח, מה נשמע? אלא שהתשובה שקיבלנו מהעבר השני של הקו היתה משתקת, " בשבילי זה לא חג שמח, פרצו לי הביתה......" וכאן החל הסיפור להתגלגל. איך עזבה את הבית לשלוש שעות וחזרה למהפכה. כל תכולת הבית בערימה על רצפות החדרים. הדלת תלושה והמשקוף מעוקם, מגירות הוצאו ממקומן וגם הן מפוזרות על ערימות התכולה. התמונות הוזזו שמא כספת מאחוריהן. המקפיא רוקן, שמא הזהב חבוי בבטן העוף הקפוא. אבל מצאו גם מצאו כספת שבה היו מזכרות, מהבעל שהלך לעולמו, מעט כסף מזומן ומסמכים שחשובים לבעליהם. היתה גם כלבה קטנה, ידידה לעת מצוא, שהוצאה מהבית ע"י המנוולים.

לפני כשבועיים, סיפר לי מכר על הג'יפ שנגנב מתחת לחלון ביתו של בנו, לוחם קרבי בעל זכויות במדינה, היה זה ג'יפ לא חדש שעליו טרח לתחזק ולשפר במשך חודשים.

בתקשורת מספרים לנו על קשישים שהותקפו ונזנחו, ממש 'פגע וברח'.

לקראת החג רואיין מפקד בכיר במשטרה שהבטיח לעם ישראל רגיעה בכל הנוגע לבטחון פנים, "המשטרה פועלת להבטיח את רכושנו".

בתאונות דרכים נהרגים ונפצעים הרבה מעל ומעבר לכל נפגעי הטרור והמלחמות. והמשטרה 'פועלת' ...

תגידו, זה רק נדמה לי או שמישהו כאן באמת לועג לנו? האם באמת כולם שם למעלה מאמינים במה שהם מספרים לנו? מה קורה כאן? אלה חיים? זה בטחון? זה שקט נפשי לחגי ישראל ולסתם יום של חול?

אז בואו נבדוק:

נתחיל בתאונות הדרכים. למה לא כדאי לטפל למניעתם.

  1. כי המדינה לא ניזוקה מכך.
  2. זה מספק תעסוקה לשמאים, לסוכני ביטוח ולחברות ביטוח, למוסכים ומזה כולם משלמים מיסים למדינה.
  3. ואם טוטל לוס אז קונים רכב חדש ומשלמים, נכון, את המס כמקובל.
  4. גם לרופאים ובתי חולים זה מספק התעסוקה, לחברת אמבולנסים גם, ואח"כ לעורכי דין ולשופטים לא?

אם כולם נהנים מזה. אז למה למנוע את התאונות? חשבתם על זה? צודקים. שהמצב יימשך כמו שהוא.

סיפר לי ידיד שנסע לחוג מחשבים מחולון לדרום תל אביב, כנהג ממושמע, עצר ברמזור אדום. היה רביעי בטור הממתינים. מאחוריו הגיח טנדר גדול נהוג בידי צעיר עצבני ותוקפני, שטען שידידי נסע לאחור ופגע בו. נכון שלטנדר לא נגרם כל נזק אבל הנזק לידידי היה נזק בגובה 7,000 ש"ח. במשטרה אמרו לו לתבוע אישית את נהג הטנדר – בביטוח אמרו לו לשכור עו"ד טוב שינסה לשכנע את השופט... הבנתם נכון. ידידי הפסיד את ההשתתפות העצמית ושנתיים הנחת אי תביעה. זה הנזק שלו, אז למה זה צריך להדאיג את הרשויות? יאללה, קדימה הפקרות באישור הרשויות.

בתת נושא אוסיף: נהגים מבצעים עבירות ומקבלים דוחות תנועה שמכניסים כסף רב לקופת המדינה. שאלתי פעם, מדוע אי אפשר לקבל מידע על חוקי תנועה ותקנות חדשות באינטרנט ונעניתי שניתן לרכוש בכמה מאות שקלים אם מעוניינים.

הבנתם את זה? חוקי תנועה של מדינת ישראל רק למי שמוכן להשקיע 700 ₪, כן, זה בערך המחיר להיכרות עם חוקי התנועה שנועדו לשמור על חיינו. רק למי שמוכן להוציא מכיסו כמה מאות שקלים טובים לקובץ תקנות שבין ההבאה לדפוס ועד לשבוע הבא כבר לא יהיה מעודכן!
אז למה לספק חומר שיכול אולי למנוע דו"ח אחד, והרי כל עבירת תנועה כאילו היתה כמעט תאונה, או גורמת להפרעה בתנועה שעלולה לגרום.
חשבתם על זה שבעל מקצוע לא יתעדכן בחידושים במקצועו? ורק למי שעלול לפצוע ולהרוג לא מספקים עדכונים. למה? כי מנהיגינו לא מעוניינים למנוע תאונות, את זה כבר הסברתי קודם. אבל קשה לי לעכל.

(פנייתי בעניין זה לחברי כנסת ישראל במייל לא הניבה פרי, תשובתם מתבוששת, כי למי יש ראש לטרחנות של אזרח שלא מבין את הקונספציה...)

על גניבות רכב חבל לבזבז מילים, התשובה נמצאת בשרשרת הנהנים שבסעיף הקודם.

קשישים מותקפים ליד כספומטים או כשהם מטיילים עם תיק ביד. רגע, מה יש לקשיש בכלל לצאת מהבית? ולמה שקשישה תחזיק בידה ארנק או תיק? ומה בכלל יש להם לעשות ליד כספומט, אה כן, למשוך מעט כסף לפני החג כדי לתת שי לנכדים, לערוך קניות לחג או לשבת, סתם ככה להיזכר בימים הטובים לחוש מעט עצמאות..
אז למי זה איכפת בכלל? למשטרה? הצחקתם אותי.
לשר לבטחון פנים? נו באמת, זה מה שיש לו בראש? קשישים...
למפלגת הגמלאים? די. עד פה.

רק למשפחות איכפת מהם. אבל המשפחות, הרי זה בעיה שלהם שיש להם עדיין קשישים לדאוג להם. למה על הנבחרים לחשוב ולטרוח לשמירה על בטחונכם? למה זה צריך להטריד את הממשלה? אין לה דברים חשובים יותר לעסוק בהם? חוץ מזה, צריך להבין שלתוקף היתה ילדות קשה. והוא דוקא יכול לסמוך על השופטים שיבינו אותו.

זוכרים את ברק, לא אובמה, זה שלנו, אהוד, שאמר לנו לפתוח את המקררים שלנו, לא את שלו, את שלנו, לנצרכים שהפכו לכאלה בגלל אזלת ידה של המנהיגות. הבנתם את זה, זה מה שברק רצה שנבין, זאת הבעיה שלנו. אגב, את הזקנה בבית החולים בנהריה כבר העבירו מהמסדרון?

על פריצות לרכוש ובכלל, הכי כואב לי זה על השופטים, באמת, הם המסכנים. לבי לבי על שהם צריכים לדון פושע נקלה, עבריין מנוול שפוגע בפרטיותנו, שמגיע ל'עבודתו' לבד או עם עוזר, כי זאת העבודה שלו. כי מזה הוא מתפרנס.

בחברות הביטוח כבר לא יודעים איזה עוד הגנות ניתן לדרוש מהמבוטחים. אז עושים חשבון פשוט, לאיזה סכום תביעות הם צפויים להגיע השנה, לזה מוסיפים את האחוז שירצו להרוויח פלוס תוספות ולא צפוי, ומוסיפים עוד כמה אחוזים לכל מקרה. את הסך שמתקבל מחלקים למספר התביעות הצפוי בעקבות פריצות, וכך קובעים את גובה הפוליסה. הם לא מפסידים, אף פעם לא הפסידו ולא יפסידו, והמדינה, כבר אמרנו, רק מרוויחה. אז שוב, אנחנו נשלם.

אבל איפה כאב הלב, על המזכרות, על התמונות, על הבלגן, על המחסור, על לילות ללא שינה, על הפחדים, על העיסוק בחידוש מסמכים, על ההפסד הכספי. על כל אלה ועל הטראומה, על כל אלו אין פיצוי. והמדינה? יוק.

זוכרים מה אמר אותו קצין משטרה בכיר? הוא אמר שהמשטרה ערוכה... אז למשטרה יש מכוניות חדשות, אז מה לנו - קחו למשל קצין משטרה שנתפס נוהג במהירות מופרזת. וזה לא סתם קצין משטרה אלא זה הקצין הממונה על אכיפת חוקי הנהיגה במדינה, הבנתם את זה? מרגע שנתמנה לתפקיד, מיד החל להשתולל בכבישים. ומה עושים לו? כלום. ושר אוצר שנהגו נתפס משייט לו על שולי הכביש, מה עושים בנדון – נכון, מפטרים את השוטר שעצר אותו. ככה זה במדינת הפקרות. והיה לנו שר שישב בכלא ואולי עוד שרים בדרך לשם. וגם ח"כים נוספים עוד צפויים להתארח בכלא. הנשיא בבית המשפט ואולי גם הוא יגיע לכלא.

ומה עם נהגים עם מאות הרשעות שעדיין נוהגים? על נהגים בשלילה שעדיין נוהגים ורפי גינת מיודענו ממשיך להזהיר אותם שאם לא יחזירו את הרשיון...
הלו, הם לא שמים עליך, לא עליך ולא על המשטרה ובטח ובטח שהם לא חוששים מהשופטים הרחמנים. וזה שהם מספקים 'סחורה' לביטוח לאומי ומוסיפים עוד ועוד נכים ומוגבלים למדינה, זה לא חשוב. לא למנהיגנו. לא לאלה שבשלטון.

ואנחנו איך אנו נוהגים בכבישים? יש לנו ממי ללמוד. אז אל תבואו אלינו בטענות. אבל נראה אתכם נוהגים כך במדינות מתוקנות כשאתם בחופשה. שם כולנו ילדים טובים. מאד משתדלים שלא לפגוע במישהו. מתי בפעם האחרונה ראיתם שוטר משגיח על עקיפה אסורה לפני מעבר חציה? אף פעם. אבל חפשו בסטטיסטיקות של נפגעים על מעבר חציה ותופתעו. אבל כן נראה שוטרים, שניים-שניים עוצרים נהגים על שלא אותתו בפניה ימינה. למה, למי הם מפריעים שצריך להזהיר בפניה ימינה? לאף אחד. אבל זה עבורם חוק נורא חשוב. אבל גם קל מאד ונוח בצל, ומכניס כסף. זה כמובן דוגמא לתפקוד ולסדרי חשיבות עקומים.

פתרונות? יש. אבל בבקשה אל תציגו את הפתרון הזה בפני אנשי "בצלם" הם מיד יתנגדו. כהרגלם הם מתנגדים לכל מה שמבטיח את בטחוננו. מבחינתם, גם לטרוריסטים וגם לעבריינים יש זכויות. ולנו? לנו אין זכויות?

והפתרון הוא להעתיק כמה מהחוקים הנהוגים בחלק מארצות ערב. כשתופסים פורץ שואלים אותו, תגיד עם איזה יד פרצת. כן, נותנים לו לבחור את היד הפחות שימושית. וטראח. זהו, תחבושת ולך הביתה, עם היד הזאת הוא שוב לא יפרוץ. וככה גם נכיר אותם ברחוב.

נהג ללא רשיון נהיגה או רשיון לרכב? ללא ביטוח? להעמיד לדין באותה חומרה כמו שראוי להאשים את מי שלא הוסמך לכך ונתפס מבצע ניתוח בחולה, אשמה כנסיון לרצח. ממש כך. גנב - אותו יש לשלוח לעבודת פרך, עבודה שמהכנסתה יירכש המזון לכלכלתו בכלא ומספיק גם כדי להחזיר את ערך הגניבה לבעליה. גנב רכב, יועסק בכלא בכל עבודה שתימצא עבורו שם עד שמהכנסתו בניכוי הוצאות אחזקתו בכלא יפצה את הנגנב, כולל הוצאותיו לעו"ד וכל הכרוך בתביעתו.

סיפור אישי קטן. לפני כ-20 שנה, בהיותי רוכב אופנוע, נהג מיכלית דלק 'חתך' אותי כשנכנס לתדלק את תחנת הדלק. המיכלית נכנסה לתחנת הדלק מצד ה'אין כניסה'. המצב העובדתי היה ברור. אך ולמרות מסמכי החוקר המשטרתי – החליטה התובעת המשטרתית בתיק התביעה נגד נהג המיכלית, כדי לקצר הליכים או מתוך עצלות או מכל סיבה שתבחרו, שבכל מקרה לא היתה ראויה לתפקידה אם זו דרכה - היא החליטה שהנהג בסך הכל סטה בתוך נתיב נסיעתו. לאלוהים הפתרונים מאיפה שאבה את הנתון הזה. התוצאה היתה שביליתי כשנה בבתי חולים, חודש וחצי שכוב על הגב עם רגל תלויה עם משקולות, את הצרכים עשיתי במיטה, חי על משככי כאבים, כשהזדקקתי לאחות, השתמשתי במשרוקית (כי אחרת לא מתפנים לעזור). עד היום אני סובל מכאבים וקשיי הליכה.
ותשאלו מה עם הנהג? נו, בזכות התובעת המשטרתית ובהמשך בזכות בית המשפט - הנהג קיבל קנס של כמה אלפי ₪ בודדים, המסכן. הקנס שולם כמובן ע"י חברת הדלק, ובנוסף השופט החמיר איתו מאד כשהוסיף לו 3 חודשי שלילה. לא בפועל חלילה, כי הוא הרי מתפרנס מעבודתו ולמה להעניש את המשפחה? צודק. אז רק על תנאי. אלא שלאותו נהג היו כבר 16 עבירות בכרטיסו המשטרתי. אז מה? כשיש תובעת משטרתית כזו, ויש שופט כזה אז למה לא לקחת צ'אנס ולתדלק במהופך, בעיקר כשזה חוסך לו זמן בעבודה הקבלנית שלו. הוא יסיים עבודתו מוקדם וילך אולי לים... הוא לים, ומישהו ישכב על הכביש, יבוא אמבולנס, יבואו רופאים ואחיות, ומשטרה, וטכנאי רנטגן, ורופא מרדים, ופקידים וקופת חולים ועורכי דין ושופטים וביטוח לאומי.
טוב אז לנפגע אין יותר עבודה, אבל תראו לכמה אחרים יש עבודה מסביבו. תחשבו על זה, זה מחיר נמוך מאד וכדאי מאד למשק משגשג.

רגע, אז מה, אני בעד או נגד בטחון אישי, כלכלי ובטחוני. כן, בוודאי, אלא שלא בי תלוי האם יהיה לנו בטחון אישי.

אם יהיה לנו בטחון אישי, נקבע כולנו ע"י בחירת מועמדים מתאימים לנהל את המדינה. את זה תקבעו אתם ביום הבחירות. ואז אולי נזכה למפלגה שאין בה עבריינים ומושחתים, שיהיו בה רק אנשים שסוף סוף כל אחד יתרכז בתפקידו, ואך ורק בתפקידו ולא ידחף את אפו לבטחון וחוץ וכלכלה...
ואף אחד לא יקודם בשום מקום עבודה - כולל בכנסת ובממשלה, אלא ע"פ כישוריו, ואולי נזכה פעם שיעמידו משוכה לכל תפקיד כולל לתפקיד ח"כ וגם לתפקיד שר או יו"ר ועדה, ושיציגו במחילה מכבודם כתנאי למועמדות לתפקיד גם תעודת יושר.

מדוע לא? מנהג מונית דורשים בין שאר הכישורים ת. יושר, והוא סה"כ נוהג מונית, ומי שנוהג מדינה למה שיהיה פטור? שלא יוכל אדם לגשת ולהעמיד עצמו לתפקיד אם לא יעמוד מראש במינימום תנאי התאמה וכישורים לתפקיד הנדרש. אולי יחסכו מאתנו כמה בזיונות מאנשינו שבצמרת. אולי אז גם יהיה עונש מינימלי לכל עבירה והשופטים לא יוכלו להפחית ממנו. אולי גם זה יעזור.

ועל חינוך נכון עוד לא דיברנו, וגם לא על הפטור המטופש לנהגי מוניות מלחגור חגורת בטיחות בערים, למה? חייהם שווים פחות או שכולנו פראיירים שכן חוגרים? ועל אי אכיפת חוקים, וגם על התעמרות בנפגעי הצוללים בקישון.

אוף, כל כך הרבה יש לתקן במדינה הזו היחידה שלנו. שאנחנו כל כך מצליחים לקלקל לעצמנו. אבל למי נמסור את התפקיד הרגיש והחשוב הזה?

בקי דקל 2008.

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד