נגישות והרחקת עכבישים / ראובן ברון
11/08/2008
 
 
באדיבות ראובן ברון, יועץ נגישות ללקויי ראיה
מתוך פורום
מועדון חברתי לליקויי ראיה באינטרנט
ב
קבוצות Google

לפני שבועות מספר הועלתה בפורום בעיה של קורי עכביש, המתוחים לאורך הדרך ונתפסים לנו בפנים, תחת הנושא של נגישות. נדמה לי שגם הפיקחים נתקלים באותה בעיה, שכן בדרך כלל קשה לזהות הקורים.

להלן הצעה למסתייעים במקל נחיה: מדי מספר מטרים של הליכה במקומות החשודים בהמצאותם של קורי עכביש, מוצע להרים המקל קדימה וגבוה. הפעולה אמנם קצת מסוכנת, שכן אנו עלולים לפגוע במישהו, ואולי אפילו להוציא לו עין. אך היתרונות רבים. קודם כל אולי אכן נצליח לנקות את המתחם האווירי שלפנינו מפני קורי עכביש.

שנית, פעולת הנפנוף עשויה למשוך תשומת לב של הציבור, וזו עוד נקודה לטובת הרגשתנו, שאנחנו על המפה. אם באמת נצליח להוציא למישהו עין, הרי זו דרך להגביר את כמות העיוורים בארץ, להגביר את כוחנו ולאפשר הצדקת פרנסה לעשרות העובדים המטפלים בעיוורים, שבסך הכל חיים על חשבוננו...

בואו דמיינו לעצמכם שאתם מנופפים כך עם המקל, ומישהו לפניכם צועק פתאום: אוך, מה אתה עושה, השתגעת? ואתה תגיד בנימוס אך ברצינות: אני מגרש עכבישים! קרוב לוודאי שאותו פגוע יתעצבן עוד יותר ויצעק: בכלל אין פה עכבישים! במקרה זה תוכלו לומר לו: אתה רואה שזה עוזר? הפעילות שלנו גורמת לכך שאין כאן עכבישים.

תחשבו על הרעיון. אם הוא יתקבל, תצאנה המורות השיקומיות להשתלמות בנושא "נפנוף", במרכז לעיוור יתחילו למכור במחיר מופקע, כרגיל, מקלות לבנים עם צופר (זהו פטנט יפני שעדיין לא הומצא, המפעיל סירנה כל פעם שהמקל מנופנף באויר. תא פוטו חשמלי ידאג להדלקת אור אדום מהבהב בקצה המקל בזמן נפנוף בתנאי ראות לקויה כגון בלילה או בערפל). הסיבסוד יהיה של 120 אחוזים. תוקם במרכז לעיוור מחלקה לעניין נפנוף. בכנסת תתחלנה לרוץ הצעות חוק בנושא, הירוקים יתנגדו לגירוש העכבישים, וכתמורה יקבלו זכויות לגידול עכבישים בנגב. חוק אחר יבקש להסב את מערכות הכריזה, שאינן בשימוש כיום באוטובוסים, להכריז לפני כל עיוור הנוהג לנפנף. כלומר, לפני העיוור ירוץ כל הזמן אדם, שתפקידו יהיה להזהיר בכריזה את עוברי האורח, מפני המנפנף הקרב ובא. תהיה זו המשימה הראשונה שתעמוד בפני מורשי הנגישות. מחוסר תקנות, אין להם ממילא עבודה אחרת. זהו רק קצה של הקצה.

המערכות במשק תתחלנה להתעורר. יהיו עוד מקומות עבודה, המשק ייצא מהמיתון. בפעולות נפנוף פשוטות שלנו אנחנו נזיז מערכות שלמות ולא רק את קורי העכביש. הכלכלה תהיה בידינו. רק סייג אחד יהיה: אין לנפנף באיזור "עוטף עזה". שם תפעיל פעולת הנפנוף עם האור האדום את אזעקת צבע אדום. אבל הנה נחמה קטנה: עם פרוץ השלום או הרגיעה או משהו כזה, נוכל לשוב ולנפנף בכל הארץ, כמה שנרצה. לא נוותר על אף שעל. אגב, למתניידים עם כלב נחיה, שאין להם במה לנפנף, מוצע התקן אוטומטי, שיותקן על כתפי העיוור או גב הכלב, שיפעל כמו מגבים של מכונית. כל כמה פסיעות הוא יעשה ניגוב באויר. בהתקנים אלו, כל פעם שהכלב ילך אחורנית, הוא ישמיע צפצופים של רוורס.

בדקו הנושא, בפעולה פשוטה של פינוי קורי עכביש אנו נהפוך לגורם (או לקורם) מספר אחד במשק! יתייחסו אלינו בכל הכבוד הראוי.

אני מתלבט אם לא כדאי לגייס את גיידאמאק (איך כותבים את השם של הנדיב הידוע, שבא אחרי רוטשילד?) כדי שיתמוך במפלגה שלנו. מהר מאד נוכל לתרום לו, כדי שימשיך לתמוך במכבי הרצליה. נוכל אפילו לשחרר אותו בערבות ממעצר.

ונסיים בברכת: "למנופפים הידד!"

תודה על תשומת לבכם,
ראובן ברון
יועץ נגישות ללקויי ראיה

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד