חבל האמיש באינדיאנה: פשטות במיטבה / קנדי הרינגטון
13/09/2005
 
 
הגדל

חבל האמיש באינדיאנה: פשטות במיטבה / קנדי הרינגטון

מאמר מתורגם מאתר www.emerginghorizons.com באדיבות מעיין אור

כיום, בדור של פצצות חכמות ווירוסים בדואר האלקטרוני, יש מקום לקצת פשטות. אולי, אחרי הכל, אנשי כת האמיש חושבים נכון. הם מוותרים על מכשירים מודרניים כחשמל, רכבים וטלפונים, על מנת לשמור על אחדות קהילתם בעולמנו, שהופך מורכב יותר מרגע לרגע. אל תטעו: אין סיכוי שאצליח להסתגל לסגנון החיים של האמיש; אבל מדי פעם בפעם, מרענן לשבת ולהרהר בהנאות הפשוטות של החיים. זוהי בעצם מהותו של ביקור במחוז אלקהארט (Elkhart County); זו הזדמנות לאבד את עצמך בפשטות של תרבות האמיש, ליהנות מהשקט והשלווה של האזור, ולהעריך את ההנאות הפשוטות של החיים.

היסטוריה ומורשת

הדרך הטובה ביותר לחוות את מחוז כת האמיש באינדיאנה היא בעזרת המכונית. כן, הכוונה היא לנסיעה. למעשה, אתם לא חייבים לגור בקרבתה של אינדיאנה בכדי ליהנות מנסיעה דרך חבל האמיש. מחוז אלקהארט נמצא רק 215 ק"מ משדה התעופה או'הר (O'Hare Airport) בשיקגו; כך תוכלו לקפל את מגש הארוחה במטוס אחר הצהרים, וליהנות מארוחה כפרית בחבל האמיש עוד באותו ערב.

מרכז המבקרים של חבל האמיש (The Amish Country Visitors Center) הוא המקום הטוב ביותר להתחיל בו את הביקור. המרכז נמצא באלקהארט, כמה רחובות צפונית ליציאה 92 מכביש האגרה של אינדיאנה (Indiana Toll Road). כמובן שזה מקום טוב להצטייד בו במפות חיוניות ובעלונים לתייר; אך זהו גם המקום היחיד בו תמצאו את הסיור בנתיב המורשת (Heritage Trail Tour). זהו סיור בנסיעה, הנמשך 90 דקות. הסיור מונחה באמצעות קלטת אודיו שמכילה סיפורים מעניינים על ההיסטוריה של האזור ועל אנשי כת האמיש, הוראות נסיעה ומידע לגבי נקודות ציון ואתרי תיירות מקומיים. הקלטת ניתנת ללא תשלום, אך על המבקרים להשאיר 20 דולר כפיקדון.  הקלטת המצוינת הזו מומלצת מאוד, מאחר והיא נותנת מידע נהדר על התרבות וההיסטוריה של כת האמיש.

מקום אחר בו ניתן לאסוף מעט מידע היסטורי על תרבות האמיש הוא מרכז המבקרים Menno-Hof בשיפשוואנה (Menno-Hof Visitors Center, Shipshewana. מספר טלפון: 219-768-4117. אתר אינטרנט: www.mennohof.org). במרכז המבקרים תלמדו על אמונתם וחייהם של בני כת האמיש ובני הכנסייה המנוניטית. למרות ששורשיהן של שתי הקבוצות נעוצים באירופה, בני כת האמיש נפרדו מהמנוניטים ב-1693. כיום, שתי הקבוצות חיות באינדיאנה הצפונית. למרות שהן קרובות מאוד זו לזו מבחינה רוחנית, בני האמיש עדיין מתנגדים לאמצעי נוחות, כחשמל ומכוניות, בעוד שהמנוניטים אינם עושים זאת.

הנגישות במרכז המבקרים Menno-Hofטובה: יש חניה נגישה בשפע, כניסה מישורית, חדרי שירותים נגישים, ושבילים טובים. תוכלו אפילו להיכנס בכיסא גלגלים לתוך ה-Tornado Theaterולצפות במצג המדגים את כוחה ההרסני של סופה גדולה. הנסיעה ברחוב מהמאה ה-17 המרוצף באבנים עגולות, מעט קופצנית, אך הרחוב קצר למדי. סיורים מודרכים נערכים בהתאם לצורך, וניתן לשאול כיסא גלגלים בקבלה. הקצו לפחות שעתיים לסיור במרכז כולו.

הולכים, הולכים, הלכנו!

מול מרכז המבקרים Menno-Hof, תמצאו את מרכז המכירות הפומביות לעתיקות ושוק הפשפשים של שיפשוואנה. המקום מהווה ניגוד לאווירה הבלתי מסחרית ב-Menno-Hof,  אך הוא מבדר ומהנה.

מרכז המכירות הפומביות הוא אולי המקום החי ביותר. תמצאו עד 11 מכירות פומביות שונות הנערכות בו בזמן. המכירות הפומביות נערכות בבקרי יום רביעי, החל מהשעה שמונה. הכניסה למרכז המכירות הפומביות מישורית, אך היא עשויה להיות צפופה מעט. למרות זאת, המקום מומלץ בחום, מאחר וזו הזדמנות נפלאה לצפות באנשים. בין הפריטים פופולאריים במכירות כלי זכוכית, רהיטים, כלי אוכל וצעצועים.

שוק הפשפשים, שנמצא בשכנות למרכז המכירות הפומביות, פתוח בימי שלישי ורביעי ממאי ועד אוקטובר. השוק ענק; הוא מושך אליו מעל אלף סוחרים, המוכרים כל דבר, החל מתוצרת חקלאית ומוצרי אומנות כפריים, ועד בגדים וכלי עבודה. כפי שהגדיר זאת אחד הסוחרים הותיקים, "כאן רואים קצת מכל דבר". הסוחרים מתפרסים על למעלה מ-13 מטרים, כאשר כ-200,000 ציידי מציאות בוחנים את הסחורה.

קיימת כניסה מישורית לשוק הפשפשים, וניתן לשכור קלנועיות בשער הראשי. מגרש חניה נגיש נמצא ליד בניין מרכז המכירות הפומביות. ההימור המוצלח ביותר הוא להגיע מוקדם ככל הניתן, מאחר ומקומות החניה הנגישים מתמלאים במהירות. במקום ישנה מסעדה בעלת כניסה מישורית, והשירותים הנגישים ביותר נמצאים במרכז המכירות הפומביות. למידע נוסף לגבי מרכז המכירות הפומביות או לגבי שוק הפשפשים, חייגו 768-4129 (260) או בקרו באתר www.tradingplaceamerica.com.

אטריות וגבינה

דרך נוספת לחוות את תרבות האמיש היא לטעום מאכלים מסורתיים. ברוכים הבאים ל"סיור האוכל של קנדי"; מסלול קצר לשעות הבוקר, המשרת מטרה כפולה. המטרה העיקרית היא לצבור מטעמים לפיקניק שתערכו כארוחת הצהרים, אך גם תיהנו מהטיול, מאחר והמסלול שלי מוביל אתכם דרך חוות ומשקים, ומאפשר הצצה קצרה לתוך חייהם של בני כת האמיש.

את הנסיעה תתחילו בכביש CR 34, מזרחית לגושן (Goshen), ותמשיכו אל צומת הכבישים CR 34ו-SR 5. כאן תמצאו את החנות Fern's Country Foods(219-593-222, www.fernscountryfoods.com). לא תוכלו לפספס את המקום, מאחר ושלט גדול מזמין את הקונים לצפות בהכנת אטריות. מגרש החניה מכוסה חצץ, מדרגה בגובה 5 ס"מ מובילה אל הכניסה, ורוחב הדלת 71 ס"מ. אם אתם מסוגלים להתמודד עם המכשולים, תהליך הכנת האטריות מעניין למדי. החנות מגישה ארוחת צהרים מהשעה 11:00 ועד 15:00, אך בבוקר רק מכינים אטריות. בנוסף, הם מוכרים אטריות, מצרכים לפיקניק, ומאכלים כפריים בחנות קטנה.

לאחר שתמאסו בהכנת אטריות, המשיכו צפונה בכביש SR 5. זהו כביש מודרני למדי, אך עדיין תוכלו לראות כמה כרכרות של בני האמיש נוסעות לכיוון שיפשוואנה. פנו שמאלה בכביש CR 16ופנו למידלברי (Middlebury). כביש משני זה זרוע חוות של בני האמיש, ונוסעות בו משפחות רבות מהכת, שעורכות קניות ועושות עסקים במידלברי ובשיפשוואנה.

מפעל הגבינה Das Kase House(219-825-9511, www.kasehaus.com) נמצא מצד ימין של הכביש. במקום מקומות חניה נגישים רבים, רמפה נגישה וכניסה מישורית. ובפנים יש המון גבינה טעימה. היכנסו פנימה וצפו בתהליך הכנת הגבינה, ולאחריו תטעמו דוגמית מהמוצר המוגמר. המפעל מפורסם בזכות גבינת הכלבי העשירה שלו, אז קנו לעצמכם חתיכה מהסוג החביב עליכם, והוסיפו אותה לסל הפיקניק.

למרות שיש שפע של מרחבים פתוחים במחוז אלקהארט, אתם לא ממש יכולים לעצור את הרכב ולערוך פיקניק בחווה של מישהו. למרבה המזל, יש מספר חלופות נגישות הפתוחות לציבור. Bonneyville Mill(574-825-9324, www.elkhartcountyparks.org) בבריסטול (Bristol) נמצאת בראש הרשימה שלי. היא נחשבת לטחנה הותיקה ביותר שפעילה באופן סדיר באינדיאנה. כיום הטחנה ההיסטורית הזו והאזור סביבה מהווים חלק מפארק מחוזי (Bonneyville Mill County Park).

במקום מגרש חניה נגיש, וגישה באמצעות שביל מישורי ורמפה אל הקומה הראשונה של הטחנה. בתוך הטחנה תמצאו מוצגים מעניינים, וכן מצג של הטחנה בפעולה. ישנו גם עלון המהווה מדריך לסיור עצמאי, ומתאר את תפעול הטחנה. אל הקומה השניה ניתן להגיע רק באמצעות מדרגות, אך ישנם תצלומים שלה. ליד האסם נמצא אזור נגיש לעריכת פיקניקים, המשקיף על הנהר המתפתל, Little Elkhart River.

ואם ברצונכם ליהנות מהציפורים המקומיות, בקרו ב-Millrace Canal Trail בגושן. פנו דרומה בכביש SR 15, וימינה ב-Gra Roy Drive, הרחוב הראשון דרומית ל-College Avenue. האתר נמצא בקצה הכביש. שביל אבני הסיד שבאתר נמשך לצד התעלה, לכל אורכה של גושן. במקום זאת, אפשר לסייר בשביל האספלט הקצר יותר, שמוביל ל-Shoup-Parsons Woods. אורכו של השביל המעגלי כ-550 מטרים, והוא כולל טיילת הנמשכת מעל הביצה. זהו אזור מובחר לגידול ציפורים, והוא אינו עמוס באופן יחסי.

שמיכות טלאים ועוד

ליצרני הרהיטים מכת האמיש יצא שם טוב בשל כישורי הנגרות המובחרים שלהם. למרות שקשה למצוא בית מלאכה נגיש, תוכלו להציץ בעבודותיהם של כמה מיצרני הרהיטים המקומיים בחנות Swartzendruber Hardwood Creations(219-534-2502, www.swartzendruber.com) שנמצאת ב-Old Bag Factoryבגושן. כמובן שגם אולם התצוגה מרהיב עין, ומכיל מבחר גדול של ריהוט בסגנון כפרי, מודרני וצרפתי. הכניסה לאולם התצוגה נעשית באמצעות רמפה, והכניסה אל האזור ממנו ניתן להשקיף על החנות הינה מישורית.

בסמוך נמצא הסטודיו Dick Lehman Pottery(219-534-1162, www.DickLehman.com). בין יצירותיו של דיק כלי אבן שיוצרו באמצעות אובניים, ופורצלן; דיק מפסל כל דבר, החל מספלים וקערת ועד מנורות וצנצנות. הכניסה אל הגלריה המרווחת מישורית, אז עצרו במקום והיכנסו לראות את האומנים בפעולה.

נשות כת האמיש ידועות גם במלאכת היד שלהן; בעיקר בזכות שמיכות הטלאים היפהפיות שהן מכינות בעבודת יד. תוכלו לראות את מעשה ידיהן בחנות Martin's Quilt Shop(219-831-2256); החנות ממוקמת באמצע הדרך בין גושן לנפאני (Nappanee) בכתובת 25387 CR 46. זוהי חנות צנועה, הממוקמת בחווה משפחתית, ליד הסככה בה חונה הכרכרה. היא מנוהלת ע"י אם ובתה – ברטה ומארי אליס מרטין. הכניסה לחנות מישורית, אך יש לעבור חלקת דשא קטנה ולעקוף כמה אבנים. אם אתם מגיעים לשוק בכדי לרכוש שמיכת טלאים, חובה לעצור בחנותן של בנות משפחת מרטין. תכננו את הביקור מראש, מאחר והחנות סגורה בימי חמישי ובימי ראשון.

אם אתם באזור ביום שבת הרביעי בחודש ספטמבר, אל תחמיצו את מכירת שמיכות הטלאים הפומבית השנתית, ב-Mennonite Relief Sale. אמניות מקומיות תורמות שמיכות טלאים מעשה ידיהן, שנמכרות למרבים במחיר. הרווחים מסייעים לתמוך במקרי סעד בהם מטפלת הכנסייה המנוניטית. אירוע פופולארי זה נערך ב-Elkhary Country Fairgrounds בגושן. במקום מגרש חניה ושירותים נגישים, וכניסה מישורית אל הבניינים בהם נערך היריד.

Amish Acres

פשוט אסור לכם לעזוב את חבל אמיש לפני שתבקרו ב-Amish Acres (574-773-4188, www.amishacres.com). זהו אתר תיירות בנפאני, המופיע ברשימת האתרים ההיסטוריים הלאומית. באתר 18 בנייני משק ישנים, הנמצאים בחווה היסטורית המשתרעת על פני כ-323,750 מ"ר . בעבר היו הבניינים חלק מחוות Manasses Kuhns, והם שוקמו ושומרו על מנת ליצור תמונה מקיפה ומדויקת של חיי אנשי כת האמיש באמריקה.

התחילו את הביקור ב-Greeting Barn, אסם בו תוכלו לרכוש כרטיסים ולקבל מידע כללי לגבי חבילות הכרטיסים המוצעות במקום. הכניסה לאסם מישורית, ושירותים נגישים נמצאים ליד דלפק מכירת הכרטיסים. סרט היסטורי מוצג לכל אורך היום ב-Greeting Barn Theater, שם יש מקומות ישיבה לכיסאות גלגלים, ולצידם מושבים למלווים.

מחוץ לאסם, תוכלו לצאת לסיור מודרך ברגל, בבנייני המשק שבאתר. מאחר ואלה בניינים היסטוריים, אל רבים מהם מובילות מדרגה או שתיים, ומעטים מהם הם מבנים דו-קומתיים. המדריכים מסייעים בשמחה להיכנס אל הקומה הראשונה, אך זו אינה אפשרות מציאותית עבור אנשים המשתמשים בכיסאות גלגלים ממונעים. ניתן לראות את חלק מהבניינים מבחוץ, והמדריכים מסייעים מאוד ושמחים לענות על כל שאלה. השבילים הסלולים לכל אורך החווה הינם מישוריים, ורבים מהבניינים והשטחים המרוחקים יותר נגישים. בנסיעה באזור החווה בלבד, תוכלו לראות חלק גדול למדי מהאתר, וליהנות מבעלי החיים במקום. המקום באמת נעים.

סיימו את הביקור ב-Amish Acres בארוחת ערב דשנה ובהצגה ב-Round Barn Theater. הכניסה אל המסעדה מישורית, וב- Round Bar Theater ישנם מושבים למלווים. האתר מציע הזדמנות ייחודית להתבונן באופן אינטימי בחיי המשק של בני כת האמיש, וזהו הסיום המושלם לביקור בחבל האמיש באינדיאנה.

למידע נוסף לגבי חבל האמיש בצפון אינדיאנה, בקרו באתר www.AmishCountry.org, או התקשרו למספר 800-262-8161.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד