טיול טבע ונוף בהרי הרוקי'ס הקנדיים
5/08/2005
 
 
הגדל

טיול טבע ונוף בהרי הרוקי'ס הקנדיים – מאי 2005

דר' גבריאלה עילם

הקדמה

על מנת ליהנות מהיופי הפראי של הרי הרוקי'ס הקנדיים, לראות ולחוש את חוויית הבראשית, אין ברירה אלא לגמוע מרחקים ומרחבים של מאות ואלפי קילומטרים. לכן הטיול התבסס על הרבה נסיעה (ברכב ששכרנו). הנסיעה בתוך הנופים המהממים הנצבעים בגווני האור הקסומים בהתאם לשעה ולמזג האוויר, יוצרים תחושה של התמזגות עם הטבע השופע גם כשנמצאים בתוך הרכב. אפילו את חיות הבר הרבות פגשנו לעתים קרובות לצד הכביש. להפתעתנו הטיול היה לא רק מדהים מבחינת הטבע, והנוף אלא גם נוח מאד. כמעט כל המקומות בהם בקרנו במחוז קולומביה הבריטית ובפארקים הלאומיים במחוזות קולומביה הבריטית ואלברטה מאד נגישים ונוחים לאנשים המתקשים בהליכה או למשתמשים בכסא גלגלים. בחרנו להתמקד בביקור באתרים הנגישים. לכל אורכו של מסלול הטיול, הכבישים טובים ובדרכים ישנם הרבה אזורי מנוחה (Rest Areas) נעימים ובהם שולחנות פיקניק ושירותים. גם כשאין סימון לשירותי נכים, תא השירותים לרוב מרווח ומותאם לכיסא גלגלים, אם כי לא תמיד יש מאחזים. ככלל בשרותי הנכים באזורים אלה של קנדה יש מאחז אחד בלבד בצורת Lאו Lאלכסוני בצד אחד של האסלה. "חייבים" לבקר במרכזי המידע (Info Centres) הרבים בערים, בעיירות ובאתרי התיירות. העובדים במרכזים האלו מגלים רצון מדהים להדריך, לספר ולעזור. קבלנו הסברים והצעות לטיולים כולל מידע על תנאי הנגישות של אתרי התיירות וכן מפות וחוברות. רוב מרכזי המידע נגישים ויש בהם שירותי נכים. הרבה מנקודות התצפית שבדרך נגישות ומאפשרות צפייה בנוף היפהפה.

הדרך לקנדה - הטיסה

לא במקרה בחרנו ב – Vancouver  כנקודת ההתחלה והסיום לטיול בהרי הרוקי'ס הקנדיים ובעוד כמה אזורים יפים בקולומביה הבריטית. Vancouverהיא עיר יפה במיוחד, מוקפת מכל צדדיה בנופים יפים ומומלץ לבקר ולשהות בה. שיקול נוסף, אך לא פחות חשוב לבחירה הייתה העובדה שיחסית לטיסות מהארץ עד לחוף המערבי של צפון אמריקה, הטיסה מהארץ לונקובר דרך לונדון קצרה. כ – 5 שעות טיסה עד לונדון ועוד כ – 10 שעות טיסה מלונדון לונקובר. אנו נמנעים מטיסות בתוך יבשת אירופה או אמריקה מכיוון שאי אפשר לדעת מראש מה יהיה גודל המטוס וכאשר המטוס קטן יחסית לרוב אין בו מקום ישיבה מתאים ובנוסף לא ניתן לאחסן את הרולטור (הליכון עם גלגלים) שלי בתא הנוסעים. בהתבסס על ניסיוננו בעבר, בחרנו לטוס בחברת התעופה British Airways (BA). מטוסי BAבטיסות אל ומהארץ ואל ומ – Vancouverנוחתים ויוצאים מטרמינל 4 בשדה התעופה London Heathrow, כך שאין צורך לעבור לטרמינל אחר בתוך שדה התעופה או לשדה תעופה אחר.

בכתבה קודמת – "טיול לאנגליה" – תיארתי את הליך הזמנת הכרטיסים ב – BAושיבחתי את חברת התעופה BAעל היחס והשירות להם זכינו בעיקר בכל מה שנוגע להתייחסות לצרכים מיוחדים בשדה התעופה ובמטוס. גם הפעם נהנינו מהשירות ומהיחס שקבלנו לפני, אחרי ובמהלך הטיסה.

כדי להגיע מהבית לשדה התעופה, הזמנו בחברת המוניות מונית גדולה. מתברר שיש מוניות היכולות להכיל בנוסף לנוסעים גם כמה מזוודות וכיסא גלגלים גדול. לפירוט תנאי הנגישות וההליכים בטרמינל 3 בשדה התעופה בן-גוריון ראו כתבה "המדריך לנוסעים לחו"ל".

כשעה לפני הנחיתה בלונדון הזכרתי לדיילת שאזדקק לכיסא גלגלים עם מלווה. המלווה עם הכיסא חיכה לנו בירידה מהמטוס בשדה התעופה Heathrowוהוביל אותנו דרך ביקורת הדרכונים, לקבלת המזוודה ועד ליציאה אל המוניות כפי שביקשנו.

החלטנו לשהות לילה אחד במלון קרוב לשדה התעופה כדי להתרענן קצת לפני הטיסה הארוכה מלונדון לוונקובר. המלון שבחרנו, Travelodge M4 Westboundנמצא במרחק כמה ק"מ משדה התעופה. כדאי להתקשר למלון ולבקש מהם את מספר הטלפון של חברת המוניות שעובדת אתם (מחיר נסיעה 12 לי"ש). מחיר אותה נסיעה במונית מתחנת המוניות של שדה התעופה 40 לי"ש.

במלון טלפון ישיר ללא תשלום לאותה חברת מוניות. למחרת יצאנו במונית לשדה התעופה. כרטיסי העלייה למטוס הודפסו ונתנו לנו עוד בצ'ק אין בארץ. בטרמינל 4 ב – Heathrowפנינו לדלפק שרות הלקוחות – Customer Service– וחכינו למלווה עם כיסא גלגלים שיבוא לאסוף אותנו. הפעם חיכינו כשעה. לא כדאי להתעצבן, לפעמים המלווים עם כסאות הגלגלים בשדה התעופה מאד עמוסים. המלווה הוביל אותי בכיסא הגלגלים עד ל – Loungeהמיועד לאנשים עם צרכים מיוחדים ונאמר לנו מתי יחזור לקחת אותי לשער העלייה למטוס. בשעה שנקבעה נסעתי עד לשער העלייה למטוס ברכב של שדה התעופה ולאחר מכן בכיסא גלגלים משער העלייה למטוס ועד לפתח הכניסה למטוס (כ – 200 מטר כשלפחות 100 מטר בשיפוע חזק מאד).

שדה התעופה ב – Vancouverקומפקטי יחסית לשדות תעופה בינלאומיים והמרחקים קצת יותר קצרים. גם הפעם נעזרתי ביציאה מהמטוס במלווה עם כיסא גלגלים עד לאולם היציאה. הדרך כולה במישור אחד. מאולם מקבלי הפנים ועד לחניון השכרת הרכב, הנמצא מעבר לכביש, המרחק הוא כ – 100 מטר. הדרך מרוצפת ונגישה, חלקה בשיפוע מתון. את הרכב הזמנו ושילמנו כבר בארץ כולל כל הביטוחים. קבלנו את הרכב, הכנסנו את המטלטלים ויצאנו לדרך.  

יעדי הטיול

אזור עמק האוקאנאגן - The Okanagan Valley

אסור להחמיץ:

טיול על גדת אגם Okanaganבחופים הנגישים של העיר Kelownaוסביבתה.

הכביש מ – Kelownaלאורך הגדה המזרחית של אגם Okanagan– כרמים, יקבים ומטעים של עצי פרי נשירים.

כביש 97 לאורך הגדה המערבית של אגם Okanagan– הרים מיוערים והרים חשופים כמו מפוסלים.

הדרך מהעיירה Oliverל – Osoyoos  בכביש העובר לאורך הצד המזרחי של  Okanagan River– הרים מאיימים כמו פסלי ענק.

 

אזור הקוטניי - Kootenay Rockies

אסור להחמיץ:

כביש מס. 23 המחבר בין Revelstokeל –  Nakusp, כמו לנסוע בתוך ציור.

כביש מס. 6 מ – New Denverל – Nelson, נוף מדהים של הרים גבוהים.

מ -  Nelsonל - Kasloעל כביש מס. A3 ועל כביש מס. 31 לאורך Kootenay Lake– נסיעה  כמו בתוך תמונה תלת-ממדית.

מ- Kasloעל כביש A31 ל - New Denver, דרך מדהימה, הרים מיוערים עם מפלי מים.

מ - Nelsonל - Crestonדרך ה – Kootenay Rockiesו – Kootenay Pass Summit  בגובה 1774 מטרים. דרך יפה בין הרים, הכל ירוק, הרבה מים זורמים, פסגות מושלגות.

הפארקים הלאומיים באנף ויוהו - Banff and Yoho National Parks

אסור להחמיץ:

כביש מס. 1 מ – Golden ל – Lake Louise. יופי של דרך, ההרים מיוערים בחלקם, הפסגות מושלגות.

האגמים Lake Louiseו – Lake Moraineמוקפים בהרים, חלקם מושלגים.

כביש 1Aמהעיירה Lake Louiseל – Banff,  הדרך נהדרת, שלג על ההרים.העיר הציורית Banff.

BowFalls, מפלים מאד יפים כמעט נגישים, נחוצה מעט עזרה לכיסא גלגלים.

ב – Yoho National Park, ה – Natural Bridge– גשר סלע טבעי, תופעת טבע מדהימה ויש מסלול נגיש.

EmeraldLake– צבע המים משתנה בהתאם לשינויי האור.

הפארק הלאומי של גלאסייר - Glacier National Parkוהר רוולסטוק - Mount Revelstoke

אסור להחמיץ:

כביש מס. 1 מ – Goldenל – Revelstokeדרך Rogers Passשב -  Glacier National Park, דרך נהדרת בין הרים מושלגים.

בפארק Glacier, לא להפסיד את Hemlock Grove Trail- מסלול הליכה נגיש על גבי גשר עץ, הזדמנות לחוות טיול ביער טבעי.

הכביש העולה על הר Revelstoke, נקרא Meadows in the Sky, מלמעלה רואים את העמק ואת Illecillewaet River.

 

הפארק הלאומי ג'אספר - Jasper National Park

אסור להחמיץ:

הנסיעה  מ – Lake Louise  לעיר Jasperעל כביש 93 לאורך ה – Icefields Parkwayנפלאה. חייבים לעצור בכמה שיותר נקודות תצפית (View Point), רובן נגישות והנופים מדהימים.

בדרך, Crowfoot Glacier, הר קרח בגובה 3050 מ' ולמרגלותיו האגם הקפוא Bow Lake.

נקודת התצפית של ה – Weeping Wall, המון מפלים הזורמים על הר סלעים. 

ColumbiaIcefield– שדה קרח ענק בגובה של 2000 מ' מוקף קרחונים.

Sunwapta Falls– אפשר לראות את המפל מהשביל העליון.

ב- Athabasca Falls, אפשר וכדאי להגיע עד למפלים אך כיסא גלגלים יצטרך כאן קצת עזרה.

העיר החביבה Jasper, Patricia Lakeהיפהפה ו – Pyramid Lakeהרומנטי. הדרך המובילה מהחניה ל – Pyramid Islandנגישה.

MaligneLakeיפה לצפייה אך לא נגיש.

 

הפארק המחוזי וולס גריי - Wells Gray Provincial Park

אסור להחמיץ:

DawsonFalls– מפלים יחסית לא גבוהים אך רחבים מאד, אפשר לראותם מהכביש.

Helmecken Falls– מפלים צרים, מאד גבוהים ומאד יפים.

ונקובר

לא אספר כאן על הטיול שלנו בעיר Vancouverוסביבתה. אך אל תחמיצו את המוזיאון האנתרופולוגי.

הטיול: מסלול מפורט

היום הראשון: מ – Vancouverל - Kelowna

יצאנו מ -  Vancouver ל - Kelowna ביום גשום מאד על כביש מס. 1 (Trans Canada Highway) דרך עמק הנהר פרייזר (Frazer Valley). לאורך רוב הדרך הרים מכוסים ביערות. יופי של התחלה לטיול. בעיירה Hope חנינו במרכז העיירה הידועה בפסלי החיות הגדולים מעץ. טיילנו קצת בשבילים הנגישים בין הפסלים. מכאן פנינו לכביש מס. 3 העובר דרך Manning Park, וממשיך ל -   Princeton ול -  Kremeos, ומכאן לכביש מס. A3 עד Kaleden וצפונה על כביש מס. 97 לאורך הגדה המערבית של אגם Okanagan דרך  Penticton ל - Kelowna. נופים יפים לאורך כל הדרך. קשת גדולה וכפולה בשמיים קיבלה את פנינו כשהגענו ל – Kelowna. במהלך היממה הקרובה זכינו לראות עוד כמה קשתות ענקיות וצבעוניות כאלה – התרגשתי בכל פעם מחדש.

היום השני: טיול באזור אוקאנאגן – The Okanagan Valley

בעיר Kelowna לאורך אגם Okanagan יש פארקים עם חופים וטיילות לאורך החוף. התחלנו את היום בטיולים קצרים בכמה מהטיילות. השבילים נוחים להליכה (אבנים משתלבות או אספלט) ובכל אחד מהחופים שבקרנו יש שירותים, גם שירותי נכים. באחד החופים הוביל שביל מרוצף על החול ממש עד המים.

מ – Kelowna נסענו דרומה לאורך הגדה המזרחית של אגם אוקאנאגן. לאורך האגם פארקים רבים ומצדו השני של הכביש כרמים, יקבים ומטעי פרי נשירים. הכביש מסתיים באמצע הדרך ואינו מגיע עד Penticton. לכן חזרנו ל – Kelowna ועברנו לצדו המערבי של האגם דרך הגשר הצף Floating Bridge העובר על אגם אוקאנאגן. מכאן דרומה על כביש מס. 97 לאורך הגדה המערבית של OkanaganLake. בכל הכיוונים הרים גבוהים, ההרים ממזרח גבוהים במיוחד, סלעיים, חשופים ומאיימים כמו פסלים ענקיים שנחצבו בסלע הכהה.

המשכנו על כביש מס. 97 דרך Summerland ל- Penticton ומכאן דרך Kaleden והעיירה OkanaganFalls. ציפינו למצוא כאן מפלים. לא מצאנו. לעומת זאת יש כאן סכרים גדולים ביציאה מאגם אוקאנאגן. במרכז המידע (Info Center) של העיירה Oliver(נגיש ויש שירותי נכים) הציעו לנו לנסוע ל – Osoyoosדרך השמורה האינדיאנית והכביש הצדדי העובר ממזרח ל – Okanagan River. קצת טעינו בדרך, אך דווקא הטעויות הובילו אותנו קרוב מאד לכמה מההרים הסלעיים דמויי הפסלים. חווית נוף מיוחדת במינה, מרגשת ומעוררת יראה. בצדם השני של ההרים, לשם אפשר להגיע ברכיבה על סוסים בשבילי איסוף הבקר, יש ציורי קיר אינדיאניים מדהימים מלפני 3000 שנה, כך סיפרו לנו במרכז המידע.  

Osoyoos היא עיירה חביבה. טיילנו על גדת האגם לאורך הטיילת. כל השבילים נוחים להליכה ובשירותים הציבוריים יש שירותי נכים.

בדרכנו חזרה מ – Osoyoos ל – Penticton על כביש מס. A3, קשת ענקית בענן ומאחוריה קשת נוספת, שתי הקשתות משתקפות בתוך מי האגם – מראה מרהיב.

היום השלישי: מ –  Kelowna  ל – Nelson

מ – Kelowna צפונה על כביש מס. 97 עד Vernon ומכאן על כביש מס. A97 עד לחיבור עם כביש מס. 1 לכיוון מזרח לעיירה Revelstoke. דרך יפה אבל רגילה. בהמשך מ – Revelstokeלכיוון Nakusp על כביש מס. 23 הנוף משגע. כמו לנסוע בתוך ציור. בדרך עולים עם הרכב על מעבורת (חינם) שמהווה חלק ממסלול הכביש העובר אל צדו המזרחי של Columbia River. חוויה נחמדה. הבתים ביישובים לאורך הדרך מתחבאים בין ההרים ובתוך היערות. בדרך רואים לכל היותר תחנות דלק ומקומות לשתיה ואכילה. מ – Nakusp על כביש מס. 6 ל – New Denver. בהמשך ביקרנו בעיירה Silverton. בתוך גן קטן במרכז העיירה יש מוזיאון של מכרות הכסף. טיילנו בין מוצגי המוזיאון על השבילים הנוחים והמשכנו דרומה. ליד העיירה Winlaw עצרנו בבית קפה/ מסעדה נחמד (נגיש). במקום נגנו מוסיקה יוונית וצורפנו לשיחה קלילה שהתנהלה בין המלצרית והאורחים האחרים במקום. הלאה על כביש מס. 6 עד Nelson.

 

היום הרביעי: טיול באזור קוטניי - Kootenay

מ -  Nelson צפונה על כביש מס. A3 וממנו לכביש מס. 31 לאורך Kootenay Lake עד  Kaslo. נוסעים בתוך תמונה רב-ממדית. מצד אחד אגם יפהפה ומעבר לו בגדה ממול הרים גבוהים מיוערים. מהצד השני של הכביש הרים גבוהים ומיוערים. הכל ירוק. חלק מפסגות ההרים מושלגות. נוף משגע.

היום שבת וב – Kaslo, עיירה חביבה וציורית – בסגנון של צפון אמריקה, לא בסגנון המוכר לנו מאירופה ומבריטניה – יש פסטיבל May Days. שוק אומנים עם אוכל ומוסיקה, הופעות ומתקני טיפוס ומשחק לילדים ברחבת הדשא הגדולה שבפארק העיירה ליד אזור הקמפינג (Campground). הפסטיבל מתקיים כל שבת במהלך חודש מאי. טיילנו על הכביש בעיירה וגם על הדשא בין דוכני השוק. (ההליכה על הדשא קצת קשה בגלל שיפועים ומהמורות קטנות). מאוחר יותר חסמו חלק מהכבישים כדי לאפשר נחיתה של הליקופטר צהוב – עוד חוויה.

מ- Kaslo על כביש A31 לכיוון New Denver. איזו דרך מדהימה. הרים מיוערים ומהם זורמים בשצף קצף מפלי מים. בדרך עצרנו לחילוץ עצמות ב- Rest Area ליד אגם קטן. במקום כמה שולחנות פיקניק, עצים עתיקים וגדולים ולצדם סלעיות קטנות עם נרקיסים תרבותיים. השולחנות נמצאים במרחק של צעדים ספורים מהרכב על משטח עפר המכוסה ברובו בכעין דשא של פרחי בר צהובים. המשטח די קשיח אך יש מעט בליטות של אבנים ושורשים. השמש מבצבצת בין העננים וסביבנו הרים אדירים שפסגותיהם מושלגות.

דרך כביש צדדי נכנסנו ל – Sandon, עיירת רפאים שהייתה עיירה של מכרה כסף. מהעיירה נשארו רק שרידים מעטים. במקום יש מזבלת מכוניות. עצוב לראות. חבל לקלקל את החוויה של נסיעה בתוך הנופים המרהיבים ולהיכנס לכביש המוביל למקום העצוב הזה.

חזרנו לכביש הראשי מס. A31 לכיוון New Denver, עיירה נחמדה. האוויר מלא בזרעים לבנים כמו זרעי הסביונים בארץ, כאילו נוסעים והולכים כאן בתוך פירורי צמר גפן מעופפים.

בדרך מ – New Denver ל – Silverton על כביש מס. 6 עצרנו לארוחת צהרים מאוחרת על שולחן פיקניק בפארק קמפינג לצד אוהלים וקרוונים של מטיילים. בהמשך הדרך על כביש מס. 6 מ – New Denver עד Nelson הנוף ממש מדהים. גם אתמול נסענו בדרך זו, אך הפעם מזג האוויר יותר בהיר. אתמול פסגות ההרים הוסתרו על ידי עננים שישבו ממש בתוך ההר. היום ההרים חשופים ורואים את מלוא גובהם. מעורר יראה הן של הערכה והן של פחד מפלאי הטבע.

הנופים כאן מדהימים. הכל מאד נקי אך לא מצוחצח. לצד הדרך עמודי חשמל גדולים וחוטי חשמל הבולטים בתוך הנוף המרהיב. מהכביש הראשי רואים גם את החצרות האחוריות של החוות. 

היום החמישי: מ – Nelson ל –  Golden דרך ה – Kootenay Rockies

מ - Nelson דרומה על כביש מס.6 וממנו מזרחה על כביש מס. 3 ל - Creston. הכביש עובר בהרים הגבוהים דרך – Kootenay Pass Summit  בגובה 1774 מטרים. המעבר סגור כשמצטבר  שלג. לפני היציאה לדרך עברנו במרכז המידע ב – Nelson כדי לברר אם ה –Pass  פתוח. שלג קל קידם את פנינו ב – Pass. אין שלג על הכביש, אך צדי הכביש וההרים מכוסים בשלג. יופי של דרך בין הרים. הכל ירוק, הרבה מים זורמים, ההרים בחלקם חשופים ופסגות ההרים מושלגות.

מ - Creston על כביש מס. 3, עברנו את Yahk והמשכנו על כביש מס. 93/3 (איחוד של שני כבישים ראשיים) עד Cranbrook. בדרך, כמו בכל הדרכים, יש אזורי מנוחה (Rest Areas) – נקודות חמד בתוך היער או על גדת אגם. עצרנו בהרבה אזורי מנוחה בדרך כלל פשוט כדי לחלץ עצמות. כולם היו נקיים ונעימים וכמעט בכולם היו (בנוסף לשירותים) גם שולחנות פיקניק בקרבת חניית הרכב.

צפונה מ – Cranbrook נמצאת  Fort Steele. זוהי עיר משומרת ומשוחזרת. לא נכנסנו לשוטט בעיר (בתשלום) אך הכל נגיש ויש שירותי נכים. בהמשך צפונה על כביש 93/95 (שוב איחוד של שני כבישים ראשיים). והלאה צפונה על כביש 95. דרך יפהפייה. הנוף שונה מזה שהכרנו אתמול. הפעם ההרים הקרובים מיוערים בחלקם ומאחוריהם הרים עם פסגות מושלגות. במהלך היום השתנו היחסים בין השמש והעננים מה ששינה את האור ויצר בנוף משחק של גוונים שונים, כמו בעולם קסום. עצרנו כדי לצלם את אגם קולומביה היפה וסביבתו, בהמשך הדרך ב – Dutch Creek(קצת לפני Fairmount Hot Springs) הרים חוליים כמו קיר מפוסל. אין רגע משעמם בנוף הזה. המשכנו צפונה עד Golden.

 

היום השישי: טיול לפארקים הלאומיים באנף ויוהו - Banff and Yoho National Parks.

העיר Golden מוקפת הרים ונופים יפהפיים. חבל שהעיר עצמה לא טופחה מבחינה אסתטית אלא נראית כמו צומת דרכים עמוסה בפסי רכבת והמון עמודי חשמל.

מ – Goldenל – Lake Louise. יופי של דרך על כביש מס. 1. היערות על ההרים נראים מרחוק כמו משטחי דשא גבוהים. פסגות ההרים מושלגות. החלקים החשופים בהרים מגלים סלעים בגוונים שונים: חום, אפור בהיר, חלקם כמעט לבנים. ב – Lake Louise קר מאד. האגם יפה, מוקף בהרים מושלגים, מאד מתוייר. בהמשך מ – Lake Louise ל – Moraine Lake הדרך מדהימה. מסביב הרים ענקיים מושלגים. לא יכולנו להפסיק לצלם.

 Moraine Lake יפהפה. חלקו קפוא. יותר פראי ויותר יפה מהאגם של Lake Louise. אין שבילים נגישים אך אפשר וכדאי לצאת מהרכב ופשוט לספוג את האוויר והנוף, למרות הקור. חזרנו לעיירה   Lake Louise  והמשכנו דרך כביש 1Aל – Banff. הדרך נהדרת. שלג על ההרים ועלינו יורדות טיפות שלג. לצדי הכביש פגשנו איילות (Elks). בדרך Castle Mountain, הר חשוף וגבוה, נראה כמו טירה ענקית. העצירה בכמה Rest Area בדרך העצימה את חווית המקום.

עברנו דרך העיר Banffבמטרה לחזור אליה מאוחר יותר והמשכנו במזג האוויר הקר ל – Lake Minnewanka. לצד האגם יש שולחנות פיקניק, אך המקום אינו נגיש ובין כה וכה היה קר מאד. ערכנו פיקניק בתוך הרכב כשאנחנו נהנים מהנוף היפה. מכאן, שוב דרך העיר Banff, ל - Bow Falls. מפלים מאד יפים. מהתצפית הסמוכה למגרש החניה יש מסלול הליכה קצר על שביל עפר מהודק עם מעט חצץ, נוח להליכה אך קצת קשה לגלגלים. כיסא גלגלים יצטרך כאן מעט עזרה. ליד המפל התחתון גן עם נופים מדהימים לכל כיוון ואפשר לצפות מלמטה במפלים העליונים – כדאי. מי שיכול מטפס כאן במדרגות הרבות והתלולות עד למפלים העליונים.

מכאן המשכנו קצת דרומה ל – Cave. המקום מסומן כנגיש וכך גם נאמר לנו במרכז המידע, אך שביל האספלט מאד משופע, מעל  10% שיפוע בתחילת הדרך, שיפוע חזק מדי עבורי.

חזרנו ל – Banff העיר כדי לטייל ברחוב הראשי. זוהי עיר תיירות ציורית מאד מוקפת הרים עם פסגות מושלגים. מגוון תיירים מכל העולם. במרכז המידע המליצו לנו לבקר ב – Luxton Museum, מוזיאון להיסטוריה, אמנות ותרבות אינדיאנית וגם ב – Canada Place, שניהם נגישים, אך מקוצר זמן ויתרנו על המוזיאונים ובילינו בתוך הנופים והטבע.

מ – Banff חזרה דרך Lake Louise על כביש מס. 1 לפארק הלאומי Yoho. לצדנו הנהר. נוף משגע. השעה כאן כבר שבע בערב ורק עכשיו השמש מתחילה לבצבץ בין העננים. הראות מעולה. כמו בריאת העולם. הכל זוהר באור השמש המופיעה ומסתתרת חליפות בין עננים לבנים-אפורים. מכל הצדדים הרים מושלגים מיוערים בחלקם. אחרים כמו פסלי סלע. אכן Rockies. חלק מההרים מכוסים לגמרי בשלג היוצר כעין ציור לבן על סלעי ההר והיערות שבתחתיתו. פסגות ההרים הלבנות  נושקות לעננים. באור הנהדר העכשווי רואים בקושי את הקו העדין המפריד בין שמים לארץ. היערות על ההרים נראים מרחוק כמו משטח דשא גבוה ומן ההרים זורמים מים בשצף קצף – מהפשרת שלגים.

ב – Yoho National Park. דקות אחדות של נסיעה מערבה אחרי העיירה Field ירדנו מכביש מס. 1 לכיוון ה – Natural Bridgeו – Emerald Lake. ה –  Natural Bridge הוא גשר טבעי מעל נהר Kicking Horse. יופי של תופעת טבע ויש מסלול נגיש המאפשר לראות מקרוב את הסלעים שיוצרים את הגשר הטבעי ותחתיו זורמים בשצף קצף מי הנהר. כ – 8 ק"מ הלאה נמצא Emerald Lake. צבע המים באגם טורקיז בהיר. הצבע משתנה בהתאם לשינויי האור. את כל היופי של היום הזה המשכנו לחוות כשהמשכנו על כביש מס. 1 חזרה ל – Golden.

 

היום השביעי: טיול לפארקים הלאומיים Glacier National Parkו – Mount Revelstoke National Park

מ – Golden מערבה על כביש מס. 1. בתוך הפארק הלאומי  Glacier הכביש עובר דרך Rogers Pass. מקום יפהפה. ב – Pass הכביש עובר על צלע ההר דרך מנהרות חצי פתוחות שנבנו כדי להגן על הכביש ממפולות שלגים. מרכז המבקרים ב – Rogers Pass נגיש ומאד יפה. סביב ובתוך המבנה השבילים מאספלט או מרוצפים. יש שירותי נכים. סביב המבנה מרפסת הבנויה כדוגמת מנהרות העץ ששימשו את הרכבות הראשונות. המנהרות  המקוריות נהרסו במשך הזמן עקב פגעי הטבע ובניית כביש מס. 1 (Trans Canada - Hwy1). המקום מוקף הרים מושלגים וסביב מרכז המבקרים ערמות גדולות של שלג. במהלך היום עברנו ב – Rogers Pass בבוקר לכיוון מערב ובשעות אחר הצהרים המאוחרות לכיוון מזרח. בגלל השינויים בגווני האור הנוף ניראה שונה בכל פעם. בבוקר היה מעונן בעיקר עננים לבנים. אחר הצהרים זרחה השמש (היה ממש חם) אך בשמיים שטו עננים אפורים ושחורים. העננים הטילו צל על חלקים מההרים המושלגים בצד אחד בעוד שההרים בצד הנגדי זהרו בלובן השלג ובאור השמש שהקרין עליהם. פשוט מהמם. חלק מהפסגות מושלגות לגמרי, בפסגות אחרות השלג מפוזר כמו תחרה לבנה בין העצים. ליד מרכז המבקרים ובמגרש החניה הסמוך, כמו כמעט בכל מקום, המון סנאים מתרוצצים על הדשא.

בעונה זו השקיעה כאן מאד מאוחרת. בתשע בערב עדיין אור מלא.

מ – Rogers Pass המשכנו ל – Hemlock Grove Trail. כ – 400 מטרים של מסלול הליכה נגיש בתוך יער טבעי על גשר הבנוי מקורות עץ עם מעקה. המסלול מוגבה מעט מעל הקרקע וכך אינו פוגע ביער. היערות נשמרים במצבם הטבעי, כולל עצים שנפלו בגלל תנאי מזג אוויר. גזעים ענקיים וחלולים שכובים על האדמה ומשמשים מסתור לחיות בר. בתוך היער רחשים וקולות לא מזוהים ולאורך המסלול, על לוחות עץ, יש הסברים על היער והחיים בו. חוויה שכדאי להקדיש לה זמן. במגרש החניה יש שירותי נכים וגם שולחנות פיקניק עם גישה לכיסא גלגלים. חלק מהשולחנות תחת כיפת השמיים וחלק תחת גג עץ המשמש כמסתור מגשם ושלג.

מכאן המשכנו על כביש מס. 1 מערבה ל – Mount Revelstoke National Park. ב - Giant Cedar Trail יש מסלול הליכה על קורות עץ אך המון מדרגות. מי שאינו יכול לעלות במדרגות יכול ליהנות מהטבע שסביב החניה. עצים גדולים עם גזעים ענקיים לצד הנחל. מאד נעים.

המשכנו בדרכנו לעיר Revelstoke וממנה להר Revelstoke. הכביש הנקרא Meadows in the Sky מוביל לראש ההר. מלמעלה רואים את העמק ואת Illecillewaet River. בעונה הזו הכביש היה פתוח לאורך 12 ק"מ בלבד, ההמשך היה חסום לרכב בגלל השלג.

מכאן נסענו לסכר הענקי The Revelstoke Dam. הסכר יוצר מאגר מים אדיר Seven Mile Reservoir עם תחנת כוח. מפלצת בטבע. למי שמתעניין יש אפשרות להצטרף לסיור מודרך בתשלום. ויתרנו על הסיור. ראינו את המים היוצאים מהסכר ונסענו ברכב כדי לראות את מאגר המים העליון.

ליד העיר Revelstoke, על שולחן בפארק קטן ליד הנחל ערכנו פיקניק בתוך הנוף והשמש. ומכאן בחזרה ל – Golden בדרך היפהפייה על כביש מס. 1 כשסביבנו הרים מושלגים המשנים את צבעם בהתאם לגווני האור, השמש, העננים והשעה ביום.

 

היום השמיני: מ – Golden ל – Hinton, טיול בפארק הלאומי Jasper.

יצאנו שוב על כביש מס. 1 היפה בדרך מ – Golden ל – Lake Louiseומכאן צפונה לאורך כביש מס. 93 הנקרא Icefields Parkway, נסיעה נפלאה. חייבים לעצור בכמה שיותר נקודות תצפית (View Point), רובן נגישות ופשוט חבל להחמיץ את הנופים המדהימים האלה. הכביש עובר בפארק הלאומי Jasper, לדעתי הפארק היפה ביותר מכל הפארקים בהם בקרנו במהלך הטיול כולו.

בדרך, Crowfut Glacier, הר קרח בגובה 3050 מ' ולמרגלותיו האגם הקפוא Bow Lake. קשה לתאר את היופי. אסור לוותר בדרך על נקודת התצפית של ה – Weeping Wall כאן רואים הרבה מפלים הזורמים על הר סלעים, ממש הר בוכה.

בהמשך Columbia Icefield– שדה קרח ענק בשטח של 325 ק"מ מרובע בגובה של 2000 מ' וסביבו קרחונים (Galciers) שאת חלקם רואים מהכביש. אין אפשרות מעבר לרכב פרטי לתוך שדות הקרח, אך ממרכז המבקרים יוצאים אוטובוסים עם גלגלים מיוחדים לשדה הקרח שם מאפשרים לנוסעים לרדת מהאוטובוס וללכת מעט בקרח ובשלג העמוק. הסתפקנו בצפייה במרחבים ובהרים הלבנים מהכביש ושכחנו לבדוק האם האוטובוסים נגישים. 

ב – Sunwapta Falls אפשר לראות את המפל מהשביל העליון העובר בתוך יער עצי מחט. הירידה לגשר תלולה ולא נגישה. מכאן נסענו לאגמים ב - Athabasca Falls. כדי להגיע עד למפלים יש לרדת בשביל מאד משופע. כיסא גלגלים יצטרך קצת עזרה, אך זה אפשרי וכדאי.

במהלך היום ראינו חיות בר שונות: עורבים, סנאים, איילים עם קרניים גדולות ואיילות עם קרניים קצרות (Elks), דוב שחור וגם זאב אפור שעמד על הכביש ואכל בשמחה עוגיות אסם ישראליות שזרקתי לו מחלון הרכב.

היום התשיעי: עוד יום טיול ב – Jasper National Park

מ – Hinton על כביש מס. 16 לעיר Jasper. בדרך כבשים גדולי קרניים (Bighorn Sheep) וגם צבאים עם זנב לבן (White-Tail Deer), האחרונים דומים לחמורים ויש להם קרניים גדולות מסתעפות.

לאחר ביקור במרכז המידע בעיר Jasper נסענו לכיוון Patricia Lake. אגם יפהפה. צפינו בו מהכביש והמשכנו הלאה ל – Pyramid Lake הרומנטי. הדרך מהחניה ל – Pyramid Islandנגישה. הירידה ברמפה מתונה מבטון עם מעקה. בהמשך כ – 30 מ' של שביל עפר מהודק עם מעט אבני חצץ. השביל מוביל לגשר עץ נוח העובר מעל האגם עד לרחבת האי. ברחבה שולחנות פיקניק נגישים לכיסא גלגלים ומסלול הליכה של כ – 600 מ' באי עצמו. המסלול על שבילי עפר מהודק והרבה אבני חצץ. מתאים למי שמשתמש במקל הליכה אך לא מתאים לגלגלים (כמו הרולטור שלי או כיסא גלגלים). מסביב הרים בגובה 2500-3300 מ' חלקם מכוסים בשלג והם משתקפים במי האגם. יפהפה ורומנטי.

מכאן בדרך ל – Maligne  Lake. הנופים עוצרי נשימה. המון נקודות לתצפית על הנוף, רובן נגישות, כדאי לעצור בכולן. בדרך לאגם ערכנו פיקניק במקום מדהים על גדת ה – Maligne Riverביום שטוף שמש. Maligne Lake אגם יפה אך לא נגיש. קרוב לאגם יש קפה/מסעדה עם מרפסות בכמה מפלסים. מפלס המרפסת העליון נגיש ואפשר לשבת ולצפות באגם היפה. איזו שלווה. בחודשי הקיץ אפשר לשוט בסירה עד לחלקים הדרומיים היותר פראיים של האגם, אך השיט כנראה לא נגיש. בחזרה לעיר Jasper, קצת לפני הכניסה למרכז העיר ירדנו בכביש המוביל ל – Lake Annette. שביל אספלט מקיף את האגם. כיסא גלגלים יצטרך קצת עזרה בכמה קטעי דרך קצרים שבהם יש שיפוע חזק (מעל 12%). המקום נהדר לפיקניק ולבילוי על מדשאות ענקיות. הפארק נסגר בשעה שמונה בערב.

היום העשירי: מ – Hinton, Albertaל – Clearwater, BC

מ – Hinton מערבה על כביש מס. 16, דרך העיר Jasper לכיוון Valemount. על ההר בכניסה ל –  Mount Robson Park פגשנו עז הרים (Mountain Goat), שעירה ולבנה. יש במקום מרכז מבקרים נגיש ומסעדה נגישה, אך מסלול הטיולים על ההר עשוי חצץ ואינו מתאים לכיסא גלגלים.

מ – Valemont דרומה על כביש מס. 5. קצת לפני Blue River מפלים יפים. בהמשך הדרך Swahatts Falls. שביל של עפר מהודק עם הרבה אבנים באורך של כ – 300 מ' מוביל למפלים דרך היער. במזג האוויר החם שאליו נקלענו התנפלו עלינו המוני יתושים ענקיים ברגע שפתחנו את דלתות הרכב. ויתרנו.

הגענו ל – Clearwater. עברנו דרך מרכז המבקרים לקבלת מידע על פארק Wells Grayוהמשכנו  למלון Dutch Lake Motel. כל החדרים משקיפים על האגם Dutch Lake. מחלון החדר נוף מרהיב המשתקף לתוך האגם בדרגות שונות של בהירות בהתאם לשעה ביום ולמזג האוויר.

היום האחד-עשרה: טיול בפארק המחוזי Wells Gray

Clearwater היא עיירה קטנה הממוקמת בכניסה לפארק המחוזי Wells Gray.  מיד עם הכניסה לפארק פגשנו בדוב שחור לועס את ארוחת עשבי הבוקר שלו לצד הכביש. בהמשך היום פגשנו כמה פעמים דוב שחור (לפעמים צבעו חום – זו לא בדיחה) שאכל עשבים ופרחים במרחק של 2-3 מטרים מהרכב. נסענו תחילה ל – Dawson Falls. מפלים יחסית לא גבוהים אך רחבים מאד, אותם אפשר לראות בשני צדי הגשר מבלי לצאת מהרכב. מכאן המשכנו ל - Helmecken Falls, מפלים צרים, מאד גבוהים ומאד יפים. שביל הליכה מוביל מהחניה לתוך היער אל המפלים. השביל עשוי עפר מהודק ואבנים קטנות. מדי פעם בולטים בשביל שורשי עצים כך שהדרך קצת קשה להליכה או לגלגלים אך המאמץ שווה כי המפלים פשוט מדהימים. בחניה יש שירותי נכים.

היום חם מאד והמקום שורץ בהמון יתושים ענקיים, טורדניים ועוקצניים.

המשכנו בכביש העובר דרך פארק Wells Gray עד אגם Clearwater Lake. לאורך הכביש Creeks, מעין וואדיות צרים מאד שזורמים בהם מים. היפה מכולם ה – Third Creek. בכמה מקומות אפשר להגיע עם הרכב קרוב לשפת המים באגם. בחודשי הקיץ יש אפשרות לצאת לשייט.

בדרכנו חזרה עצרנו בכמה מנקודות התצפית ובכמה Campgrounds. בכולם יש פינות ישיבה יפות ושולחנות פיקניק אך במזג אוויר חם כמו זה שזכינו לו יש גם המוני יתושים.

את הפיקניק ערכנו הפעם על פסגת Green Mountain. במקום יש מגדל תצפית מעץ (עליה למגדל דרך הרבה מדרגות). מראש המגדל רואים את כל פארק Well Gray וההרים מסביב. סביב המגדל רחבה אופקית ישרה עם דשא אחיד כך שאפשר לנוע גם בכיסא גלגלים. אמנם לא רואים את נוף הפארק אך רואים את היער שסביב ואת ההרים המיוערים הרחוקים ומאחוריהם הרים מושלגים. במקום שולחנות פיקניק רגילים (לא מותאמים לכיסא גלגלים).

פארק Wells Gray פחות מתוייר ויותר פראי מהפארקים הלאומיים  Banff, Yoho ו – Jasper. אמנם ב –  Wells Gray ראינו יותר חיות בר מאשר במשך כל הטיול, אך בדיעבד זהו פארק פחות מעניין. בסגנון הטיול שלנו, המתבסס בעיקר על נסיעה ברכב ופחות על טיולים ברגל, יכולנו להסתפק בחצי יום של טיול בפארק זה ולשהות יותר זמן בפארק הלאומי Jasper.

את הערב הארוך (מחשיך רק בסביבות עשר בלילה) בילינו בהנאה רבה במרפסת שב – Dutch Lake Motel כשאנו צופים באגם היפה ובנוף המשתקף בתוכו.   

היום השנים עשרה: מ – Clearwater חזרה ל - Vancouver

יום בהיר, בשמיים הכחולים כמה פסים דקיקים של עננים לבנים, כאילו לא הספיקו עדיין לצבוע את כל משטח השמיים בתכלת. לפני היציאה לנסיעה הארוכה הצפויה לנו היום הכנו לעצמנו ארוחת בוקר בחדר המוטל אל מול החלון הצופה לעבר האגם וכל היערות והנוף המשתקפים בו.

מ – Clearwater דרומה על כביש מס. 5 ל – Kamloops. בהמשך כביש מס. 5 עד Hope (כביש אגרה) ומכאן על כביש מס. 1 ל - Vancouver. בדרך ההרים מיוערים רק בחלקם. היערות שוב נראים מרחוק כמו משטחי דשא. לא הכל ירוק. יש חוות בקר וסוסים. בתי המגורים בחוות לרוב פשוטים מאד, עשויים עץ ונראים כמעט כמו מגורי קרוואנים. הדרך יפה אך לא "מלוקקת". בחצרות הבתים הגדולות מכוניות ישנות וכלים חקלאיים חלודים שיצאו מכלל שימוש. כנראה לא מוכרים כאן את המכוניות והרכבים הישנים אלא פשוט משאירים אותם בחצר כמעט מול פתח הבית. הכביש עובר לאורך נהר והנוף משתקף במים כמו במראה. כל הנוף כאילו קיים פעמיים, פעם אחת לעצמו ופעם אחת כהשתקפות. בדרך רואים מדי פעם מנסרות עצים גדולות.

בערב אנחנו שוב ב – Vancouver. בעיר היפה הזו נטייל עוד שלושה ימים לפני החזרה הביתה.

לינה ובתי המלון

כדי לוודא שיישמר עבורנו החדר המותאם לנכים, הזמנו  את כל החדרים בבתי המלון מהארץ כמה חדשים לפני הנסיעה, באמצעות האינטרנט (או טלפונית עם אישור באמצעות אי- מייל). ברוב בתי המלון, אם יש חדר נגיש, ישנם לכל היותר שני חדרים כאלה, לפעמים רק אחד. לפני כל הזמנה בררתי טלפונית את נתוני החדר בהתאם לתנאים הנחוצים לי.אמנם כל ההזמנות אושרו באמצעות מספר כרטיס אשראי, אך יום או יומיים לפני ההגעה לכל מלון התקשרתי טלפונית כדי לוודא ששומרים עבורנו את החדר הנגיש. לכאורה שיחת טלפון מיותרת, בדיעבד הסתבר שכאשר לא טלפנתי היו בעיות בהגיענו למלון.

London– לילה למנוחה בין הטיסה מהארץ ללונדון ומלונדון לוונקובר. המלון בקרבת שדה התעופה Travelodge M4 Westbound. החדר הנגיש פשוט אך מרווח ומותאם היטב לאדם בכיסא גלגלים. בחדר האמבטיה אמבטיית עמידה עם מקום ישיבה ויש הרבה מאחזים. במלון אין לובי ואין חדר אוכל, אך המלון צמוד לאזור שירות Moto Service Area, כאן יש בית קפה / מסעדה, חנות מזכרות קטנה ושירותי נכים (הנפתחים עם מפתח Radar. אפשר לבקש שיפתחו).

Vancouver– המלון Holiday Inn Express ב – East Hastings Street. החדר גדול, מרווח, מיטה רחבה וחדר אמבטיה ענק. ליד האסלה מאחז אחד בלבד, דמוי Lאלכסוני. במקלחת הגדולה מאחזים וכיסא לישיבה. הכיור נגיש. יש חדר צמוד למלווה.

Kelowna - נקודת מוצא לטיול באזור אוקאנאגן.

מלון Holiday Inn Expressנעים, ונוח. חדר גדול ומרווח. מיטה רחבה ונוחה. בחדר האמבטיה יש אמבטיית עמידה והרבה מאחזים. האסלה מוגבהת ולצדה מאחז אחד בצורת Lאלכסוני. כיור נגיש לכיסא גלגלים. יש חדר צמוד למלווה.

Nelson - נקודת מוצא לטיול באזור קוטניי.

הזמנו חדר נגיש במלון Best Western. החדר נגיש אך מחניק במיוחד. החלון אינו לפתיחה ואין מערכת אוורור המכניסה אוויר מבחוץ.

עברנו למלון Prestige Lakeview Resort. המלון נעים ונוח, אם כי מחיר החדר כמעט כפול. החדר מרווח, חדר האמבטיה והשירותים מאובזרים לאדם בכיסא גלגלים. יש בחדר מקרר. יש מסעדה בצמוד למלון. החלון משקיף על נוף יפה של האגם, הסירות וההר שממול. ביציאה ממגרש החניה של המלון יש טיילת נעימה ונגישה (מרוצפת) לאורך חוף האגם.

Golden– נקודת מוצא לטיול בפארקים הלאומיים Banffו – Yohoובפארקים המחוזיים  Glacier ו - Revelstoke.

המלון Ramada. החדר הנגיש נוח ומרווח. בחדר האמבטיה מקלחת גדולה עם מאחז אופקי וכיסא לישיבה. האסלה נמוכה יחסית, לצידה מאחז אחד בצורת Lאלכסוני. הכיור נגיש. יש בחדר מקרר.

Hinton– טיול בפארק הלאומי Jasper.

המלון Holiday Inn. החדר הנגיש מרווח. המיטה גדולה מאד. חדר האמבטיה צפוף עבור כיסא גלגלים (צריך עזרת מלווה) כיוון שאל האסלה מתחבר כעין כיסא עם מסעדים המצמצם את מרחב התנועה וחוסם את הגישה לתוך האמבטיה. יש דלת לחדר צמוד עבור מלווה.

Clearwater– טיול בפארק המחוזי Wells Gray.

המלון Dutch Lake Motel. החדר הנגיש גדול ומרווח. יש בחדר מקרר. בחדר אמבטיה יש מאחזים בתוך האמבטיה ויש מאחז אחד בצורת Lאלכסוני לצד האסלה. הכיור נגיש. מהחדר נוף יפהפה על האגם (Dutch Lake) ויציאה למרפסת המשקיפה על האגם. יופי של מקום – מומלץ. יש אתר אינטרנט אך את ההזמנה עשינו באמצעות הטלפון ולבקשתי קבלתי אישור להזמנה באי- מייל.

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד