הצד הפראי של ואנקובר
 
 
הגדל

הצד הפראי של ונקובר, קנדה

מתוך: http://emerginghorizons.com

כתבה: קנדי הרינגטון Candy Harrington, תרגמה מאנגלית: דר' גבריאלה עילם

 

ונקובר היא עיר מאד מגוונת כך שאנשים מבקרים בה מסיבות שונות. יש המגיעים לונקובר לצורך קניות וביקור במוזיאונים, אחרים מגיעים בשביל האוכל ויש המגיעים בגלל המגוון האתני. אני הגעתי בגלל חיות הבר, נכון, חיות הבר. נסעתי לונקובר לחפש מרחבים בחיק הטבע, אוויר חופשי ונופים נהדרים, וכמובן נגישות טובה. חיפשתי בעיר נווה מדבר ותאמינו או לא, זה בדיוק מה שמצאתי.

נווה מדבר עירוני

פארק סטנלי (Stanley Park) הוא אחד ממרחבי הטבע היפים ביותר של ונקובר, ממש נווה מדבר. הפארק העירוני הזה נמצא במרחק של דקות ממרכז העיר התחתית. גודלו כ – 4000 דונם מלא בעצי רושה (Helock trees) וחיות בר. ואם תרצו מבט על האוקיינוס, ישנה חומת-ים באורך 9 ק"מ המקיפה את הפארק. לחומת-הים תפקיד כפול, היא מונעת סחף ומשמשת כטיילת נעימה ונגישה סביב הפארק.

למבט כולל על הפארק מומלצת נסיעה בכרכרה. AAA Horse & Carriage(604-681-5115, www.stanleyparktours.com) מפעילים בפרק סטנלי טיולי כרכרות עם סוסים. הכרכרות פתוחות ונגישות לכיסא גלגלים. הכרכרות נבנו על ידי הבעלים גרי או'ניל (Gerry O'Neil). כששאלו את או'ניל על נגישות הוא השיב בהתלהבות "אבי השתמש בכיסא גלגלים בשנותיו האחרונות כך שאני מודע היטב לכמה מהמכשולים שעליהם יש להתגבר. לכן תכננתי ובניתי את הכרכרות שלנו כך שיאפשרו נגישות טובה."

גרי אכן עשה עבודה טובה. בכרכרות הנגישות שלו יש רמפה ומושבי ספסל מתפרקים, כך הן יכולות להתאים בו-זמנית גם לכמה אנשים המשתמשים בכיסאות גלגלים. תוכלו להישאר בכיסא הגלגלים שלכם במהלך הטיול. אם תרצו תוכלו לעבור לשבת על הספסל ולאחסן את כיסא הגלגלים שלכם למשך הנסיעה.

טיולי הכרכרות יוצאים כל 20-30 דקות מהקיוסק שליד הכניסה מרחוב ג'ורג'יה (Georgia Street) ונמשכים שעה.

AAA Horse & Carriageמפעילים מאזור מרכז העיר אוטובוס המצויד במעלית, ללא תשלום. מידע על מקומות האיסוף וזמני הנסיעה תמצאו באתר שלהם. לא נדרשת הזמנה מראש, אך נסיעת הכרכרה האחרונה ביום אינה נגישה לכיסאות גלגלים.

סנפירים ועוד סנפירים

האקווריום של ונקובר (Aquarium Marine Science Center), (604-659-3508, www.vanaqua.org) הוא עוד מקום נהדר למפגש עם חיות בר. אקווריום זה, אחד מהמומלצים ביותר, נמצא בפארק סטנלי ומאכלס מגוון עשיר של חיות ים מכל העולם. הנגישות באקווריום טובה, הכניסה במישור אופקי, חניה נגישה, שירותים נגישים, מעלית לקומות העליונות ומעברים נגישים בכל האתר.

אל תחמיצו את חווית אמזון עם מעברי טיילת נגישים דרך יער גשם המאוכלס בעכבישים, נחשים, פרפרים טרופיים ותצוגת 150 סוגים של צפרדעים וקרפדות מכל העולם. אל תוותרו על מפגש עם אורורה (Aurora) הלוויתנית עם תינוקה החדש.

גם תצוגת החוף הפראי מומלצת מאד. זהו אזור פתוח עם נגישות טובה באמצעות טיילת עד לבתי הגידול. האוכלוסייה כוללת אריות ים, דולפינים, כלבי ים ולוטרות שניתן לצפות בהם בפעילותם.

למבט קרוב עוד יותר, הירשמו לטיול מאלף בחוף הפראי. משך הטיולים 45 דקות והוא כולל צפייה באקווריום מאחורי הקלעים וסיכוי להאכיל את אחד מתושבי החוף הפראי. הטיולים נגישים לכסא גלגלים אם כי חלק מהרמפות קצת חלקות כשהן רטובות. בכל זאת אפשר ומומלץ לעשות זאת עם מעט עזרה. האכלתי את אחד מאריות הים שמשקלו כ – 100 ק"ג, זה היה שיא הטיול שלי באותו יום.

 

דובים וטוטם (סמלים)

בחיפוש אחרי חיות בר נוספות נסעתי להר גראוס (Grouse Mountain) שבצפון ונקובר (604-984-0661, www.grousemountain.com). הר גראוס נמצא במרחק דקות אחדות מהעיר התחתית בגובה 1200 מטר והנסיעה אליו נגישה באמצעות רכבל. עולים על הגונדולה עם כיסא הגלגלים ולאחר שמונה דקות מגיעים לתחנת אלפיין (Alpine Station). הנוף מהמם.

כשנמצאים למעלה אפשר לצפות בנוף ממעוף הציפור כמו תיאטרון בשמיים, או לבדוק את הפסלים במסלול ההליכה ביער. בקצה המסלול תמצאו את מחסה הר גראוס לחיות בר בסיכון, דובים שהתייתמו ומשתובבים להם בסביבה הטבעית ששטחה כ – 8 דונם.

מסלול ההליכה ביער מרוצף, אורכו כ – 400 מטר ולקראת הסוף הוא קצת תלול. האזור שליד שמורת הדובים מכוסה בשורשים. אך גם אם לא תוכלו להגיע עד קצה המסלול, כדאי לבקר בהר גראוס בשביל הנוף. לא תתאכזבו.

עוד מקום שכדאי לבקר בצפון ונקובר הוא הגשר התלוי ופארק קאפילנו (Capilano Suspension Bridge and Park), (604-985-7474, www.capbridge.com). זוהי האטרקציה התיירותית העתיקה ביותר בונקובר. אמנם הגשר התלוי אינו נגיש, אך אטרקציות רבות בצד המזרחי של הפארק נגישות, כולל קומת המצפה, מרכז הסיפור, הגנים, חנות המתנות, המסעדה ופארק הטוטם (הסמלים).

הכניסה לפארק חינם עבור מי שאינם יכולים פיזית לעבור את הגשר התלוי.

במרכז הסיפור ישנם ציורי קיר, כלים ותצוגה המסבירה ומתארת את ההיסטוריה של קאפילנו. בפארק הסמלים תוכלו לראות את האוסף הפרטי הגדול בעולם של עמודי סמלים. האוסף כולל 25 עמודים משנות ה-1930. לכשתסיימו עם הסמלים אל תחמיצו את הנוף הנהדר של נהר קאפילנו.

הנגישות בפארק טובה, חניה נגישה, שירותים ומעברים נגישים לרוב חלקי הפארק. גני פארק הסמלים מאורגנים היטב מבחינת נגישות. מקום מאד נעים.

תחבורה

אחד האתגרים הקשים בסיור בכל עיר הוא למצוא את התחבורה הנגישה המתאימה. למרבה המזל לונקובר ציון גבוה בזמינות ובמגוון האפשרויות של תחבורה נגישה.

יש הסעות נגישות משדה התעופה של ונקובר (604-946-8866, www.yvrairport.com) . אמנם האוטובוסים אינם נגישים אך יש תחבורה חלופית בואן עם מעלית ללא תשלום נוסף. אין צורך להזמין מקום מראש; רק לבקש תחבורה נגישה בדלפק של אולם קבלת הפנים בשדה התעופה.

די פשוט להסתובב בעיר. אפשר לעלות עם כיסא הגלגלים על אוטובוס הים SeaBus(מעבורת) המקשר את ונקובר עם ונקובר הצפונית. נוסעים יכולים לעבור לרכבת Sky Trainהנגישה בתחנת Waterfrontולאוטובוסים המצוידים במעליות בשני הטרמינלים.

בכל תחנות רכבת Sky Trainיש גישה באמצעות מעלית פרט לתחנת Granville; אך יש שירות חינם של מוניות נגישות בין תחנות Granvilleו- Burrard. לשירות מוניות נגישות התקשרו למוניות ונקובר בטלפון (604) 255-5111

יותר מ-50% מהאוטובוסים ביבשת התחתונה מצוידים במעלית לכיסא גלגלים או ברצפה מונמכת. כל אוטובוס נגיש יכול לשאת שני כיסאות גלגלים או שתי קלנועיות. למידע ספציפי על מסלולים נגישים התקשרו (604) 953-3333או info@translink.bc.ca.

אם תעדיפו לנהוג בעצמכם, תוכלו לשכור ואן נגיש מארגון הפרפלגים הקנדי Canadian Paraplegic Association, (604-324-3611) או מ-Freedom Rentals(604-952-4499, www.wheelchairvanrentals.com). אם אתם נוהגים ברכב שלכם מארצות הברית, אל תשכחו את תו החניה שלכם, הוא תקף גם בקנדה.

מידע נוסף

למידע נוסף על אפשרויות תיירות נגישה בונקובר בקרו באתר www.tourismvancouver.com, לחצו על "Services for Persons with Disabilities" במדור הטיפים לנסיעה. לרשימה של אתרים נגישים בונקובר בקרו באתר האינטרנט www.ewheelin.com/vancouver1.htm. ואם אין לכם גישה לאינטרנט, השתמשו באינטרנט שבספריה הציבורית.

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד